Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostituce má být živnost s jasnými pravidly, říká primátor Svoboda

  1:11aktualizováno  1:11
Jasná pravidla by podle pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS mělo dostat provozování prostituce. "Přikláněl bych se k tomu, aby to byla živnost jako každá jiná," řekl Svoboda v rozhovoru pro iDNES.cz. Chce také prosadit, aby mohlo město vyhnat hazard do čtvrtí, které určí. Opakování voleb v Praze se Svoboda neobává.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda věří, že Ústavní soud volby v hlavním městě nezruší. Pokud přece jen ano, je připraven kandidovat znovu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Neděsí vás, že se blíží verdikt Ústavního soudu a že se volby v Praze mohou opakovat?
Ne, to mě vůbec neděsí. Jsem přesvědčený, že volby v Praze byly regulérní. Pracuji bez ohledu na to, jak Ústavní soud rozhodne. Je oprávněný rozhodnout jakkoli a jeho rozhodnutí se všichni podřídíme.

Dolehly k vám spekulace, které se šíří po Praze, že by volby opravdu mohly být zrušeny?
Kolují spekulace všeho druhu. Kolik ústavních soudců je pro to či ono, ale všechno jsou to jenom fámy, které nemají reálný podklad.

Před časem jste zmínil, že vám kvůli koalici, kterou ODS vytvořila s ČSSD, chodí anonymní výhrůžky. Byla vám i vaší rodině od policie přidělena ochrana?
Nebyla a zároveň odpovídám, že jsou to věci, o kterých nechci mluvit, protože se to týká nejen mě, ale i mé rodiny, kterou se snažím chránit.

Kandidoval byste i v nových volbách, pokud by se konaly?
To závisí na tom, jestli by mě má strana nominovala. Pokud ano, tak bych do toho šel.

Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný ve volebním štábu ODS v Praze. (16. října 2010)

Pokud zjistíme osobní pochybení ohledně tunelu Blanka, může to skončit u orgánů činných v trestním řízení

Tunel Blanka, který se v Praze staví, bude předražený o 10 miliard korun oproti původnímu předpokladu a má stát 37 miliard korun. Dá se ta částka ještě nějak snížit a víte už přesně, kdo za to nese odpovědnost?
Musím se ohradit proti slovu předražený. My nevíme, jestli ta cena je předražená, víme, že se zvyšuje a že část navýšení má na svědomí báňský úřad, část inflační doložka....

Ale za část navýšení určitě nese odpovědnost bývalé vedení města.
To určitě ne. Radní nebyli informováni, jak se vyvíjí cena.

Chcete říct, že třeba bývalý primátor Bém nevěděl, že se tu staví tunel, který bude zčistajasna o 10 miliard korun dražší?
Neexistuje žádný doklad o tom, že by měl odbor městského investora povinnost informovat radu nebo primátora.

Příslušné smlouvy někdo konkrétní připravoval a podepisoval. Neměl by podle vás za takový "tunel" na městské finance nést odpovědnost?
Víme o jaké položky cena narostla a ty analyzujeme. Pak teprve z toho může vyplynout, že je tam někde nějaká odpovědnost ať už pracovně-právní či trestněprávní. Pokud tam takovou odpovědnost objevíme, budeme postupovat přesně ve smyslu zákona. Vyvodíme pracovně-právní důsledky nebo to předáme orgánům činným v trestním řízení.

Novým pražským primátorem byl zvolen Bohuslav Svoboda

Šance na miliardy z Bruselu na novou čističku se zvyšuje

Jaká je v tuto chvíli šance, že hlavní město získá miliardy od Evropské unie na novou čističku odpadních vod?
Díky aktivitě, kterou jsme vyvinuli, se šance výrazně zvýšila či přesněji řečeno otevřela. Poslední jednání s Bruselem proběhlo někdy loni na přelomu března nebo dubna.

Takže se domluvíte se společností Veolia, která má s městem smlouvu až do roku 2028, což - nepletu-li se - brání možnosti získat evropské peníze kvůli nedovolené veřejné podpoře soukromému subjektu?
Jednání s Veolií probíhají velmi intenzivně. Má je na starost radní Lohynský. Existuje již dohoda o tom, že by změna, která by vyhovovala Evropské unii, byla pro Veolii akceptovatelná. V příštím týdnu by se jednání měla posunout dál. Přijedou sem jednat pracovníci Evropské unie a ty výstupy budou pravděpodobně už příští týden známy.

Tendr na čističku, který jste změnili, provázely některé podivné okolnosti. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Michálek mluvil dokonce o tom, že to bylo celé nastavené tak, aby mohly být "vyvedeny" nějaké peníze na financování některých skupin v ODS. Můžete garantovat, že něco podobného, o čem mluvil pan Michálek, nebude možné?
To, co říkal pan Michálek, nebylo nic jiného než pomluvy. Protože říkal, že pro to nemá žádné doklady, že si to myslí. Pokud si něco myslí, má to buď doložit nebo neříkat. Žádná taková možnost, o jaké hovořil, nikdy neexistovala. Tendr na čističku bude probíhat čistě. Pokud tam budou prostředky Evropské unie, tak věřte, že si Brusel hlídá, jak se s nimi nakládá.

Rádi bychom definovali, kde mohou být herny s hracími automaty

Byl jste někdy v Las Vegas?
Byl jsem v Las Vegas.

Nemáte někdy pocit, když se procházíte třeba i po Starém městě nebo po Václavském náměstí, že to v některých místech vypadá, jako kdyby to byla jedna velká herna?
V Las Vegas to vypadá líp. Je tam naprosto jasně definováno, ve které části jsou herny, tam jsou jedna vedle druhé. Ale zbylá část města se chová jako normální město. Herní území je vykolíkované. V Praze jsou herny po celém městě a co je horší, videoterminály nejsou vůbec regulovány a mohou být všude. To je také důvod, proč jsem v Poslanecké sněmovně předkládal návrh na změnu zákona o loteriích. Byl bych rád, kdyby se naše připomínky dostaly do vládního návrhu, aby nám to umožnilo rozsah herních míst limitovat. Za poslední dva roky, což se moc neví, se počet videoterminálů ve městě zvýšil dvěstěkrát, to je neskutečné číslo.

Věříte, že byste, pokud projde změna zákona, dokázali herny postupně vyhnat alespoň z historického centra města?
Rádi bychom definovali seznam míst, kde herny mohou být. Trochu složitější je to s těmi, které už mají povolení. Tam jde o to, jak bude postupně končit platnost těchto povolení. Je to právní otázka, která souvisí s ochranou investic.

Kromě toho, že chcete, aby v Praze byly vymezené "čtvrti hazardu", budete usilovat také o vymezení lokality, které v Amsterdamu říkají "čtvrť červených luceren"?
Otázka regulace prostituce není z právního hlediska jednoduchá, není jednoduchá ani v rovině etické nebo eticko-morální. Já bych se ale přikláněl k tomu, aby to byla živnost, která by měla jasná pravidla, jako každá jiná živnost.

Teď se vás s dovolením zeptám jako lékaře. Vláda se s nemocničními lékaři dohodla na navýšení platů, zároveň se ale mluví o postupné redukci akutních lůžek. Domníváte se, že by se to mohlo dotknout i pražský nemocnic?
Redukce akutních lůžek je věc, která je na stole možná už deset nebo patnáct let. Je to záležitost, která měla dávno proběhnout a která byla nachystaná už za úřednické vlády Josefa Tošovského, když byla ministryní paní Zuzana Roithová. Ale s nástupem ministra Davida z ČSSD to celé spadlo ze stolu. Není to o rušení nemocnic nebo fakultních nemocnic, ale o tom, že lůžka následné péče nebo doléčovací lůžka musí být posílena tak aby superspecializovaná pracoviště ve fakultních nemocnicích nebyla zatěžována tím, že prostě nejsou schopná pacienta, kterého odoperují a vyžaduje to ještě další doléčování, kam dát. Musí to také reflektovat, že věkový průměr obyvatelstva se bude zvyšovat a potřeba následné nebo dlouhodobější péče se stále zvyšuje.

Petr Nečas, Bohuslav Svoboda a Boris Šťastný ve volebním štábu ODS v Praze. (16. října 2010)

Nějaké osobní spory ve vládě jsou v porovnání s reformami nepodstatné

Jak jako politik ODS vnímáte, co se před zraky veřejnosti odehrává ve vládní koalici? Vláda sice za sebou má 118 poslanců, takže má velkou šanci prosadit své plány, zároveň je patrné, že uvnitř vlády jsou silné osobní spory.
Politika je samozřejmě vždy úzce navázána i na osobní otázky. Zásadní ale je, že je na stole nějaký návrh týkající se penzijního a sociálního systému, teď se na stůl dostávají i některé klíčové věci v oblasti zdravotnictví a pokud tyto věci koalice dotáhne, tak je to naprosto zásadní a ve srovnání s tím nějaké personální rozmíšky nebo spory o nějakých okrajových otázkách jsou naprosto nepodstatné.

Pozice Petra Nečase v čele ODS je podle vás pevná?
Tak jak já vnímám situaci v ODS, je pozice Petra Nečase pevná a základní věci, které hájí, jako je právě důchodová reforma, vycházejí ještě z jeho působení na ministerstvu práce a sociálních věcí. A v tom má od ODS plnou podporu.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prostějovská radnice.
Prostějov zůstává bez tajemnice, vítězka tendru se neshodla s primátorkou

Magistrátu v Prostějově se napoprvé nepodařilo obsadit uvolněné místo tajemníka, přestože z výběrového řízení vzešla vítězná kandidátka. Ta porazila další dva...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Nanesená vrstva v místě, kudy v minulosti protékala řeka Labe v původním korytu.
V trase budoucí D35 jsou až dvoumetrové naplaveniny, přitekly z Krkonoš

Archeologové pracující na výzkumu v trase budoucí dálnice D35 u Opatovic nad Labem zjistili, že kácení stromů v oblasti Krkonoš mělo za následek masivní nánosy...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.