Vladimír Mikuš

Vladimír Mikuš | foto: Krimi Live / TV Prima

Pražský soud začal řešit vraždu bez těla

  • 6
Když policisté nenajdou mrtvolu, málokdy skončí obžalovaný ve vězení. Výsledek případu, kterým se začal zabývat pražský městský soud, je tak zatím nejistý.

Dvaačtyřicetiletý lékař Vladimír Mikuš z Tábora je obžalovaný z vraždy svojí o čtyři roky mladší milenky z Prahy. Jenomže kriminalisté dosud nepřišli na místo, kde Mikuš ženu zavraždil, a nemají ani její tělo.

Údajná oběť je pohřešovaná od 27. února loňského roku. Její poslední stopy vedou do Plzně, kde se na parkovišti před obchodním centrem sešla právě s Mikušem. (více zde) Tam také policie našla její auto. Její manžel se obrátil na policii, když nepřišla domů. Měli spolu jít do divadla.

Když policie vyhlásila pátrání, zjistila, že se nedlouho po zmizení ženy ztratil i Mikuš. Jenomže ten zatím cestoval po světě - byl na Slovensku, v Egyptě, v Izraeli. Z Čech byl pryč několik týdnů, až ho policisté zadrželi v Německu a v červnu 2007 eskortovali do Prahy. Od té doby je ve vazbě.

Byli jsme sexuální přátelé, řekl policii
Mikuš před soudem odmítl vypovídat. Soudce Petr Braun tak mohl pouze číst jeho starší výpovědi na policii. V nich Mikuš přiznal, že se se ženou zná několik let, oba spolu pracovali ve farmaceutické firmě.

"Seznámili jsme se několik týdnů před její druhou svatbou. Byli jsme přátelé, sexuální přátelé," četl z výpovědí soudce Braun.

Podle Mikuše měla žena více milenců, protože ve svém manželství nebyla šťastná - s manželem nemohli mít děti, a on navíc nesouhlasil s adopcí.

Když začali policisté po ženě pátrat, prohledávali loni v březnu i Orlickou přehradu, kde měl naposledy její telefon signál. Žádné tělo však nenašli.

Mikuš byl původně obviněn z trestného činu zbavení osobní svobody.

"Postupně jsme proti němu získali takové důkazy, že jsme mohli původní obvinění překvalifikovat na vraždu," uvedl už dříve pražský šéf oddělení vražd Josef Lottes.

Také během vazby odmítl lékař několikrát vypovídat. Prý kvůli svému zdravotnímu stavu. Nepodstoupil ani test na detektoru lži, přestože se k němu písemně zavázal.

Manžel chce 240 tisíc za ztrátu blízké osoby
Podle soudních znalců je Mikuš nadprůměrně inteligentní. Obžalovanému muži hrozí až patnáct let vězení.

K obžalobě se připojil i manžel pohřešované ženy. Ten po Mikušovi žádá 240 tisíc jako náhradu za ztrátu blízké osoby.

Dokázat vraždu bez mrtvoly bývá těžké
Případů, ve kterých chyběla mrtvola, a přesto soud poslal obžalovaného do vězení, je málo. A to i když se podezřelý přizná.

V roce 2006 například vrchní soud zprostil obžaloby z vraždy muže, který se před trestní senát dostal kvůli šest let staré smrti svého strýce. Rozhodlo právě to, že se nepodařilo najít mrtvolu.

Jednou z mála kauz, kdy se tělo oběti nepodařilo objevit, a útočníka soudci přesto poslali za mříže, je případ hrobníka Jana Kříže. Nebylo to však za vraždu. "Nebylo prokázáno, zda ženu zavraždil a zda ji vůbec znásilnil," řekl tehdy při vyhlašování verdiktu soudce Dušan Paška.

Soudci uznali, že Kříž má na svědomí smrt Aleny Šedivé, která zemřela v dubnu 1993. Nakonec hrobníka pražského vinohradského hřbitova poslali do vězení na osm let, jen za pokus o znásilnění a neúmyslné zabití.


Video