České věznice mají málo hlídačů, ale mnoho lidí za mřížemi. Ilustrační foto

České věznice mají málo hlídačů, ale mnoho lidí za mřížemi. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Za mřížemi je přecpáno, vězni žalují stát za málo místa v celách

  • 467
České věznice jsou přeplněné a potýkají se s nedostatkem peněz i zaměstnanců. Podle generálního ředitele Vězeňské služby Jiřího Treglera by tak brzy mohl přijít další pokus o vzpouru. Objevují se navíc první žaloby vězňů, kteří chtějí po státu peníze za špatné životní podmínky za mřížemi.

V současnosti sedí za mřížemi přes 23 tisíc lidí a podle Treglera bude jejich počet ještě narůstat. Ke konci roku by mohl počet vězňů v Česku dosáhnout počtu 24 tisíc.

"Podle mého je reálné, že 24 tisíc vězněných dosáhneme do konce roku 2011. Přitom tři roky staré materiály uvádí jako absolutně nepřekročitelnou hranici 22 750 vězňů v Česku," uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce šéf Vězeňské služby.

Problém přeplněných věznic začíná dopadat na ministerstvo spravedlnosti. Objevují se totiž první žaloby, ve kterých chtějí odsouzení statisíce za to, v jakých podmínkách za mřížemi sedí.

"Je to porušení ústavy, nejsou dodržovány ani základní právní normy. Stávalo se, že bylo i patnáct až šestnáct lidí na jednom pokoji," popsal České televizi život ve věznici propuštěný vězeň Petr. Ten za to chce po ministerstvu spravedlnosti půl milionu korun. Podobných případů je víc. Úřad takové žádosti odmítá a vězni se s nimi proto obrací na soudy.

Podle zákona mají ve věznici na jednoho odsouzeného připadnout čtyři metry čtvereční. Když jsou ale věznice přeplněné, výjimky umožňují zajít pod tuto hranici. Podle mluvčího Vězeňské služby Roberta Káčera je nyní standardem 3,5 metru čtverečního. Podmínky se ovšem nelepší, ale spíše naopak.

Podle Treglera jsou přeplněné především takzvané jednotypové věznice, které jsou u nás tři a jsou v nich vězni umístění k trestu jen do jednoho typu ostrahy. "Velmi přeplněnou je například věznice v Příbrami a v Kuřimi. Tam byla kapacita překročena dokonce o 30 procent. Vězeňská služba je až na konci celého řetězce a nemá sama o sobě prostředky, jak tuto situaci ovlivnit" dodal.

Pokusů o vzpouru možná přibude

Tregler se obává, že kvůli přeplněnosti věznic a snížené bezpečnosti pokusů o vzpouru přibude. Vězeňská služba nedávno odhalila plánovaný útěk z pěti věznic.

"Vzpoura byla výjimečná, tyto události se objevují po dlouhé době," uvedl Tregler. Zároveň však přiznal, že by se mohly pokusy o vzpouru s klesající bezpečností věznic objevovat častěji.

Odhalenou přípravu velké vzpoury nyní stále vyšetřují policisté. Podle Treglera už má Vězeňská služba hlavní informace k dispozici, zda však někdo půjde za plány vzpoury k soudu, prozradit nechtěl. Uvedl jen, že z přípravy vzpoury v pěti českých věznicích zatím podezírají šest lidí. Zatím vyloučil, že by někdo ze zaměstnanců elementárně zanedbal své povinnosti.

Chybí lidé i peníze

Problémem českých věznic je vnitřní zadluženost a nedostatek financí na vyšší bezpečnost. Se zvyšujícím se počtem vězňů roste také požadavek na počet zaměstnanců. Momentálně podle Treglera chybí ve službě asi 800 lidí.

"Věznice potřebují 11 356 zaměstnanců, aby nezbytně nutně zvládly předpokládaných 24 tisíc vězňů na konci letošního roku. Asi 5 500 odsouzených se vězení vyhýbá, kdyby nastoupili do trestu, jsme na třiceti tisíc vězněných," uvedl.

O práci ve věznici ale podle Treglera velký zájem není. "V tuto chvíli má Vězeňská služba kolem 800 volných pracovních míst, která se pomalu naplňují. Výběrové řízení ale není nijak jednoduché, na druhou stranu nenabízíme nic převratného, takže zaměstnání není pro mnohé atraktivní," přiznal Tregler. Průměrná mzda zaměstnanců Vězeňské služby je kolem 27 až 28 tisíc korun.

Stát zatím podle něj také nemá žádný plán, jak tuto situaci nyní řešit. "Nová věznice se nestaví a alternativní plány nejsou, institut domácího vězení se zatím nerozvíjí," shrnul Tregler.

Podle něj je to otázka financování resortu spravedlnosti, případně vězeňství, které je v Česku podceňovanou kapitolou. Podle Treglera se příští rok nebude Vězeňské službě dostávat přibližně 1,3 miliardy korun. Na opravu zanedbaných objektů, které Vězeňská služba spravuje, by přitom bylo potřeba deset až dvacet miliard korun.

"Máme velice podobný rozpočet jako v roce 2005, ale máme o 4 tisíce vězňů více. Problém narůstá a a pokud nedojde k navýšení rozpočtu, případně personálu, dojde k eskalaci problému," varoval Tregler.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video