Před 56 lety skončila válka v Asii

Před 56 lety, 15. srpna 1945, skončila válka v Asii a tím i druhá světová válka. V ten den Japonsko přijalo po totálním zničení dvou měst jadernými bombami spojenecké podmínky. Oficiálně potom válku ukončil až podpis dokumentu 2. září 1945 na americké lodi Missouri kotvící v Tokijském zálivu. Válka v Asii připravila o život podle odhadů více než 26 milionů lidí.

Invaze do severní Číny
Válce v Asii předcházela už 19. září 1931 invaze japonské armády do občanskou válkou oslabené severní Číny, kterou během několika týdnů obsadila. Pod japonským patronátem byl pak 18. února 1932 vyhlášen "nezávislý stát" Mandžusko.

Čínské protesty na mezinárodním poli neměly prakticky žádný ohlas. Společnost národů sice Japonce vyzvala k evakuaci z Číny, Japonsko však místo toho opustilo v březnu 1933 Společnost národů.

Dálný východ
Válka na Dálném východě vypukla v létě 1937, když japonská armáda napadla vlastní Čínu. Během několika měsíců Japonci obsadili rozsáhlé oblasti především kolem pobřeží a 28. března 1938 vytvořili v Nankingu kolaborantskou čínskou vládu podle mandžuského vzoru.

Po vypuknutí války v Evropě, kdy 1. září 1939 nacistické Německo přepadlo Polsko a poté, co se USA zainteresovaly ve válce vyzbrojováním svých evropských spojenců, dala se do dalšího pohybu i východní Asie. Japonsko zahájilo tažení na jih na surovinově bohaté britské, francouzské a nizozemské kolonie.

Prohlédněte si virtuální muzeum Pearl Harbor na abc News.com

Pearl Harbor 
V červenci 1941 Japonsko obsadilo Francouzskou Indočínu a 7. prosince 1941 přepadlo japonské letectvo americkou námořní základnu Pearl Harbor na Havaji a USA se staly další válčící zemí. Japonci pak pokračovali v tažení dále na jih a východ.

Druhý den po útoku na Pearl Harbor se vylodili v Malajsku, 9. prosince okupovali thajský Bangkok, 10. prosince se vylodili na Filipínách, 16. prosince vpadli do britské Barmy, 23. prosince obsadili tichomořský ostrov Wake patřící USA a 25. prosince pokořili britský Hongkong.

Prohlédněte si fotografie japonských tanků a jiných vozidel z II. světové války.

Pokoření Singapuru
Během prvních dvou měsíců roku 1942 si Japonci přivlastnili Indonésii a řadu tichomořských ostrovů jako Guam, Gilbertovy ostrovy či Novou Británii. Největšího úspěchu pak dosáhli 9. února 1942, kdy přinutili ke kapitulaci 90 tisíc obránců britské "nedobytné pevnosti" Singapur, a to překvapivým útokem z pevniny.

Teprve další měsíce tohoto roku přinesly obrat ve vývoji válečných operací.

Japonský premiér Džuničiró Koizumi v pondělí navštívil kontroverzní chrám Jasukuni v Tokiu. Ten je zasvěcený duším japonských válečných obětí včetně více než tisíce válečných zločinců. Tím vyvolal protesty Číny a obou korejských států, které japonskou dobyvačnou válkou nejvíce utrpěly.

Spojenci zahajují ofenzívu
Prvního velkého úspěchu dosáhli Spojenci v Tichomoří. Během americko-japonské námořní a letecké bitvy v Korálovém moři 5. až 8. května 1942 měly sice obě strany zhruba stejné ztráty, Američanům se však podařilo překazit japonský plán na vylodění u Port Moresby na východě Nové Guineje.

Už následující námořní bitva u Midwayských ostrovů 3. až 6. června 1942 skončila jednoznačným vítězstvím Američanů a Japonci ztratili strategickou převahu. Museli se vzdát plánované invaze na Novou Kaledonii, Fidži a Samou.

Od poloviny roku 1942 byli Japonci nuceni postupně vyklízet dříve dobytá území a postupně se stahovat k mateřským ostrovům.

Přesto v době ukončení války v Evropě v květnu 1945 Japonci kontrolovali Thajsko, Malajsko, Francouzskou Indočínu, větší část Indonésie, rozsáhlé oblasti ve východní Číně, Mandžusko, Koreu a některé tichomořské ostrovy.

Ve hře je Sovětský svaz
V květnu 1945 zahájila americká armáda přípravy na vylodění na japonském ostrově Kjúšú, k němuž mělo dojít 1. listopadu 1945. Američané počítali se ztrátou několika set tisíc svých vojáků, počet japonských obětí odhadli předběžně na dva miliony. Boje se mezitím soustředily na jihojaponský ostrov Okinawa. V srpnu 1945 se do bojů proti Japoncům zapojil podle dřívější dohody i Sovětský svaz a začal postupovat do Mandžuska a Koreje.

Podívejte se na krátký výtah ze vzácného dokumentárního filmu natočeného po pádu atomové bomby na Hirošimu. Na CNN.

Atomová bomba rozhodla
V té době však již o výsledku války rozhodl americký nukleární výzkum. Atomové bomby svržené 6. srpna na Hirošimu a o tři dny později na Nagasaki zabily několik desítek tisíc japonských civilistů a definitivně zlomily odpor japonského vedení a přiměly je k jednání o kapitulaci.

Lidé přicházeli 14. července do šintoistického chrámu Jasukuni v Tokiu zasvěceného obětem japonských válek při příležitosti 56. výročí konce druhé světové války. Pondělní návštěva japonského premiéra v chrámu vyvolala bouřlivé protesty zejména v Číně a obou korejských státech. (15. srpna 2001)

Japonští váleční veteráni pochodovali 15. srpna při příležitosti 56. výročí konce druhé světové války k šintoistickému chrámu Jasukuni v Tokiu, který je zasvěcen duším válečných obětí. (15. srpna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video