Většina řečníků obhajovala irácký odboj proti americké armádě.

Většina řečníků obhajovala irácký odboj proti americké armádě. - Dvoudenní konference Pražská výzva pro Irák skončila. (17.12.2006) | foto: Michal Sváček, MF DNES

Pražská konference žádala EU o pomoc v Iráku

  • 67
Dvoudenní konference Pražská výzva pro Irák skončila. Její účastníci se shodli na tom, že Evropa a především Evropská unie by se měla více angažovat v řešení situace v Iráku. Setkání kritizovalo působení Spojených států v Iráku.

"Americká administrativa není schopna vyřešit hrozivou situaci v zemi. Apelujeme na mezinárodní společenství a Evropu, aby přispěly k ukončení okupace Iráku a jeho obnově," stojí v závěrečné chartě.

Dalším z požadavků, který v závěru akce několikrát zazněl, je uspořádání voleb pod dohledem Organizace spojených národů. Vzejít by z nich měl "transformační parlament".

Moderní ústava
Za klíčovou označili delegáti také otázku ústavy. Stávající konstituce je podle nich primitivní.

Přáli by si takovou, která bude základem pro moderní sekulární stát. Měla by také zajistit rovnoprávné postavení ženám a neměla by vycházet z etnických a náboženských rozdílů.

"Mnoho z nás žije už dlouhou dobu v Evropě a víme, jak vypadá kvalitní ústava. Můžeme se ale poučit i u moderních arabských států," prohlásil Mahdí Saíd, který žije v Británii.

Většina řečníků obhajovala irácký odboj proti americké armádě. "Okupace nás přivedla do katastrofální situace a část Iráčanů se brání jedinými prostředky, které zbývají," stojí v závěrečném prohlášení.

"Odpor proti okupaci patří mezi společné hodnoty všech národů," uvedl Abdal Ámir Alván.

Spory o Sněmovnu
Konferenci, která se původně měla konat v Poslanecké sněmovně, předcházely pochybnosti o některých účastnících.

Nakonec se akce uskutečnila o týden později na Novotného lávce v centru Prahy. Zaštítil ji bývalý šéf sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vedle několika českých odborníků na Blízký východ a některých českých levicových politiků se jí zúčastnily také dvě desítky Iráčanů.

Podle svých slov opustili svoji zemi kvůli režimu Saddáma Husajna. Teď však kritizují působení Američanů v Iráku, vadí jim, že v zemi ovládl chaos a násilí.

Protiamericky zaměření akademici, novináři a diplomaté přijeli také z Německa, Švédska, Nizozemska a Dánska.

Zaorálek a také exministr zahraničí a bývalý šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan ČSSD) přednesli svůj projev k účastníkům konference už v sobotu. - více zde

V úvodu nedělní části se slova ujal šéf českých komunistů a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

Ve své řeči odsoudil zahájení amerických vojenských operací v Iráku. I on si myslí, že by se EU měla v mnohem větší míře angažovat v hledání východisek z nynější situace v Iráku.

Pořadatelé počítají s další konferencí
Na konferenci přišli také finský velvyslanec Inki Jorma a první tajemník německého velvyslanectví Hans Knörnschilo. Právě Němci převezmou v lednu od Finů evropské předsednictví.

Lubomír Zaorálek mimo jiné uvedl, že v budoucnu by se obdobná konference měla konat ve Sněmovně.

Česko-irácké sdružení a České mírové fórum, které konferenci pořádaly, počítají s konáním dalších setkání i v budoucnu, a to nejlépe v parlamentu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue