Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pražský policista pomáhal k podvodu za 100 milionů

  • 40
Policejní inspekce zatkla policistu z Prahy, který se podílel na podvodu za 100 milionů korun. Kriminalista pro dalšího podvodníka zjistil osobní údaje majitele pozemků v Dubči a Dolních Měcholupech. Kumpán si pak vyrobil falešné doklady na jméno majitele parcel a chtěl je prodat.

Podvodník policistovi vysvětlil svůj plán a požádal ho, aby v centrálním registru obyvatel, takzvaném CRO, zjistil citlivé osobní údaje pravých majitelů pozemků.

"Za provedené lustrace přislíbil policistovi blíže neurčenou finanční částku. Tyto lustrace byly následně využity k vytvoření falešného občanského průkazu a plných mocí," uvedla mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Zfalšované dokumenty pak použil při sjednávání zprostředkovatelské smlouvy k prodeji pozemků v hodnotě asi 100 milionů korun. Podle informací iDNES.cz se ale podvod mužům nepovedl. Policii se ho podařilo odhalit, nechce ale sdělit, v jaké fázi se o něm dozvěděla.

Celou akci pojmenovanou Věrka skončila inspekce minulý týden. Při zatýkání policisty asistoval také Útvar rychlého nasazení.

Policista musel odejít

Inspekce také neprodleně informovala ředitele, pod kterým policista

CRO

Rozsáhlá databáze, kde jsou uloženy všechny údaje o všech občanech České republiky. Lze v něm najít data a místa narození, bydliště, čísla dokladů nebo i data svateb. Mají do něj přístup policisté a některé státní úřady. Ti podle svého oprávnění mohou získávat základní nebo podrobnější informace. Všechny vstupy jsou zaznamenávány a lze zpětně zkontrolovat, kdo se na co ptal.

sloužil a ten ho okamžitě propustil. "Uvedený policista byl zproštěn výkonu služby bez nároku na výsluhu," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Iva Knolová. Podle ředitele Ladislava Hrdličky sloužil policista na útvaru obecné kriminality přes deset let.

"Policisté mají více úrovní možností přístupů do Centrálního registru obyvatel. On tím, že pracoval na kriminálce, tak do něj samozřejmě přístup měl. Každý má své heslo a podle toho se pak dá lehce zjistit, kdo lustruje oprávněně nebo neoprávněně," reagoval Hrdlička na otázku MF DNES, jak se mohl dostat k tak citlivým údajům. 

Policista je podezřelý ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, neoprávněného nakládání s osobními údaji, pomoci k podvodu a pomoci k padělání a pozměňování veřejné listiny. Jeho komplic navíc z navádění k těmto trestným činům. Oba jsou ve vazbě.

,

Video