Poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý během ceremoniálu podpisu dokumentů...

Poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý během ceremoniálu podpisu dokumentů mezi zástupci České republiky a Čínské lidové republiky. (29. března 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Milionovou pokutu za Nejedlého zaplatil Lukoil, sám nedal ani korunu

  • 675
Zdá se, že Martin Nejedlý zůstal na Pražském hradě v roli poradce Miloše Zemana díky penězům z ruského ropného gigantu Lukoil. Česká pobočka spoluvlastněná Nejedlým je využila na splacení pokuty 32,6 milionu korun, kterou musela zaplatit státu po prohraném sporu kolem prodeje leteckého oleje ze strategických zásob.

Pokutu firmě Lukoil Aviation Czech uložil rozsudek soudu z letošního dubna. Nejedlý v květnu oznámil, že pokutu zaplatil v plné výši i s úroky z prodlení (více jsme psali zde). Splnil tak podmínku prezidenta Zemana, který prohlásil, že Nejedlý zůstane jeho poradcem, pokud dluh uhradí (více zde).

Soudní rozsudek padl 27. října. O den později už byly podle zjištění MF DNES na cestě peníze z nizozemské firmy vlastněné ruskou ropnou společností Lukoil. Nizozemská firma uzavřela s českou pobočkou Lukoilu smlouvu, díky níž od ní Nejedlého firma získala 32,5 milionu korun. Nizozemský subjekt přitom vlastnil český Lukoil spolu s Nejedlým.

Ze zprávy o likvidaci firmy dostupné v obchodním rejstříku, z níž MF DNES částečně čerpá, vyplývá také to, že Nejedlý nezaplatil z pokuty vůbec nic. Ve firmě přitom má čtyřicetiprocentní podíl.

Nejedlým spoluvlastněná společnost Lukoil měla podle poslední účetní závěrky před likvidací velké dluhy přesahující sto milionů korun. A ač to oslovení experti na průběh insolvencí označují za neobvyklé, všechny peníze potřebné ke splacení dluhů přišly pouze od jednoho ze společníků.

Ruský Lukoil do firmy podle zprávy o likvidaci poslal ve třech splátkách okolo 180 milionů korun. Oslovení experti odhadují, že peníze mohly být použity právě na splacení vysokých dluhů firmy.

Sám Nejedlý na otázky, jak se všemi těmi penězi společnost naložila, neodpověděl. „Vaše dotazy míří do období, kdy jsem již nebyl jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, v likvidaci – byla v plném rozsahu řízena likvidátorem,“ uvedl Nejedlý. Na námitku, že ve společnosti měl i v době likvidace čtyřicetiprocentní podíl, a na otázku, proč pokutu platila pouze ruská strana, už neodpověděl.

Firma Lukoil Aviation Czech v roce 2009 odkoupila ze strategického zásobníku státu 30 tisíc kubíků leteckého petroleje za 275 milionů korun. Je standardní, že stát občas palivo v zásobnících obmění a využívá k tomu soukromé firmy.

Součástí smlouvy však bylo i to, že Lukoil státu obratem odprodá nový petrolej ve stejném objemu za předem dohodnuté ceny. Lukoil očekával, že na rozdílu cen vydělá, opak se však stal pravdou. Situace na trhu paliv se totiž mezitím prudce změnila a obchod by byl pro Lukoil nevýhodný.

Pravděpodobně proto firma vrátila do zásobníků jen méně než polovinu paliva. Správa státních hmotných rezerv jí za to vyměřila smluvní pokutu 27,5 milionu korun, o kterou se následně rozjel soudní spor.

Křišťálová Lupa 2016

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video