Před 70 lety odmítly USA židovské uprchlíky před nacismem - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před 70 lety odmítly USA židovské uprchlíky před nacismem

  9:10
Bylo jich skoro tisíc. Židů, kteří se ze strachu před nacisty rozhodli v roce 1939 nasednout v Hamburku na loď St. Louis a odjet do USA. Amerika představovala naději na záchranu. Jenže události mířily k tragédii: USA lodi nedovolily přistát u svých břehů, uprchlíci se museli vrátit do Evropy a mnoho jich pak zemřelo v koncentračních táborech.

Židovští uprchlíci z Evropy na lodi St. Louis (květen 1939) | foto: Profimedia.cz

"Osud těchto uprchlíků představuje mikrokosmos holokaustu," říká historik Scott Miller z amerického Muzea holokaustu, který spolu s kolegyní Sarah Ogilvieovou napsal o této kauze knihu.

O tragické pouti byl v roce 1976 také natočen britský film Pouť zatracených, ve kterém hráli Faye Dunawayová, Max von Sydow či Orson Welles.

Havana přijala jen 29 běženců

V roce 1939 byli Židé v nacisty ovládaných zemích v přetěžké situaci. Po křišťálové noci z listopadu 1938, kdy byli v nacistickém Německu, obsazeném Rakousku a v okupovaném pohraničí českých zemí po desítkách vražděni a po tisících odváženi do koncentračních táborů, se mnoho z nich rozhodlo odjet do zahraničí.

V USA tehdy platily kvóty pro přistěhovalce. Získat vízum tak nebylo jednoduché. Uprchlíci pak museli nechat doma celý svůj majetek.

InfografikA - PUTOVÁNÍ UPRCHLÍKŮ

Infografiku otevřete kliknutím na obrázek

Na 175 metrů dlouhou černobílou loď St. Louis s osmi palubami nastoupilo v sobotu 13. května 1939 v osm hodin večer v Hamburku 937 běženců (jen jeden z nich nebyl Žid). Za lístek zaplatili 500 dolarů a v rukou měli víza, která též zaplatili.

Cílem byla kubánská Havana. Po dvoutýdenní plavbě, během které zemřel jeden uprchlík, ale 27. května kubánská vláda, která změnila předchozí dohody o vstupu do země, dovolila vystoupit jen 29 běžencům. Ostatní museli pokračovat v plavbě směrem k USA s nadějí, že je zde přijmou.

Světla Miami byla na dohled

Pod vedením kapitána Gustava Schrödera se loď blížila k Miami a již byla vidět světla města. Urgentní žádosti o povolení přistát odešly americké vládě, dva osobní telegramy dostal i prezident Franklin Roosevelt. Nikdy na ně neodpověděl. Místo toho musela loď 4. června 1939 (přijmout je tehdy odmítla i Kanada) obrátit kurz a vrátit se do Evropy.

Herbert Karliner, tehdy dvanáctiletý chlapec ze slezských Pyskowic nedaleko československých hranic, jenž pouť přežil a později žil v USA, vyprávěl: "Vždy jsem chtěl do Ameriky. Nemohl jsem pochopit, proč nás tak velká země nepřijala."

Válku přežil v úkrytu ve Francii, jeho rodiče a dvě sestry ale zahynuli v Osvětimi. Loď se nevrátila do Německa, ale 17. června přistála v belgických Antverpách. Po horečném jednání několika židovských organizací bylo 288 uprchlíků převezeno do Británie, 224 přijala Francie, 181 Nizozemsko a 214 jich zůstalo v Belgii.

Kapitán dostal izraelské vyznamenání

Jejich osud (s výjimkou těch v Británii, kteří všichni válku přežili) se ale dramaticky změnil po květnu 1940, kdy nacisté přepadli západní Evropu. Z 619 běženců z Belgie, Nizozemska a Francie jich 254 zemřelo během holokaustu (většina zahynula v Osvětimi, Sobiboru a dalších vyhlazovacích táborech), válku přežilo 365.

Kapitán Schröder obdržel později za svou roli při záchraně izraelskou medaili Spravedlivý mezi národy světa, loď, které velel, sloužila až do roku 1946 jako hotel, ze služby byla vyřazena v roce 1952.

Na lodi plul i manželský pár československých občanů Moserových, který žil před válkou v Praze. Rosalie i Edmund Moserovi byli vysazeni ve Francii, Rosalie údajně zemřela v roce 1942 v nemocnici ve Francii, její muž ale válku přežil: v roce 1947 přijel do New Yorku, kde o rok později zemřel.

V Nizozemsku byli tehdy vysazeni například i manželé Sidonie a Richard Karmannovi ze Slovenska a jejich dcera Ana Gordonová, které byly v roce 1939 čtyři roky. Sidonie a Ana byly v roce 1944 poslány do koncentračního tábora Ravensbrück, Richard do Buchenwaldu. Všichni tři válku přežili, setkali se v Amsterdamu a odjeli do Mexika a poté do USA. "Měli jsme velké štěstí," řekla před deseti lety Sidonie, která žila v Kalifornii.

Odkládat, odkládat, odkládat

Předválečná imigrační politika USA byla podle dokumentárního pořadu televize PBS z roku 1994 diskriminační vůči přistěhovalcům z Evropy a neměnila se ani při rostoucím počtu Židů snažících se uniknout z Evropy přes americké konzuláty.

