Před boji v Tetovu už prchly tisíce lidí

V makedonském Tetovu se v noci opět probudily zbraně. Tamní armáda ostřelovala základny albánských separatistů v horách v okolí města. Podle mluvčího KFOR bylo zraněno více než 150 civilistů. Další důstojník KFOR Jean Descharb však v rozhovoru pro agenturu AFP prohlásil, že tyto informace pravdivé nejsou.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že před boji v okolí Tetova uteklo už 22 tisíc lidí, kteří našli útočiště v klidnějších částech Makedonie nebo v okolních zemích.

Složte zbraně, vyzvali kosovští Albánci extremisty operující v Makedonii

Předáci kosovských Albánců vyzvali extremistické skupiny v Makedonii, aby složily
neprodleně zbraně a vrátily se do svých domovů.

O prohlášení tří hlavních politických předáků - Ibrahima Rugovy, Hashima Thaçiho a Ramushe Haradinaje - informovala agentura Reuters.

Trojice zároveň vyzvala makedonské bezpečnostní síly, aby postupovaly zdrženlivě a snažily se řešit problémy s místními Albánci.

Předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontaineová vyzvala šéfy vlád Evropské unie, aby zabránili snaze o vytváření etnicky čistých území v Makedonii.

Její výzvu si někteří politici vykládají jako apel na změnu mandátu mezinárodních sil KFOR, po které volají také makedonští představitelé.

Bulhaři se obávají konfliktu
Bulharský premiér Ivan Kostov upozornil na riziko zatažení své země do konfliktu. Bulharsko má prý mimořádný zájem na bezpečnosti v Makedonii.

Zároveň ale Sofie v daném momentu nepočítá se samostatnými akcemi na jeho zastavení. Podílet se bude jedině na akcích mezinárodního společenství.

Němci posilují obranu svých jednotek
Německo chce na makedonsko-kosovskou hranici vyslat 130 příslušníků dělostřelectva, aby posílilo ochranu svých jednotek operujících v rámci mezinárodních mírových sil. Na místo mají dorazit v neděli.

Většina z asi tisícovky německých vojáků má svoji posádku právě v Tetovu. Hned po propuknutní prvních nepokojů se část kontingentu odsunula. Zbraně mohou Němci používat jen v sebeobraně.

Makedonská armáda plní rozkaz k zásahu
Vláda dala v úterý večer povstalcům čtyřiadvacet hodin na to, aby se vzdali nebo z Makedonie odešli. Ti však neuposlechli. V reakci na to ostřelovaly makedonské vládní síly vesnice děly a minomety. Povstalci odpovídali střelbou z lehkých zbraní.

"Obyvatelé ostřelovaných obcí ležících severně od města Tetovo přijeli ráno do Kosova a žádali lékařské ošetření," řekl mluvčí na vojenské základně KFOR v Tetovu.

Přestřelky trvají už několik dní
Ve čtvrtek večer začali na jeden z kopců pohoří nad Tetovem Šar Planina střílet vojáci a policisté z těžkých kulometů a děl umístěných na vozidlech bojové pěchoty. Pozice separatistů ostřelovali ze dvou palebných stanovišť.

Druhá přestřelka se strhla hodinu po půlnoci, kdy bezpečnostní složky začaly intenzivně ostřelovat několik domů asi sto metrů nad úpatím kopců. V potemnělých kopcích následně propukly dva menší požáry, které však silný déšť uhasil.

Poslední ze tří silnějších přestřelek se rozpoutala v šest hodin ráno, kdy končí v těchto dnech již přísně dodržovaný zákaz nočního vycházení. Z bílého jednopatrového domu stojícího ve svahu nad městem začal někdo dávkami z lehkého kulometu ostřelovat policejní a vojenská stanoviště pod kopcem. Vládní síly reagovaly na útok palbou. Asi po půl hodině přestřelka utichla.

Makedonské ozbrojené síly po čtvrtečním incidentu, kdy policisté zastřelili dva albánské civilisty, omezily zátarasy pohyb civilistů i novinářů okolo svých stanovišť.

O zastřelení dvou civilistů se více dočtete ZDE.

Albánští separatisté, kteří se hlásí k takzvané Národní osvobozenecké armádě, kontrolují od poloviny března několik vesnic severně od Tetova, druhého největšího města Makedonie a střediska albánské komunity. Odtud ostřelují pozice vládních sil pod horami.

Makedonské ozbrojené síly v noci ostřelovaly pozice albánských separatistů v pohoří Šar Planina nad Tetovem, 23. března 2001

Po pohřbu dvou zabitých Albánců, si muži na hřbitově v Tetovu čtou noviny, 23. března 2001

Makedonské ozbrojené síly ostřelovaly v noci na pátek pozice albánských separatistů na úpatí pohoří Šar Planina nedaleko předměstí Tetova, 23. března 2001

Pohřeb jedné z obětí čtvrtečního incidentu v Tetovu, kdy makedonští policisté zastřelili dva albánské civilisty, 23. března 2001

Po noci na pátek, během které se v Tetovu strhlo několik přestřelek a makedonské ozbrojené složky ostřelovaly pozice albánských separatistů v kopcích nad městem, nastalo pro obyvatele relativně klidné ráno. Ožilo i tržiště v muslimské části města, 23. března 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video