Cesta za svobodou nebo výdělkem někdy vypadá snadně, stačí zapádlovat rukama a za pár minut je Barmánec na thajském břehu

Cesta za svobodou nebo výdělkem někdy vypadá snadně, stačí zapádlovat rukama a za pár minut je Barmánec na thajském břehu | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Před týdnem sem padaly granáty, teď tudy opět Barmánci míří za svobodou

  • 0
Mae Sot (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Před týdnem uteklo z Barmy do Thajska za pár hodin dvacet tisíc lidí. Chtěli se skrýt před boji, při kterých v barmském hraničním městě Myawati zemřelo několik lidí. Teď se tu ale život opět vrací do zajetých kolejí a Barmánci opět plují přes řeku do Thajska za svobodou i penězi.

Á, hranice Myanmar, začíná řidič tuk-tuku (motorové rikšy) chápat moji prosbu a za chvíli už túruje svůj stroj a míříme k Mostu přátelství na hranici mezi Thajskem a Barmou.

Tuk-tukem na horkou thajsko-barmskou hraniciPrastarý tuk-tuk si to za zlověstného řinčení uhání po široké silnici k nejzápadnějšímu místu hraniční řeky Moei a za chvíli už se před námi rýsují obrysy legendárního Friendship Bridge, jednoho z nejznámějších hraničních přechodů mezi Thajskem a Barmou.

Je to jedno z mála míst, kde se může i západní turista po zemi a zcela legálně dostat do Barmy, i když jen do hraničního města Myawati. Tato ochutnávka země tisíce pagod teď ale není možná. "Barma má přechod už několik dní uzavřený a nevím, kdy ho zase otevře," vysvětluje thajský celník, proč nesmí na most ani noha.

Armáda nutila Barmánce volit, pak začaly boje

Barmská uzavírka má dva důvody. Prvním jsou volby, které předminulý týden barmská junta uspořádala poprvé po dvaceti letech (více o volbách na Barmě čtěte zde). Zmanipulovaný proces, který měl jen západu zacpat pusu a legitimizovat vládu mocichtivých generálů, nesměl mít žádné svědky zvenčí. Druhým důvodem jsou boje, které v Myawati propukly ten samý den.

Na Most přátelství nesmí vkročit ani noha  (16. listopadu 2010)

Na Most přátelství nesmí vkročit ani noha (16. listopadu 2010)

Barmská armáda totiž nutila obyvatele města jít k volbám. Na obranu lidí se postavili povstalci z Demokratické karenské buddhistické armády (DKBA) a obsadili policejní stanici ve městě. Barmská armáda odpověděla v pondělí nad ránem a zasypala město granáty. Podle některých zdrojů při tom zemřelo až sedm lidí.

Ostřelování vyvolalo mezi vystrašenými lidmi z Myawati a okolních vesnic paniku a začali hromadně utíkat přes řeku Moei. Za pár hodin jich bylo v Thajsku přes 20 tisíc. Thajské úřady jim přislíbily ochranu a umístily je v nedalekém buddhistickém klášteru a na letišti. Neziskové organizace okamžitě přispěchaly se základní pomocí.

Přes řeku Moei uteklo do Thajska za pár hodin dvacet tisíc (16. listopadu 2010)

Přes řeku Moei uteklo do Thajska za pár hodin dvacet tisíc (16. listopadu 2010)

Odpoledne už ale bylo všechno jinak, Thajci najednou obrátili. "Přišel zástupce thajské armády a vyhlásil, že je v Myawati bezpečno a lidé se musí vrátit zpátky. Jinak jim prý hrozí, že budou jejich domy přes noc vyrabovány," vzpomíná na týden staré události Lway Dar Jang z Pataung Women's Organization.

Většina jejich výzvu poslechla a vydala se vstříc nejistotě. Někteří se ale ze strachu usídlili na thajské straně nebo na malých ostrovech uprostřed řeky. "Na thajské straně se dosud ilegálně ukrývá 1 600 lidí," říká Maung Maung Cayi z organizace Network for Democracy and Development s tím, že i oni teď musí uprchlíkům pomáhat tajně.

Malá Barmánka na thajské straně řeky (16. listopadu 2010)

Malá Barmánka na thajské straně řeky (16. listopadu 2010)

Přesně týden poté, co kolem Mostu přátelství svištěl jeden granát za druhým a i na thajské straně zabil nejméně dva lidi a další desítky zranil, vládne na hranici napjatý klid. Život se pomalu vrátil k zaběhaným pravidlům. Zdejší hranice ve skutečnosti žádnou velkou bariérou není.

Thajci mhouří oči, migrace je výhodná pro všechny

Thajsko dělí od Barmy jen asi padesát až sto metrů široká řeka Moei a cesta za svobodou nebo za výdělkem tak vypadá snadně. Leckdy stačí nafouklá duše a pár minut pádlování holýma rukama. Thajští vojáci tady sice střeží, ale oči mají ve službě hodně přimhouřené. Jen kousek od nich migrují do Thajska desítky lidí.

Thajští vojáci střeží hranici, leckdy však přivřou oči(16. listopadu 2010)

Thajští vojáci střeží hranici, leckdy však přivřou oči(16. listopadu 2010)

Najednou začínám chápat pravidla, podle kterých se tu hraje. Jsou totiž výhodná pro všechny strany. Každý den se do Thajska dostanou stovky Barmánců, kteří jsou potichu vítanou lacinou pracovní silou. A večer se většinou zase vrátí zpátky. Problém je až ve chvíli, kdy jich najednou přijdou tisíce a návrat zpátky nemají v plánu.

To ale nic nemění na tom, že překonat řeku Moei pro mnohé Barmánce znamená udělat poslední krok na strastiplné cestě ke svobodě. Barmská armáda totiž východ země, kde žijí etnické menšiny - tedy asi třetina obyvatel země, svírá tvrdou silou už desetiletí a volby na tom, jak se zdá, nic nezměnily.

Most přátelství byl svému názvu v minulých dnech dost dlužný, nedaleko něj dopadaly granáty

Most přátelství byl svému názvu v minulých dnech dost dlužný, nedaleko něj dopadaly granáty

Thajský voják střeží hranici, leckdy však přivře oči

Thajský voják střeží hranici, leckdy však přivře oči

Značka označuje thajské město Mae Sot u hranice s Barmou



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video