Pražští bezdomovci budou mrznout na ulici

Praha - Životy mnoha lidí bez domova jsou ohroženy. Pokud se pro ně v Praze nenajde urychleně přístřeší alespoň na noc, budou muset přežít nadcházející zimu na ulici. Situace je kritická, chybí tři sta lůžek. Vedení hlavního města prohlašuje, že všechny možnosti na získání potřebných prostor vyčerpalo. Zástupci dobročinných organizací se obracení na veřejnost a prosí ji o pomoc. Zdravotníci varují, že ročně zemřou v ulicích desítky bezdomovců. Dostatek nocleháren by mohl tuto tragickou statistiku změnit.

"Minulou zimu chybělo v Praze minimálně tři sta lůžek, předpokládáme, že stejný počet bude chybět i letos," prohlašuje Ilja Hradecký, zakladatel a předseda Občanského sdružení Naděje.

Jak jsou staří bezdomovci
starší 62 let:    15%
50-62 let:        25%
40-50 let:        30%
od 18-25 let:   10%
Odkud bezdomovci jsou
cizinci:               3%
Slováci:             7%
Pražané:         30%
mimopražští:   60%
Pramen: Armáda spásy

Jeho pracovníci dělají maximum, udržují noclehárny a ubytovny s více jak stopadesáti místy. Na poplach bije také ředitel Armády Spásy Mike Stannett: "Není morálně vůbec přijatelné, aby na ulici v zimě přežívalo tolik lidí. S tím se musí něco dělat!"

Pomoci by mělo město. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi otevře v polovině listopadu noclehárnu ve Spytihněvově ulici v Praze 2, ale ta zdaleka nebude stačit. Je v ní pouho pouhých padesát šest lůžek.

"Hledáme ještě další prostory, kde by v dobách největších mrazů lidé přes noc přežili, byť třeba na židli. Byli by v teple a neumrzli by na ulici. Velmi neradi bychom vykročili do nového tisíciletí s tím, že by Praha měla na ulici zmrzlé lidi," tvrdí náměstek primátora Otto Kechner.

Ještě před několika měsíci měl však zcela jiný názor, o hledání míst nemluvil. "S představitely charitativních organizací jsme se sice shodli, že navýšení o třista či pětset lůžek by kapacitu naplnilo. Praha však nechce přiliš otevírat svou náruč, a proto zvyšovat nabídku nebudeme," řekl v březnu náměstek s poukazem, že město by v opačném případě přitahovalo nemálo lidí z venkova.

Nyní Kechner, který má sociální oblast na starosti ujišťuje, že se snažil pro bezdomovce nějakou budovu či jiné prostory získat. "Obeslal jsem několik desítek organizací, kde jsem předpokládal volné prostory, nedošla mi jediná kladná odpověď. Prostory se shánějí totiž velmi obtížně. Uvažovali jsme například i o využití prázdných vagonů," tvrdí.

Z vyjádření šéfa Armády spásy Mike Stannetta ovšem vyplývá, že město by mohlo udělat více. "Na Praze je zvláštní to, že situace by se dala zvládnout, protože mluvíme o stovkách lidí. Pokud jde o peníze, věřím, že by se s tímto problémem mohl magistrát vypořádat. Například sportovní hala by náš problém vyřešila okamžitě. Chápu, že z politického důvodu není možné uzavřít na zimu halu například pro fotbal jen proto, že to říká nějaký kapitán Armády spásy. Frustrujeme mě však, pokud se fotbal považuje za důležitější než lidské životy," konstatuje.

On sám soudí, že za takového stavu by měli být iniciativnější občané či vedení firem. "Chceme oslovit veřejnost, aby vytvořila pro takové krizové situace fondy. Možná je to idealistické a naivní přání, ale takto bychom postupovali například v mé zemi. Podělili bychom se o zodpovědnost," míní Američan Mike Stannett.

Podle statistiky Armády spásy polovina lidí, kteří nemají kde bydlet a využívají pomoci charitativních organizací, má krátkodobé zaměstnání. Nemálo  pracuje i na plný úvazek.

Jedním z nich je i pětačtyřicetiletý Karel, který včera posedával na lavičce v hale Hlavního nádraží. "Pracuji jako brigádník u jedné stavební firmy. Většinu věcí si nechávám ve skříňce v šatně, spát musím však chodit do tramvají. Celou noc projezdím schoulený na sedadle," svěřuje se a přiznává, že letošní zimy na ulici se obává.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video