Tento přístup, který se nejvíce projevoval na ministerstvu zahraničí, se postupem času a s příchodem války zhoršoval a výstižně jej charakterizovalo tajné memorandum náměstka ministra zahraničí Breckenridge Longa konzulům v Evropě, aby udělování víz Židům dalšími byrokratickými překážkami "odkládali a odkládali a odkládali".

Podle pořadu, který někteří historici kritizovali jako "jednostranný", také ministerstvo dlouho přijímalo informace o holokaustu s nedůvěrou, odmítáním a utajováním.

Spojené státy přijaly v letech 1933 až 1938 na 40 tisíc Židů, zlomek těch, kteří o to usilovali. Teprve na zákrok ministra financí Henryho Morgenthaua se podařilo ustavit v roce 1944 zvláštní výbor pro válečné uprchlíky, který zachránil životy desetitisíců Židů.

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Vědci naklonovali vyhynulé pravlky obrovské, proslavil je seriál Hra o trůny

Americká společnost Colossal Biosciences oznámila nový průlom ve své misi oživit vyhynulá zvířata. S pomocí genetické modifikace a DNA získané z prastarých fosilií se společnosti podařilo přivést na...

8. dubna 2025  9:07

Kriminalisté podnikli velkou razii kvůli zbrojním zakázkám pro Ukrajinu

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) koncem března zasahovali napříč Českem v souvislosti se zbrojními zakázkami, které vyšetřují ukrajinské úřady. Rozsáhlá razie se...

8. dubna 2025  8:56

Při střetu dvou aut zemřeli na Sokolovsku tři lidé, obětí je i osmnáctiletý viník

Tři lidé zemřeli v pondělí večer při střetu dvou osobních vozidel u Horního Slavkova na Sokolovsku. Jedna řidička utrpěla vážná zranění. Podle policie je mezi oběťmi i osmnáctiletý viník nehody,...

8. dubna 2025  8:05,  aktualizováno  8:31

Kriminalisté v Plzni vyšetřují pokus o vraždu a následnou sebevraždu

Pokus o vraždu a následnou sebevraždu vyšetřují krajští kriminalisté v Plzni. Čin se odehrál v noci na dnešek mezi rodinnými příslušníky. O události informovali policisté na síti X.

8. dubna 2025  7:53,  aktualizováno 

KOMENTÁŘ: Jasně, nechte zpívat Mišíka. Ale koho ještě televize zná?

Premium

Jen nevyléčitelný optimista by od přenosu z udílení výročních uměleckých cen čekal vzrušující podívanou, která rekordní sledovaností pošle konkurenční pořady do propadliště dějin. Ceny Anděl...

8. dubna 2025

Trump strhal její obraz. Ohrožuje moji kariéru, pustila se do něj umělkyně

Americká umělkyně Sarah Boardmanová se poprvé vyjádřila ke slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa, který před několika týdny zkritizoval, jak ho zvěčnila na obraze vystaveném v parlamentu státu...

8. dubna 2025  7:55

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko má novou nabídku na gripeny, jejich pronájem bude levnější

České ministerstvo obrany pokročilo ve vyjednáváních o prodloužení pronájmu stávajících stíhaček JAS-39 Gripen, než získá všechny nové objednané americké letouny F-35. Nová švédská nabídka počítá s...

8. dubna 2025  7:54

Fialův účet na síti X napadli hackeři. Psali o falešném útoku na české vojáky

Účet českého premiéra Petra Fialy na sociální síti X napadli v úterý brzy ráno hackeři. Prvotní informaci České televize pro redakci iDNES.cz potvrdila mluvčí vlády. Na premiérově účtu se objevila...

8. dubna 2025  7:07,  aktualizováno  7:25

USA mohou deportovat venezuelské migranty, zastal se Trumpa Nejvyšší soud

USA mohou deportovat venezuelské migranty, ti ale musí mít možnost soudně napadnout své vyhoštění ještě před deportací. Nejvyšší soud USA totiž zrušil nařízení federálního soudu, které bránilo...

8. dubna 2025  6:47

Padají i čtyřikrát za čtvrthodinu. Časté spouštění závor v Lovosicích mučí řidiče

Železniční přejezd v Dlouhé ulici v Lovosicích by se mohl stát bezpečnějším a řidiči už by zde nemuseli tak dlouho čekat. Komplikace tu nyní způsobuje zejména umístění zastávky Lovosice-město, kde...

8. dubna 2025  6:31

Musk žádal Trumpa, ať vysoká cla nezavádí. Doplatí na ně i jeho firmy

Trumpův poradce pro efektivitu a miliardář Elon Musk snažil hlavu Spojených států přesvědčit, aby od vysokých cel ustoupil, bezvýsledně. V noci na úterý o tom informoval list The Washington Post. Na...

8. dubna 2025  6:23

Letošní březen byl nejteplejší v Evropě, povrch arktického ledu se zmenšil

Březnové teploty trhaly rekordy, třetí měsíc letošního roku byl v historii měření nejteplejším v Evropě, celosvětově pak druhým. Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus satelity...

8. dubna 2025  6:17