Radovan Šteiner - Pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner. | foto: MF DNES

Pražský radní: Úplatky neberu

  • 24
Pražského radního Radovana Šteinera (ODS) vyšetřuje protikorupční služba policie. Zjišťuje, zda bral úplatky při zadávání zakázek na opravy povodněmi zničeného metra, jak zjistili redaktoři ČT. Případem se ale zabývají také policisté z Prahy 4. Radní totiž kvůli reportáži podal trestní oznámení.

V publicistickém pořadu České televize Fakta vystoupili anonymní podnikatelé, kteří popsali údajné úplatkářské praktiky pražského radního pro dopravu.

"Podal jsem trestní oznámení pro pomluvu na neznámého pachatele. Chci očistit své jméno, žádné úplatky jsem nebral," řekl iDNES Šteiner.

"Po poradě s právníkem jsem nechtěl specifikovat, kdo přesně se té pomluvy dopustil," řekl radní.

"Zda autor reportáže, nebo člověk, který tam anonymně vystupoval, nebo snad někdo jiný, který to řekl tomu anonymnímu člověku. Kdo je tím pachatelem, musí rozhodnout policie."

Policie teprve začíná s výslechy
Radní už byl kvůli případu u výslechu na policii. Kromě vysvětlení také policistům předal záznam celé reportáže.

"Spis pana Šteinera jsme pak na pokyn státní zástupkyně předali kolegům z Prahy 4, kde Česká televize sídlí," řekl iDNES náměstek policejního ředitele pro Prahu 8 Ladislav Tůma.

Podolští policisté dostali spis na stůl v pondělí. Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové teprve začnou vyslýchat svědky a vyžádají si materiály od České televize.

Podobně je na tom i protikorupční služba policie, která Šteinera začala po odvysílané reportáži vyšetřovat.

"Zatím se pouze sbírají poznatky. Je to úplně čerstvá záležitost, šetření běží tři týdny," řekla iDNES bez dalších podrobností Blanka Kosinová z policejního prezidia.

Reportáž se snažila odkrýt úplatkářské praktiky
Reportáž České televize odkryla korupční prostředí, které vzniklo při rekonstrukci povodněmi zničeného metra.

Hlavní slovo při rozdělování sedmi miliard na opravu metra měl podle ČT Inženýring dopravních staveb (IDS), který rekonstrukci v podzemí řídil a rozhodoval, kdo zakázky od pražského dopravního podniku (DP) dostane.

Šteiner, který má ukončenou pouze základní školu, je členem představenstva DP a předsedou dozorčí rady IDS.

Po loňských povodních vláda vyhlásila legislativní stav nouze. Vedení města proto nemuselo při rekonstrukci metra vypisovat výběrová řízení a vybrané firmy pouze oslovilo.

"Musíš počítat s tím, že musíš dát Šteinerovi, musíš tomuhle, musíš tomuhle. Ty komise, který rozhodují o zakázkách řekněme na dvacet milionů, prostě tam tečou takovýhle úplatky, milion, dva miliony, to je normální," řekl redaktorům ČT jeden z podnikatelů.

Na obrazovce vystupoval anonymně, měl zakrytou tvář a pozměněný hlas. "Jenže ještě berou ti řadoví pracovníci z IDS, a ti taky neberou, já nevím, sto tisíc, tam tečou půl milionu, čtvrt milionu," dodal.

Další podnikatelé podle moderátorky uvedli, že Šteinerovi nesli statisícové úplatky.

Obvinění z korupce ale odmítá nejen Šteiner, ale i vedení IDS. Šéf podniku Bohumil Kvasnička považuje osočení svých podřízených z úplatkářství za nesmyslná. "Nevěřím tomu, moji lidé sami o ničem nerozhodovali," odmítl obvinění pro MF DNES.

Policie už Šteinera prověřovala
Protikorupční služba se ale Šteinerovými aktivitami nezabývá poprvé. V souvislosti s ním a exprimátorem Janem Kaslem už v minulosti prověřovala podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z úplatkářství ve výši deset milionů korun kvůli podezřelé privatizaci firmy Pražské vodovody a kanalizace. - více o kauze zde

V září ale policie podle ČTK kauzu bez obvinění odložila s tím, že se podezření z trestné činnosti nepodařilo prokázat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video