Pražský magistrát bude trestat odhazování žvýkaček na ulici. Ilustrační foto

Pražský magistrát bude trestat odhazování žvýkaček na ulici. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pražská vyhláška zavádí třicet tisíc pokuty za vyplivnutí žvýkačky

  • 287
Zatímco vláda tvrdé pokuty zatím jen navrhuje, hlavní město už je vyhlásilo. Pražané i návštěvníci hlavního města by si měli dát pozor, aby na ulici nevyplivli žvýkačku. A neodhazovali na zem nedopalky od cigaret. A nekrmili holuby.

Kdo se těchto činů dopustí, může zaplatit tisíc nebo také třicet tisíc korun. Nová městská vyhláška o čistotě, kterou schválili zastupitelé, začne v Praze platit od 1. července. Podle ní se budou zmíněné prohřešky včetně neuklizení psích výkalů pokutovat.

Pokud člověk zaplatí sumu na místě, bude to až tisíc korun. Ale když ho strážník pošle na úřad ke správnímu řízení, může to být až třicet tisíc. "Jasně jsme definovali, co je to znečištění veřejných prostranství. Aby městská a státní policie a úřady věděly, za co mají dávat pokuty," řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Na výhrady některých členů zastupitelstva, že norma bude obtížně vymahatelná, Blažek reagoval slovy: "Každý strážník se zaměří na to, jestli se vyhláška dodržuje."

Vyhláška postihuje ještě mnoho dalších nešvarů. Tresty má připraveny také pro opilce, kteří znečistí ulice. Pěkný balík tak bude muset zaplatit ten, kdo se na ulici například po návštěvě hospody pozvrací nebo vymočí.

Pokuta bude i za mytí auta saponátem na ulici nebo za olej či benzin, který vytéká na zem. Řidiči, hlavně na pražských stavbách, si zase budou muset dát pozor, jestli z jejich auta neodpadává bláto nebo zda neztrácejí stavební materiál.

. přísná praha

CO SE BUDE POKUTOVAT V METROPOLI

- odhození nedopalků, cigaret, žvýkaček, zbytků potravin a jiných odpadků
- mytí auta saponátem na ulici
- krmení zvířat na ulici
- neuklizené posypové hmoty
- plivání, močení, zvracení či kálení na ulici
- bláto odpadlé z pneumatik auta nebo zbytky materiálu ze staveb, které se dostanou na ulici
- neuklizené spadané listí, ovoce nebo kůra 
- plakáty a reklamy vylepené mimo vyhrazené plochy
- olej, benzin či jiné kapaliny uniklé z auta

Pozn.: horní hranice pokuty je 30 tisíc korun
Zdroj: vyhláška hl. m. Prahy

Metropole nařizuje těm, kteří vyjíždějí ze staveniště, aby vždy zkontrolovali, zda po jejich automobilu nezůstalo na ulici bláto a jiný nepořádek. Pozoruhodné také je, že vlastník stromořadí bude muset pravidelně uklízet prostory ochranných mříží a ohrádek dřevin.

Praze jsou vzorem evropské metropole
Město je rozhodnuto tvrdě trestat i za neuklizené plakáty a reklamy vylepené tam, kde to není povoleno. "Máme stále větší problémy s udržením čistoty," vysvětlil ředitel odboru ochrany prostředí pražského magistrátu Jan Winkler.

"Domnívám se, že vysoké sankce odradí lidi od dělání nepořádku. Občané navíc získají pocit, že jejich stížnosti na někoho, kdo znečišťuje okolí, budou účinnější," konstatoval. Podle Winklera si Praha při tvorbě nových pravidel brala vzor z toho, co už dávno platí v západoevropských metropolích.

Postihy nejsou zaměřeny jen na občany, kteří mohou dostat až třicetitisícovou pokutu. Myslí i na firmy. Pokud znečistí město, hrozí jim až dvousettisícový trest.

Plevel v Karviné
Praha však zdaleka není jediná, kdo podobnou vyhlášku zavedl. Už před pěti lety se k nepopulárnímu kroku odhodlali v Karviné. Tam kromě odhazování nedopalků a plivání na zem nařídili lidem hlídat své pozemky, aby na nich nerostl plevel. "Nikdy jsem netušil, že například kvůli plivání na zem může vzniknout takový dokument, jako je vyhláška magistrátu," zmínil jeden z karvinských obyvatel Jiří Kozlovský.

Tehdejší primátor Antonín Petráš obhajoval městský předpis stejně jako nyní pražští politici. "Když si lidé zvyknou na to, že nemají odhazovat nedopalky na zem a plivat v ulicích, tak časem uvidí, že je město čistší. Jen u nás můžete vidět, jak lidé bez ostychu odhodí nedopalek na zem, v jiném státě, kde se dbá na pořádek, by si to nedovolili," tvrdil Petráš.

Boj za čistší město letos vyhlásili i v Děčíně. Tamní strážníci tvrdě postihují ty, kteří odhazují na zem jízdenky, obaly od nanuků a jiné odpadky. Stejně jako v Praze hrozí viníkovi buď tisícikorunová pokuta na místě, nebo až 30 tisíc ve správním řízení.

. Nesmyslné vyhlášky

Někdy to města a obce, ale i státní úřady s pokusy regulovat lidské chování vyhláškami přehánějí. Co všechno už různé úřady schválily?

Pozdě vyzvednuté děti
Experti na vyhlášky, jimž se rozum vzpírá, byli lounští zastupitelé. Okresní úřad jim musel v roce 2000 zatrhnout záměr vybírat pokuty od rodičů, kteří vyzvedávali děti pozdě ze školky.

Poručíme sněhu
Jindy zase Lounští přijali vyhlášku přikazující majitelům domů uklidit sníh na chodníku do deseti hodin dopoledne. Co když ale začne sněžit v jedenáct? To už zastupitelé majitelům neporadili.

Zákaz růstu plevele
V Karviné narazili s pokusem pokutovat až 30 tisíci korunami lidi, kteří na zahrádce nechali vyrůst plevel. Opatření prý mělo chránit alergiky před pyly. Po městě dokonce chodila plevelná komise. Brzy ale město předpis v tichosti zrušilo.

Jak spočítat špačky
Nesmyslný předpis vydalo před lety i ministerstvo životního prostředí. Vyhláška o "odchylném postupu pro usmrcování špačka obecného" stanovila pravidla vinařům pro plašení ptáků, kteří jim ničí úrodu. "Střílet lze pouze do okraje hejna čítajícího odhadem minimálně 1 000 špačků obecných," stálo v předpisu. Návod, jak spočítat ptáky v letícím hejnu, už vyhláška neuvádí.

Desítky tisíc za psa bez vodítka
Se zpřísňováním sankcí nebo udělováním pokut za dříve běžné přestupky se v poslední době roztrhl pytel. Množství nových pokut je navrženo hlavně v zákoně, který předložil do Sněmovny ministr vnitra Ivan Langer.

Například za výtržnosti při fotbalu, za hlučný večírek či neuposlechnutí výzvy policisty má hrozit pokuta až 20 tisíc korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič do parlamentu posílá novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání, která počítá se zavedením až padesátitisícové pokuty pro majitele, kteří pustí svého psa bez vodítka tam, kde to obecní vyhláška zakazuje.

"Sankce musí mít odstrašující a preventivní účinek. Je logické, že se některé pokuty zvyšují, protože se v čase mění i hodnota peněz," hájí utahování šroubů Gandalovič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue