Čech Karel Němec (na snímku úplně vpravo, herec Bořivoj Penc) dobyl severní pól 5. dubna 1909.

Čech Karel Němec (na snímku úplně vpravo, herec Bořivoj Penc) dobyl severní pól 5. dubna 1909. | foto: Archiv Divadla Járy Cimrmana, iDNES.cz

Před sto lety dobyl severní pól Čech Němec, po něm Američan Peary

  • 116
Dnes, v neděli 5. dubna, je tomu na den přesně sto let, kdy polární výprava vedená Čechem Karlem Němcem zvolala: "Severní pól je dobyt!" Tak to alespoň zaznamenal Jára Cimrman. Až den poté na pólu (nebo někde kolem) stanul Američan Edwin Peary, jemuž je prvenství přisuzováno.

Na severním pólu se mezi výpravami vžil dodnes velmi oblíbený experiment českých polárních pionýrů, známý pod názvem Jdu na sever... a už jdu na jih. Čerpá ze zdejšího geografického specifika. Pokus je proveditelný ještě na jednom místě na Zemi. Na pólu jižním, ale... "hlavou dolů". - poslechněte si zde, jaké to je

Polárník Jakeš: Tak se pozná pól

Tento pokus se navíc "nevochodí", což potvrzuje i (po Němcovi druhý) český polárník Miroslav Jakeš. "Ano. A jsou tam i jiné zvláštnosti," řekl před časem Českému rozhlasu.

"Během několika vteřin si můžete obejít celou zeměkouli. A severní pól se taky pozná podle toho, že slunce je stejně vysoko celý den, krouží v kružnici a když si tam stoupnete a kdyby se led nepohyboval, tak koncové body vašeho stínu vytvoří kružnici. Tak se pozná pól."

"Když to srovnám s tím výletem na Kokořín...."

Vraťme se k výpravě českých bratrů sokolů. Ne všichni její členové byli pólem nadšení.

"Když to srovnám s tím výletem na Kokořín... tam byly skály pískovcový, stánky s občerstvením. A co je tady? Prd," prohlásil bezostyšně na mrazivém pólu "potah" Varel Frištenský. Výprava ho s sebou měla místo psího spřežení. Jeho inteligenční kvocient byl nepřímo úměrný jeho hmotnosti.

Ostatní členové výpravy, lékárník Vojtěch Šofr a pomocný učitel Václav Poustka, však již naslouchali oslavnému projevu svého náčelníka. 

"Není pro muže hanbou, když zde v místě věčného mrazu uroní kroupu. Nechť tedy do rachotu našich slzí zazní naše sokolské Nazdar!“

"Zdar," odpověděli svorně. I jim se ale na dalekém severu zastesklo. "Do Prahy, do Podolí, do lékárny... doprdele do je mi smutno," posteskl si lékárník. Učitel měl však pro kritické chvíle připraveno několik komických převleků i píseň proti trudnomyslnosti.

Němec, Cook, nebo Peary?

Před zjištěním Járy Cimrmana, že severního pólu ve skutečnosti jako první dosáhl Karel Němec, se o toto privilegium vedl spor mezi Američany Frederickem Cookem a Edwinem Pearym.

Cook tvrdil, že pólu dosáhl 24. dubna 1908 se dvěma grónskými Inuity. Ale při zpáteční cestě musel přezimovat na ostrově Devon, vrátil se do "civilizace" až poté, co jistý admirál Robert Edwin Peary oznámil, že 6. dubna 1909 spolu se čtyřmi Inuity a černým sluhou Hensonem dosáhl pólu.

Robert Cook nemohl věrohodně svá tvrzení dokázat. Ani Edwin Peary neměl žádné přesvědčivé důkazy, ale na jeho straně stály významné instituce. Prvenství je tak oficiálně přisuzováno jemu.

Prvenství na severním pólu

21. duben 1908 - Severního pólu podle vlastního tvrzení dosáhl Američan Frederick Cook. Nedokázal to však doložit.

6. duben 1909 - Na severním pólu prý stanul Američan Edwin Peary. Dodnes však trvá spor, jestli na pólu byl, nebo špatně určil polohu. Prvenství mu však je přisuzováno.

3. květen 1952 - Na severním pólu poprvé přistálo letadlo. Pilotovali je důstojníci amerického letectva Joseph O. Fletcher a William P. Benedict.

19. duben 1968 - První expedice, která dosáhla nepochybného dobytí severního pólu po zemi. Čtyřčlennou výpravu vedl Američan Ralphem Plaisted. Putovali 42 dní.

1. květen 1978 - Japonec Noami Uemura se stal prvním člověkem, který severní pól dobyl "sólo".

10. květen 1993 - Na severní pól s expedicí Malachov-Weber North Pole Light došel první (respektive druhý pod Karlu Němcovi) Čech Miroslav Jakeš.


Video