Pražský úřad práce má na webu náskok

Praha - Již dva měsíce funguje internetová stránka pražského úřadu práce, stejné instituce pro okres Praha-západ a Praha-východ své infoservery zatím nemají. Usilovně je však podle tamních ředitelů připravují. Do dvou měsíců by své webové strany měl spustit Úřad práce pro Prahu-východ. "Ještě čekáme na nový zákoník práce, jehož části bychom tam chtěli dát. Samozřejmě nebude chybět ani přehled volných míst," říká ředitelka Hana Lukášová.

"Na rozdíl od serveru úřadu pro hlavní město hodláme lidem zcela polopaticky vysvětlit, co od nás mohou požadovat a například co je při první návštěvě úřadu čeká," dodává Lukášová s tím, že vlastní internetové strany má asi jenom polovina pracovních úřadů v zemi.

Na otázku, proč spustí infoserver až ke konci roku, odpovídá jednoduše: "Zatímco úřad hlavního města má několik lidí, kteří se starají o informatiku, u nás je jen jeden správce sítě, jemuž příprava trvá logicky delší dobu."

Miloslav Plaňanský, ředitel Úřadu práce Praha-západ, o internetové straně také uvažuje. "Od ledna by mohla být k dispozici," prohlásil.

"Budou tam stejné informace, které zájemci najdou už deset let na dvaceti metrech čtverečních nástěnek na chodbách našeho úřadu. Nedělal bych z internetu modlu. Je totiž otázkou, kolik nezaměstnaných má přístup k počítači, a internetových stránek tak využije," míní Plaňanský.

Infoserver pražského úřadu navštívilo již více než patnáct set uživatelů. Ti tam mohli najít kromě standardního popisu služeb a činností pracovního úřadu i přehled jednotlivých poboček ve městě společně s telefonickými a e-mailovými kontakty na pracovníky.

Díky aktivnímu propojení se serverem ministerstva práce a sociálních věcí je možné rovněž zjistit, jakou pomoc může nezaměstnaný člověk očekávat od úřadu práce. Užitečný může být i seznam soukromých zprostředkovatelen zaměstnání, které lidem za odměnu najdou vyhovující práci.

K dispozici jsou na ministerském webu i informace o zákonu o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, který platí od července tohoto roku. Lidé mohou vyhledat i firmu, která je v konkurzním řízení a její zaměstnanci při nevyplacení mzdy mají nárok na podporu úřadu práce.

"Seznam společností v konkursním řízení aktualizujeme každý den," podotýká Irena Dlesková z tiskového odboru ministerstva.

Příliš aktuální však není právě pražský server - například nejčerstvější čísla o počtu nezaměstnaných či volných místech jsou z července. Celostátní statistika na internetových stránkách ministerstva přitom nabízí informace i ze srpna.

Rovněž odkaz Volná místa na webu pražského úřadu může přinést zájemcům zklamání. Najdou tam totiž jen větu: "Stránka se připravuje... Zatím můžete využít odkaz na stránky MPSV." Databázi nabídky volných míst nabízí tedy ministerské stránky, kde je ovšem možné vybrat také nabídky, jež se vztahují pouze k hlavnímu městu.

Jan Říha, vedoucí odboru trhu práce v hlavním městě, uvedl, že na stránce ještě pracují. "Máme spoustu nápadů, jak server doplnit," konstatuje.

"O internetové straně jsme hovořili již téměř rok. Dlouho jsme experimentovali s konečnou podobou serveru. Měnili jsme třeba počet obrázků a barevnost. Nakonec jsme ale usoudili, že v střízlivosti je krása," popisuje vývoj webové strany Říha.

Ti, kteří chtějí pracovat v zemích Evropské unie, ocení i odkaz na vyhledávač EURES Job search, který je také na pražském webu. "Síť sítí" skrývá však i řadu dalších serverů, které se zabývají nabídkou volných míst. Jedním z nejoblíbenějších je asi www.job.cz, který informuje i o brigádách pro studenty.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue