VIDEO: Pražský orloj rozhýbala projekce připomínající krále i komunisty

  • 134
Staroměstské náměstí v Praze zaplnily davy lidí, které přilákala videoprojekce na průčelí orloje. Animace přibližující českou historii sklidila nadšený ohlas už při loňské premiéře. Nově připomněla i období komunismu.

Na náměstí byla hlava na hlavě, velkou část diváků tvořili turisté. I proto se z davu přihlížejících tu a tam ozvalo obdivné "wow!".

Menší problémy nastaly jen během přestávek mezi jednotlivými představeními, lidí bylo totiž tolik, že se jen těžko dostávali pryč úzkými uličkami, kudy už se hrnuli na další promítání nově příchozí. Někteří diváci shlédli show několikrát a odcházeli nadšení.

Videomapping

Videomapping, neboli projekce na budovy, je ve světě rok od roku populárnější umělecké odvětví. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově zaměřena, animace se připravují přímo "na míru" každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo. Vizuální efekty jsou doplněny hudbou či autentickými zvuky. Videomapping je u nás zatím raritou. V komornější formě už podobný projekt proběhl například v Praze na domě U Hybernů. Video se pouštělo také na budovu bývalé spořitelny v Karlových Varech v rámci filmového festivalu.

"Navazujeme na podzimní akci k výročí 600 let vzniku orloje," připomněl premiéru pražský radní pro kulturu a cestovní ruch Lukáš Kaucký. Dnešní videomapping přinesl novinky, změnil se zvuk i scénář.

"Do animace se přidávaly nové sekvence, jako je období komunismu, které doposud chybělo. Celý mapping je také nepatrně zkrácený, aby získal na větší dynamičnosti a tempu," uvedl producent agentury Tomato Production Martin Pošta.

Animace se měnila na základě komentářů, které nechávali lidé na internetu pod videozáznamem z podzimní show. Pošta dodal, že předělat animaci zabralo čtyři týdny.

Samotná výroba animace trvala asi dva měsíce. Přípravy včetně vyřízení různých povolení a laserového mapování budovy přes tři měsíce.

Dva dny příprav a stěhování v bance

Technicky přichystat představení zabralo dva dny. Musí se totiž promítat ze stejného místa jako minule. "V tom nám nesmírně vyšla vstříc Komerční banka, odkud se projekce spouští, kvůli projekci jsme museli dokonce vystěhovat ředitelku pobočky, protože její kancelář bude plná naší techniky," prozradil Pošta.

Videozáznamy první projekce mají na internetu obrovský ohlas. "Video není jen u nás, žije si několika životy na různých serverech. Na YouTube nasbíralo přes milion kliků, oficiální verze na Vimeo má nějakých 890 tisíc shlédnutí. Celkově už video vidělo přes tři miliony diváků," uvedl Pošta.

Ožijí i budovy v Liverpoolu a v Dubaji

V Česku se další podobný projekt zatím nepřipravuje. "Nabídek jsme dostali hodně i od nás, ale některé představy o ceně i zprodukování videomappingu jsou trochu naivní. Je to práce pro desítku lidí a nestačí jen notebook s projektorem. Takže většina od toho upustila," uvedl. Projekce přijde na dva miliony korun.

Začátkem dubna ale ožije budova v Dubaji a v červenci pak dvě budovy v britském Liverpoolu - Liver building a sousední nové muzeum. "Pro Liverpool je to symbolická budova s krásnou historií, ožije i nové muzeum, které stojí hned vedle a které se v červenci otevírá," dodal producent.

Praha by však také neměla zůstat pozadu. Magistrát i firma pořád touží po tom, aby orloj pro turisty i Pražany ožíval pravidelně. "Pokusíme se, aby pravidelné letní projekce obohatily kulturní nabídku Prahy. Mapping Praze sluší," dodal Kaucký.

"Snažíme se sehnat sponzory vymyslet financování a pomalu se blížíme cíli. Bude však třeba najít jiné místo odkud se budou pravidelné projekce pouštět, protože není možné každý týden vytěžit Komerční banku," vzkázal Pošta. Nové místo si vyžádá i nové video. S každým metrem se totiž mění perspektiva.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue