Přechody v Praze: už šest mrtvých

Praha - Přechody pro chodce jsou na některých místech hlavního města nebezpečné. Lidé jsou ohroženi především tam, kde je zebra na rovné frekventované vozovce. Řidiči zde často jezdí rychleji než povolenou padesátkou a před přechody nestačí zabrzdit. V nedávné době se staly smrtelné nehody na přechodech v Bělohorské ulici, v Radotíně na Karlické a nedaleko Pražského hradu na Novém Světě. Další problémová místa jsou Patočkova a Průmyslová.
Od ledna do podzimu letošního roku zemřelo na přechodech šest chodců a devětačtyřicet jich vozidla těžce zranila.

Policejní mluvčí Eva Brožová potvrdila, že nehody na přechodech jsou letos častější než v minulém roce. "Může za to nový zákon. Chodci mají nyní na přechodech přednost, a řidiči si na to nemohli zvyknout," řekla.

NEBEZPEČNÉ PŘECHODY:
Praha 1
:
Pohořelec
Křižovatka Brusnice - Nový svět
Praha 6:
Bělohorská ulice
Patočkova
Praha 10:
Průmysloví ulice
Praha - Radotín:
ulice K Cementárně
Karlická ulice

Podle šéfa magistrátního odboru dopravy Jana Heroudka se nedá přesně určit, které přechody jsou "smrticí". "Někde se třeba dlouhou dobu nic nestane a pak tam třikrát krátce po sobě vrazí auto do člověka," řekl.

Bezpečnost chodců lze  zlepšit  některými technickými  prostředky. Na silnici se mohou dát zpomalovací prahy, což je uměle vytvořený hrbol na vozovce, u kterého auto musí ubrat rychlost. Ty však nelze umístit všude.

Na silnicích první a druhé třídy však podle Heroudka být nemohou. "Dávají se pouze do vedlejších ulic. Na hlavních  jezdí hodně aut a to by tam byl strašný hluk, " dodal. Přechody tak jistí semafory či betonové bloky při vstupu do vozovky.

Nehody na přechodech v Praze (leden-září):
počet: 216
mrtví: 6
těžce zranění: 49
lehce zranění: 164
Skeptický je však Heroudek ke snížení nejvyšší povolené rychlosti: "Myslím si, že značka řidiče nepřinutí, aby jezdili pomaleji." Míní, že pomoci může pouze policie, která jediná má právo trestat  motoristy za překročení rychlosti. Mluvčí Brožová tvrdí, že kontroly rychlosti se plánují vždy na jeden měsíc dopředu. "Radarů však není mnoho a my nemůžeme být všude."

Podle ní mohou pomoci i strážníci městské policie. Jakmile uvidí uniformu, řidiči raději zpomalí. Policisté také trvale měří rychlost v Patočkově ulici, na Průmyslové, Radlické a Liberecké.

Jarmila Johnová ze sdružení Pražské matky namítá, že město se o bezpečnost chodců stará málo. "Příkladem je přechod nedaleko Brusnice. Tam v létě zabilo auto mladého muže, ale nic se nestalo. Přestože místní lidé sepsali petici a chtěli semafory," řekla.

Místostarosta Prahy 1 Pavel Vlach však namítá, že magistrát zde nechal umístit nové dopravní značky, které řidiče upozorňují na přechod ve větší vzdálenosti než dosud. "O semaforech jednáme," dodal.

Riskantní je i přecházení Bělohorské na Praze 6 mezi Bílou horou a hostincem u Kaštanu. Místostarosta Tomáš Chalupa uvedl, že nedaleko Vypichu hlídají přechod u školy strážníci. "S magistrátem se chceme domluvit, že nedaleko Kaštanu dáme semafory," řekl.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video