Když jde někdo udat svého nadřízeného, chová se nemravně a prasácky, hájil poslanec Martin Komárek z hnutí ANO vyhazov náměstka Pavla Šterna ministryní Helenou Válkovou.

Když jde někdo udat svého nadřízeného, chová se nemravně a prasácky, hájil poslanec Martin Komárek z hnutí ANO vyhazov náměstka Pavla Šterna ministryní Helenou Válkovou. | foto: Michal Šula, MAFRA

Choval se prasácky, řekl Komárek o vyhozeném náměstkovi Válkové

  • 286
Rozkol na Ministerstvu spravedlnosti zaměstnal poslance. Pavel Štern, kterého ministryně spravedlnosti Helena Válková vyhodila z pozice náměstka, dostal šanci vystoupit ve sněmovně. To, aby Štern dostal slovo, navrhl Miroslav Kalousek z TOP 09. A uspěl. K opozici se při hlasování přidali i sociální demokraté.

Štern, který je nestraník, byl totiž na ministerstvu náměstkem za sociální demokracii. Zařazení mimořádného bodu, ve kterém by se premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil k tomu, co se odehrává v resortu justice, prosadili ve středu opoziční komunisté.

Překvapení pak přišlo, když jednání o tomto bodu začalo a šéf klubu opoziční TOP 09 prosadil, aby mohl do Sněmovny přijít i odvolaný Štern. Nehlasoval pro to žádný z poslanců hnutí ANO, ale většina sociálních demokratů a několik lidovců hlasovalo pro to, aby Štern dostal šanci promluvit. (hlasování jednotlivých poslanců najdete zde)

„Když jde někdo udat svého nadřízeného, aniž by před tím rezignoval, chová se naprosto nemravně a, řeknu to na plná ústa, prasácky,“ protestoval proti tomu ve sněmovně poslanec za hnutí ANO Martin Komárek.

Válková Šterna vyhodila poté, co se vypravil na protikorupční policii, aby vypovídal o tom, že na něj ministryně tlačila kvůli informacím o tendru na elektronické náramky pro vězně. Štern to odmítl udělat a skončil.

Sobotka pospíchal na Hrad za prezidentem

Premiér Bohuslav Sobotka poslancům zopakoval, že se v úterý sešel s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který mu řekl, že Válková má podporu hnutí ANO. Sobotka pak vydal prohlášení, že to respektuje a Válkovu neodvolá. Prohlásil ale, že když budou pokračovat chybné kroky ministryně, příště už skončí. (více zde)

Ačkoli se mimořádně zařazený bod Sněmovny jmenuje „Informace předsedy vlády o situaci na Ministerstvu spravedlnosti,“ jednání probíhá bez přítomnosti premiéra. Měl jen úvodní sedmiminutové vystoupení, v němž prakticky jen zrekapituloval úterní dění, které skončilo tím, že si Válková zatím udržela své křeslo ve vládě, a pospíchal na Hrad na již dříve domluvené setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

„Požádal jsem ji, aby ve svém postupu se chovala maximálně profesionálně, aby dostála tomu, že ministr musí být také člověk, který má určité řídící schopnosti, je schopen problémy předvídat. Když je není schopen předvídat, tak by je měl především zvládat a řešit tak, aby nezatěžovaly funkčnost vlády,“ řekl Sobotka poslancům, o co požádal ministryni Válkovou. 

Nemůžu garantovat, že se to nebude opakovat, řekla Válková

Ta poslancům popsala, jak se dozvěděla od Šterna, že šel kvůli ní na policii. „Právě jsem učinil oznámení na protikorupční policii,“ to byla slova, která Válková slyšela od svého náměstka, kterého později vyhodila. Alespoň tak to ministryně popsala poslancům. „Zpočátku jsem vůbec nechápala,“ řekla Válková.

Pak se zeptala Šterna, o co jde, a dozvěděla, že příčinou byly nestandardní kroky v souvislosti s výběrovým řízením na elektronické náramky pro vězně. Válková řekla, že se ho zeptala na to, čí nestandardní kroky. „Tvoje,“ opáčil jí prý Štern. Jak už před tím ve sněmovně řekla, odvolaný náměstek byl v minulosti i jejím studentem a měla o něm dobré mínění. (více zde)

Ministryně spravedlnosti Helena Válková a její vyhozený náměstek Pavel Štern.

„Ani do budoucna nemůžu zajistit, že někdo, kdo se bude chtít zviditelnit, nezajde na protikorupční policii a nezavolá pak do médií,“ uzavřela Válková své vystoupení. Reagovala tak na Sobotkovo prohlášení, že příště jí to už bude stát křeslo, když se ještě něco podobného bude na ministerstvu opakovat.

Štern, který mezi poslance přišel a měl i vystoupení, žádnou novou překvapivou informaci nezveřejnil. „Byl jsem odřezáván, postupně mi byly brány kompetence,“ tvrdil. „Opakovaně se na mně chtěly písemné nabídky,“ uvedl. „Řekl jsem jí, že to nejde,“ popisoval Štern, co po něm Válková chtěla.

Kalousek: Něčeho jste se dopustila, nebo je náměstek nepříčetný

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek ve sněmovně řekl, že když jde náměstek dát udání na svého ministra, je to i na něj silná káva.

„Buď jste se něčeho skutečně dopustila, nebo je náměstek nepříčetný, nebo je to strašné nedorozumění,“ vypočítal Kalousek. S výjimkou varianty, že je Štern nepříčetný, je to podle něj její velké selhání jako řídícího pracovníka.

Válkové se naopak zastal bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. „Některé prostředky, které jsou používány v tom souboji, jsou mi naprosto odporné," řekl Blažek. „Dva mediální andělé se nesnesou v jednom baráku a jeden nakonec vykouše toho druhého. A k tomu došlo,“ prohlásil Blažek. Vrátil se tak ještě k předchozímu odvolání jiné náměstkyně, Hany Marvanové, která do resortu nastoupila spolu s Válkovou za hnutí ANO, ale "nesedly si", brzy se rozhádaly a Válková nakonec Marvanovou odvolala.

Oč déle se poslanci jednání o situaci v resortu spravedlnosti věnovali, o to jalovější byl výsledek jednání. Debata skončila bez jakéhokoli závěru. Poslanci neschválili ani tak krotké usnesení, které navrhl Kalousek, že berou zprávu premiéra na vědomí a žádají ho, aby věnoval situaci na tomto ministerstvu zvýšenou pozornost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video