Přeběhlíci se ve Sněmovně objevují už deset let

Přeběhlíci se ve Sněmovně objevují už deset let | foto: MF DNES

Přeběhlíky většinou čeká odměna - dobrá trafika

  • 15
Přesně před deseti lety, 14. prosince 1996, to začalo. V české politice se objevili první přeběhlíci. Tehdy prošel rozpočet pravicové Klausovy vlády jen díky dvěma hlasům poslanců z levicové ČSSD. Letos se výraz přeběhlík nejčastěji objevuje ve spojení se socialistou Melčákem.

Vláda ODS, ODA a lidovců měla v roce 1996 ve Sněmovně jen 99 hlasů, takže dvojice vzbouřenců - Tomáš Teplík a Jozef Wagner - jí pomohla získat potřebnou většinu.

Už tehdy přitom přeběhlíci obhajovali svůj obrat stejně jako dnes poslanec ČSSD Miloš Melčák: na srdci jim leželo hlavně to, aby země měla "stabilní vládu".

Stejně ostré je i odsouzení zrádců vedením partaje. V roce 1996 tehdejší šéf sociálních demokratů Miloš Zeman nechal oba poslance za trest vyloučit ze strany. Dnes Jiří Paroubek zatím o Melčákovi mluví jako o "politickém popletovi a kverulantovi". Dost možná ale, že ani jeho vyloučení nakonec nemine.

Jaký je pak další osud odpadlíků? Zatímco Jozef Wagner tehdy v 56 letech zcela zmizel z politiky, nadějného teprve dvaadvacetiletého Tomáše Teplíka vzala ODS na převýchovu mezi sebe. Vstoupil do strany a byl odměněn dalšími osmi lety strávenými v poslanecké lavici v modrém dresu.

"Mám pro pana Melčáka pochopení," hodnotí dnes Teplík svého následovníka. "Člověk má stát za svým názorem a neohýbat záda."

V dobách opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD v letech 1998 až 2002 byl od přeběhlictví na chvíli klid. Pokušení stát se rozhodujícím 101. poslancem se vrátilo až v následujícím období, kdy vláda ČSSD, lidovců a unionistů měla jen 101 hlasů.

V létě 2004 opustili klub Unie svobody Marian Bielesz a Tomáš Vrbík, kteří se už prý nevydrželi dívat na socialistické kroky vlády. Vrbík byl za svou odvahu odměněn: dnes je ředitelem kabinetu ministra financí Vlastimila Tlustého z ODS.

Kabinet po odchodu dvojice unionistů tenkrát nepadl, protože v opačném směru zase zamířil z ODS za opilství vyloučený poslanec Petr Kott. I jemu se to vyplatilo, teď je šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

A proč je vlastně v české politice tolik přeběhlíků a hrají takovou roli? "Umožňují to velmi těsné volební výsledky. Ale žádná vláda by na ně neměla spoléhat, nakonec se to může vymstít," říká politolog Pavel Šaradín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video