Rekonstrukce bitvy u Grünwaldu

Rekonstrukce bitvy u Grünwaldu | foto: AP

Před 600 lety bitva zlomila moc Řádu německých rytířů. Bojoval v ní i Žižka

  • 63
Polsko a Litva si připomněly bitvu u Grunwaldu na severu dnešního Polska. Před 600 lety zde vojska polsko-litevské unie porazila křižáky mocného Řádu německých rytířů, který už svou moc nikdy neobnovil. V bitvě bojoval i pozdější husitský velitel Jan Žižka z Trocnova.

Slavnostní ceremonie se zúčastnili přední představitelé Polska i Litvy, tedy zemí, jejichž unie stála u historické porážky rytířského řádu. Přijel i současný velmistr řádu Bruno Platter

U Grunwaldu bojoval i pozdější vůdce husitských vojsk Jan Žižka. Lidové noviny s odvoláním na zastoupení rytířského řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko ale napsaly, že Žižka stál jako nájemný žoldnéř na straně Řádu německých rytířů.

Jiné zdroje ale uvádějí, že Češi se do bitvy v roce 1410 zapojili na straně polského krále Vladislava II. Jagellonského. Traduje se, že Žižka se zde poprvé setkal s vozovou hradbou.

Výjimečné vítězství, soudí polský prezident

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek označil vítězství u Grunwaldu za začátek nové éry, založený na solidaritě, svobodě, důstojnosti a toleranci. Za výjimečné vítězství označil výsledek střetu i nový polský prezident Bronislaw Komorowski.

Současný velmistr Řádu německých rytířů Platter, který je podřízen přímo papeži, při vzpomínce na bitvu zdůraznil, že "konfrontace s meči byly nahrazeny dialogem a přeshraničními kontakty".

Rekonstrukce bitvy u Grünwaldu

Po sérii projevů dostali slovo příslušníci historických spolků, kteří průvodem a rytířskými šarvátkami přiblížili někdejší válečnou vřavu. Hlavy států pak položily květiny k památníku bitvy, jejíž velká rekonstrukce se uskuteční v sobotu.

BITVA U GRUNWALDU

Krvavá řež začala kolem deváté ranní a vojenská štěstěna se několik hodin střídavě přikláněla na tu i onu stranu. Zlomovým okamžikem se stala smrt velmistra Ulricha von Jungingena, po níž začali bojovníci Řádu německých rytířů ustupovat. Jejich řady přitom decimovali povzbuzení Poláci a Litevci, kteří prchající křižáky pronásledovali až do večera.

Střet u Grunwaldu skončil jasnou porážkou řádu, jenž přišel o velkou část své vojenské elity. Polský král však své vítězství nedokázal zúročit. Mírová smlouva uzavřená v roce 1411 v Toruni byla vůči řádu mírná. Zaplatil vysoké reparace, ale mohl si ponechat většinu území.

Řád již někdejší slávy nikdy nedosáhl. V roce 1525 tehdejší velmistr Albrecht Braniborský přestoupil k protestantům, řádový majetek v Pobaltí sekularizoval a na jeho území založil světské vévodství, budoucí Prusko.

Kult grunwaldské bitvy je v Polsku dodnes živý jako připomínka moci středověkého polského státu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video