Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský magistrát: na úředníky etickým kodexem

  11:22aktualizováno  11:22
P r a h a - Neovlivnitelní, neúplatní, poctiví a ve vztahu k veřejnosti otevření mají být zaměstnanci pražského magistrátu. Tento týden totiž vstoupil v platnost etický kodex, který přesně stanovuje zásady jednání magistrátních úředníků. Ten musí podle kodexu vykonávat na vysoké odborné úrovni, kterou je povinen studiem průběžně zvyšovat, musí být čestný, svědomitý a svou práci vykonávat odpovědně. Kodex dále zaměstnancům magistrátu ukládá jednat s veřejností zdvořile, bez ohledu na věk, pohlaví, náboženskou či sexuální orientaci. To vše má podle tvrzení radnice především zvýšit prestiž magistrátu v očích veřejnosti.

" Uřad by se měl chovat transparentně. A pokud chceme veřejnost přesvědčit, že jsme tu pro ni, tak se domnívám, že je dobré takový kodex mít," říká ředitel magistrátu Zdeňek Zajíček.

Potřebnost etického kodexu zdůrazňuje i opozice. "Beru to jako první vlaštovku, snad se blýská na lepší časy. Ale pokud nebudou chyby úředníků jasně pojmenovány a nebude z nich vyvozena patřičná odpovědnost, tak je každý etický kodex k ničemu,"tvrdí předseda kontrolní komise Tomáš Kubík (US).

Dodržováním etického kodexu podmiňuje magistrát i profesní růst svých zaměstnanců a v případě porušení některé z etických zásad hrozí úředníkům tvrdé postihy. Podle právníků je dokonce možné dát za porušení etického kodexu i výpověď. "Domnívám se, že porušení etického kodexu lze hodnotit jako porušení pracovní kázně a v takovém případě může dát zaměstnavatel svému zaměstnanci i výpověď," říká advokát Oldřich Choděra.

Etickým kodexem se od března jako první v Praze začali řídit úředníci městské části Prahy 10. Zde už ho bez jakýchkoli námitek podepdalo všech tři sta osmdesát zaměstnanců. V ostatních pražských částech nic takového neexistuje. Někteří veřejní činitelé se však domnívají, že etické jednání má být samozřejmostí a není proto nezbytně nutné kodexy vydávat. "Nemyslím si, že je to nutné. Chápu to proto především jako vstřícné gesto směrem k veřejnosti," sdělil radní Filip Dvořák (ODS).

Dodržování budeme vyžadovat

Rozhovor s ředitelem magistrátu Zdeňkem Zajíčkem

Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček je přesvědčený, že etický kodex, s kterým vedení města přichází, má smysl. Zároveň přiznává, že on i radní ispiraci hledali v soukrém i státním sektrou. "Kodexy upravující jednání úředníků mají i banky a nedávno se svým etickým kodexem přišlo i ministerstvo vnitra. Zde jsme se také inspirovali," tvrdí Zajíček.

Proč se magistrát rozhodl pro přijetí etického kodexu?

Uřady musí zachovávat určité standarty v jednání s veřejností, to znamená, že by se měli chovat transparentně, předvídatelně a podobně. Proto jsme se rozhodli zásady, které kodex obsahuje, dát na papír.

Jak se přijetí etického kodexu promítne do další činnosti magistrátu?

Změny, které se dějí v tak velkém organismu jako je magistrát, se samozřejmě neprojevují okamžitě. Je to dlouhodobá záležitost.

Bylo důvodem pro vytvoření kodexu nějaké dřívější porušení etiky?

Ne. O vytvoření kodexu jsme jednali již dlouho a kodex sám je výsledkem dlouhodobé diskuse o jeho konečné podobě.

Mohou být zaměstnanci magistrátu za porušení kodexu nějak postiženi?

Ředitelé odborů seznámí s etickým kodexem své podřízené a samozřejmě, že magistrát bude dodoržování kodexu vyžadovat.

Bylo nutné pro dodržování etiky na magistrátu vydávat speciální kodex?

Magistrát má tu ambici, aby si občan vážil jeho práce. Proto se domnívám, že občan má vědět podle jakých pravidel se magistrát řídí.

Nebyl už kodex porušený?

Ne, ale stížnosti na činnost magistrátu samozřejmě přicházely, přicházejí a pravděpodobně přicházet budou. My se je všechny snažíme prověřovat a případně z nich vyvozujeme důsledky.Na tom přijetí kodexu nic nezmění.


Co také stojí v etickém kodexu

*
Výkon veřejné správy je službou občanům. Obecnými zásadami a také i hodnotovými kritérii při výkonu veřejné správy jsou zákonnost, kvalita a efektivnost práce a etika práce (zejména dodržování nestrannosti a rovného přístupu). Dalšími zásadami jsou informační otevřenost, neovlivnitelnost, neúplatnost a poctivost.

* Zaměstnanci jsou rovněž povinni usilovat o zachování dobrého jména magistrátu.

* Zaměstnanec je povinen práci vykonávat odpovědně, čestně, svědomitě, v dobré víře a ve shodě s posláním úřadu.

* Výkon práce musí být spojen s nejvyšší mírou slušnosti, porozumění, ochoty a s dodržováním všeobecných pravidel etické komunikace.

* Zaměstnanec neuvede vědomě v omyl veřejnost tím, že by učinil nepravdivé nebo zavádějící prohlášení nebo že by zamlčel příslušnou informaci.

* Zaměstnanec za výkon své práce nepřijímá žádné pozornosti ani zvýhodnění, které by mohly případně ovlivnit rozhodování nebo narušit poctivý přístup k věci.

* Zaměstnanec se vyhýbá i v osobním životě takovému chování a jednání, které by mohlo snížit důvěru veřejnosti v nestrannost, spravedlnost a efektivnost magistrátu.

* Informace získané při výkonu veřejné správy zaměstnanec nepoužívá k osobnímu prospěchu ani k prospěchu jiných osob.

* Nesnaží se ovlivnit pro soukromé účely žádnou osobu či instituci tím, že by zneužil svého úředního postavení.


Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš komentuje výsledky povolební schůzky s prezidentem...
Zeman pověří Babiše jednáním o vládě příští týden, ANO zvažuje vládu s ODS

Prezident Miloš Zeman na pondělní schůzce na zámku v Lánech slíbil Andreji Babišovi, že jej příští týden pověří vyjednáváním o sestavení vlády. Lídr hnutí ANO...  celý článek

Stěhování dekompresní komory do Rehabilitačního ústavu v Hostinném.
Dekompresní komoru stěhovaly do patra dva jeřáby, váží devět tun

Výkonný pomocník pro léčbu pacientů dorazil dopoledne do Rehabilitačního ústavu v Hostinném na Trutnovsku. Dva jeřáby usadily do pracoviště v zadním traktu...  celý článek

Americký pěšák střílí po nepříteli v afghánské provincii Kunar (srpen 2011)
CIA pošle do Afghánistánu tajná komanda, budou lovit talibance

Americká ústřední zpravodajská služba (CIA) rozšiřuje své tajné operace v Afghánistánu. Do země posílá malé, specializované týmy, které mají spolu s...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.