Přeběhlík změnil americký Senát

Kontrola nad americkým Senátem nečekaně spadla do klína opozičním demokratům. To může značně zkomplikovat průchodnost legislativních záměrů nové Bushovy administrativy. Prominentní republikán Jim Jeffords, senátor za stát Vermont, totiž odešel od republikánů a stal se nezávislým.

Jeffords tak dopomohl Demokratické straně opět k většině v Senátu, kterou ztratila v roce 1994.

Dezerce umírněného republikána Jima Jeffordse, který již v minulosti mnohdy hlasoval s demokraty, změnila poměr sil v horní komoře Kongresu.  V níž nyní mají demokraté 50 a republikáni 49 senátorů.

"Zvažuji celou řadu věcí," prohlásil v úterý Jeffords poté, co jej prezident George Bush a viceprezident Dick Cheney přesvědčovali, aby řady republikánů neopouštěl.

Jeffordsovo rozhodnutí je velmi špatnou zprávou pro Bushovu legislativní agendu. Většinovým šéfem Senátu se stane demokrat Tom Daschle s rozsáhlými možnostmi určovat program zasedání a demokraté také převezmou vedení většiny senátních výborů.

"Je to tady jako při pohřbu," citovala ve středu agentura AP jednoho z prezidentových poradců. Vztahy Jeffordse s Bílým domem se v poslední době staly dosti napjaté, zvláště poté, co prezident Bush navrhl ohromné daňové škrty.

Ty Jefffords odmítá. Již dříve také hlasoval pro práva žen na potrat a dává mnohem větší důraz na podporu ekologie a financování školství než naprostá většina jeho republikánských kolegů.

Republikáni nicméně doufají, že se jim ještě možná podaří zvrátit situaci tím, že přesvědčí demokratického senátora Zell Millera ze státu Georgia, aby přeběhl na jejich stranu.

Změna stranické příslušnosti v americkém Kongresu je poměrně řídkým jevem. Za poslední dvě desetiletí pouze čtrnáct demokratů přešlo k republikánům a jeden republikán se stal demokratem.

Obě strany jsou si však vědomy, že jejich pozice po neuvěřitelně vyrovnaných listopadových volbách je i v Senátu velmi křehká. "Co mě jedině překvapuje, je to, jak se to děje. Vždy jsme si mysleli, že ztráta většiny se odehraje poněkud jinak," řekl ve středu agentuře AP republikánský senátor Charles Grassley.

Měl tím na mysli osmadevadesátiletého senátora Stroma Thurmonda, jehož velmi pokročilý věk i nejistý krok jsou stálou připomínkou republikánů, jak křehká je jejich početní výhoda v Senátu.

Americký senátor James Jeffords (vpravo), 23.května 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video