Pohanka s Melčákem už vládu několikrát podrželi. Zřejmě tak učiní i nyní.

Pohanka s Melčákem už vládu několikrát podrželi. Zřejmě tak učiní i nyní. | foto: Dan Materna, MAFRA

„Přeběhlíci“ nezvednou ruku pro pád vlády

  • 497
Sociální demokracie nemůže počítat s tím, že by jí její bývalí poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka pomohli sesadit kabinet Mirka Tooplánka. Melčák už avizoval, že se hlasování o návrhu zřejmě zdrží. To samé předpokládá i u Pohanky.

ČSSD přišla s myšlenkou na vyvolání hlasování o nedůvěře počátkem listopadu. (více zde) Nynější prohlášení "přeběhlíků" ale na záměru strany nic nezmění.

"Stanovisko dvou zrádců programu sociální demokracie není pro nás rozhodující. To je věc především morálky a že tihle dva lidé nemají žádnou morálku, že jsou mravně zchátralí, to je známá věc," řekl Jiří Paroubek.

Jeho strana tak zřejmě může počítat jen s hlasy komunistů. To je dohromady pouze 98 hlasů, zatímco k vyslovení nedůvěry je třeba mít aspoň 101 hlas. Opozice by bez Melčáka a Pohanky musela získat nejméně tři koaliční poslance. Zatím se ale nezdá, že by se jí to povedlo.

Sociální demokraté hodlají navrhnout vyslovení nedůvěry nejpozději na sněmovní schůzi, která začne koncem listopadu. ČSSD míní, že řešením současné politické situace je odchod vlády a předčasné volby.

Podle socialistů republika zažívá vládní krizi, navíc prohloubenou aférou kolem předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. (vše o kauze zde) Kabinet proto vyzvali k demisi. Koalice výzvu odmítla, takže ČSSD hodlá otestovat vládu hlasováním o nedůvěře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video