Lukáš Plachý z ČSSD čelí podezření, že byl ochoten zaplatit 100 tisíc korun za lepší místo na kandidátce pro volby v Praze. Po třech dnech od zvolení rezignoval na funkci pražského radního.

Lukáš Plachý z ČSSD čelí podezření, že byl ochoten zaplatit 100 tisíc korun za lepší místo na kandidátce pro volby v Praze. Po třech dnech od zvolení rezignoval na funkci pražského radního. | foto: Koláž - iDNES.cz

Pražský radní za ČSSD odstoupil už po třech dnech kvůli podezření z korupce

  • 244
Jen tři dny vydržel v pražské radě Lukáš Plachý z ČSSD. Za lepší místo na kandidátce pro komunální volby v Praze byl podle skrytě pořízené nahrávky ochoten zaplatit stotisícový úplatek. Rezignaci Plachý oznámil po jednání s primátorem Prahy Bohuslavem Svobodou z ODS. Vedení ČSSD Plachého předtím fakticky "podrželo".

Ještě krátce po ranním jednání grémia ČSSD, kam přišel spolu s náměstkem primátora Karlem Březinou, Plachý kategoricky říkal, že na pozici radního rozhodně nerezignuje. "Zatím zastávám to stanovisko, že jsem nic neudělal, a mám pocit, že vedení ČSSD mi věří," uvedl Plachý.

Bohuslav Svoboda z ODS na ustavujícím zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy (30. listopadu 2010)Po dvou hodinách bylo vše jinak. "Udělal jsem to proto, abych ukázal, jak se má v politice postupovat," řekl ke své rezignaci krátce po poledni Plachý po jednání městské rady. "Velmi mu děkuji. V případě, že se prokáže, že nic neudělal, může se do rady vrátit," uvedl primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

Než oznámil svůj odchod, jednal Plachý s primátorem, který se sešel také s předsedou pražské sociální demokracie Petrem Hulinským.

Vedení ČSSD: Nemůžeme to řešit z Lidového domu

Vedení ČSSD se pár hodin předtím spokojilo s tím, že Plachý dal trestní oznámení na bývalého šéfa vysočanské stranické buňky Ivana Jirkovského. Právě ten pořídil nahrávku, z níž vyplývá, že Plachý byl ochoten úplatek dát.

Špičky sociální demokracie ráno před jednáním pražské rady nechtěly případ Plachého moc řešit. "Nám nepřísluší, abychom v Lidovém domě řešili záležitosti pražské organizace ČSSD," řekl po jednání vedení strany iDNES.cz místopředseda Lubomír Zaorálek.

"Pro nás je významným signálem to, že pan Plachý už dnes ráno podal trestní oznámení," uvedl další z místopředsedů ČSSD, brněnský primátor Roman Onderka. Grémium strany podle něj požádalo kontrolní komisi v Praze i stranickou ústřední kontrolní komisi, aby případ Plachý prošetřilo.

Do měsíce chce mít vedení sociální demokracie na stole zprávu, ze které vyplyne, zda byl Plachý opravdu ochoten zaplatit 100 tisíc korun za lepší místo na kandidátce. "Nemůžeme vycházet jen z dílčích informací, které se objevují v médiích," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Mám podporu vedení strany, říkal Plachý před rezignací

Nyní již bývalý pražský radní vystupoval ještě po desáté dopoledne poměrně suverénně. iDNES.cz řekl po jednání se špičkami strany, že cítí ve straně podporu. Uvedl, že dal v pátek ráno na odděleni policie v Sokolovské ulici trestní oznámení na Jirkovského, který tajně pořídil nahrávku, na níž si Plachému říká o stotisícový úplatek.

Z vyjádření Plachého na nahrávce se přitom dá vyčíst, že byl ochoten peníze předat. K tomu už ale údajně nedošlo. Sociální demokraté vyloučili tento týden Jirkovského ze strany.

Karel Březina v Show Jana Krause"Pan Plachý má stále podporu a důvěru vedení pražské ČSSD. Chceme mít zprávu kontrolní komise do 8. ledna, kdy bude jednat naše krajská konference," řekl po rezignaci stranického kolegy z městské rady náměstek primátora Karel Březina z ČSSD.

Z jeho vyjádření fakticky vyplynulo, že na odchod Plachého hodně tlačil právě pražský primátor Svoboda, s nímž sociální demokraté dopoledne jednali. Městská rada bude zatím podle Svobody fungovat v devíti lidech, pět zástupců má ODS, sociální demokracie po odchodu Plachého čtyři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video