Pražská voda bude přeci jen dražší

Praha - Navzdory tvrzení, že cena pitné vody se v nejbližším období nezmění, je další zvýšení vodného a stočného na spadnutí. Zdražovat se patrně bude. Potvrzují se tak obavy opozice, že nový provozovatel pražské vody - konsorcium Vivendi a Anglian Water - chce šestimiliardovou investici co nejrychleji zpět. Podle dosavadních propočtů by Pražané měli od nového roku platit za jeden metr krychlový až o 2,40 koruny více než letos, tedy přes 37 korun.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) připravované zdražení zdůvodňují vysokými náklady za pronájem potrubí a dalších zařízení, splácením úroků z více než miliardového úvěru od Evropské investiční banky a zvyšujícími se náklady na úpravu vody a opravu sítí. Společnost Vivendi se ovšem zavázala snížit provozní náklady během pěti let o pětinu.

Vodovodní sítě jsou však majetkem Prahy. "Pokud by chtěl nový majitel investovat do obnovy potrubí, musel by se s městem dohodnout na způsobu úhrady, protože by jinak investoval do něčeho, co mu nepatří," uvedla mluvčí Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Michaela Kynkorová.

Zdražením se bude zabývat městská rada. Naváže  na jednání provozovatelů vody a sítí, PVK a PVS. Podle náměstka primátora Petra Švece, odpovědného za tento resort, by se voda měla dostat na program říjnového zasedání radních.

Korunka ke korunce
Pražská voda by měla od příštího roku podražit. Zda jde o spekulaci či reálný předpoklad, spotřebitele nezajímá. Na základě informace začne žít reálnou hrozbou a vcelku oprávněně se obává, zda nebude muset přehodnotit rodinný rozpočet. Není divu, už zase chtějí tahat z jeho peněženky. Majitelé vody předpokládají nárůst ceny pitné vody o 7,3 procenta. V daném případě by zdražení činilo asi 2,40 koruny za kubík. Na první pohled pár drobných. Jiná nevinně vypadající procenta však na nás číhají za úpravou cen energií, nájemného, potravin, benzinu, MHD a dalších položek. Když je pak rodina početnější, všechno se násobí, dělí a sčítá. Ona totiž korunka ke korunce dává stokorunky.

"Žádná konkrétní čísla však neexistují," upřesnil náměstek. "Pražské vodárny budou společně s městem jednat o cenách vody příští týden. Navýšení o dvě koruny čtyřicet je proto zatím pouhou spekulací."

Nabízí se řešení, kdy by město mohlo zvýšení ceny vody zabránit snížením nájmu za vodovodní sítě. "Znamenalo by to ovšem zastavení údržby a obnovy sto let starého potrubí," tvrdí předseda finančního výboru radnice Radovan Šteiner.
 Jinak řečeno - spotřebitel dnes platí účet za desítky let, v nichž do oprav sítí nikdo nedal ani korunu. Problém by nejspíš nevyřešila ani nevratná dotace, neboť převedené prostředky by scházely v jiné položce.

"Snažíme se tlačit na ministerstvo financí, aby část výnosu z privatizace vrátilo do obnovy našich vodovodních řadů. Kdyby to byla jen miliarda, je to dost. Ministr Rusnok je této myšlence nakloněn, ale musí ji prosadit ve vládě a v parlamentu," uzavřel Šteiner.

Privatizace pražské vody začala převodem infrastruktury ze státu na město, které prostředky na údržbu získává z vodného a stočného.

Opoziční zastupitel Michael Hvížďala však tvrdí, že celý projekt privatizace je od počátku založen na obrovských investicích a úvěrech. "Citelné zvyšování cen se začne projevovat tak za rok a půl až pět let a město bude jen těžko hledat protiargumenty," upozornil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video