Konference se koná pod záštitou Lubomíra Zaorálka z ČSSD

Konference se koná pod záštitou Lubomíra Zaorálka z ČSSD | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pražská konference kritizuje postup USA v Iráku

  • 59
Praha hostí konferenci, která tvrdě odsuzuje postup USA v Iráku. Setkání s názvem Pražská výzva pro Irák se už během příprav dostalo pod palbu kritiky kvůli pochybnostem o některých pozvaných. Intelektuálové, politici a odborníci se navíc původně měli sejít ve Sněmovně.

Konferenci zaštítil někdejší šéf Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD, který plánoval uspořádat ji na půdě dolní komory. Kvůli pochybnostem o některých účastnících se ale nakonec koná na Novotného lávce v centru Prahy.

Zaorálek sem přišel kvůli vnitropolitickému dění jen na chvilku. Během krátké řeči uvedl, že přestože ustoupil, patří podle něj podobné debaty na půdu parlamentu.

Dvoudenní akce se účastní několik českých levicových intelektuálů, politiků a odborníci na Blízký východ spolu s asi dvěma desítkami Iráčanů. Jde o lidi, kteří se podle svých slov postavili v minulosti proti diktátorskému režimu Saddáma Husajna a opustili svoji zemi.

Nyní ale ostře vystupují proti působení Američanů v Iráku, vadí jim, že v zemi vládne chaos a zmítá jí násilí. "Americká administrativa je v Iráku v pasti, irácká vláda je nekompetentní a daleko od nalezení východiska," uvedl Fajsal Ismáíl z Česko-iráckého sdružení.

Organizátoři v úvodu vyzvali české představitele a prezidenta Václava Klause, "aby se zasadili za lidskou důstojnost, která je v Iráku pošlapána."

Al-Džazíra "live" nevysílala
Proti uspořádání konference ve Sněmovně se postavila především ODS. Česká televize přišla s informací, že několik pozvaných lidí jsou stoupenci Saddáma Husajna. Objevily se také spekulace, že konferenci má přenášet arabská televize Al- Džazíra, tvrzení se ale nenaplnilo.

Se Zaorálkem přišel pozdravit účastníky konference také exministr zahraničí a bývalý šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan z ČSSD. Rekapituloval dění před zahájením operací v Iráku na jaře 2003. Několikrát zopakoval, že i přes "diplomatické kličky" OSN nikdy nelegitimizovala zásah pod taktovkou USA.

Spíše na obecnější kořeny současné situace a možná východiska z ní se soustředili čeští experti. "Spojené státy chtějí zničit Irák, zavlekly ho do občanské války," prohlásil v emotivní řeči plukovník ve výslužbě Salím Imámí, který žije v Británii.

Iráčané se na konferenci do Prahy sjeli vedle Británie také z Německa, Švédska, Nizozemska či Dánska. Jsou to zejména protiamericky zaměření akademici, novináři a diplomaté.

Podle filozofa Erazima Koháka, který si přišel vyposlechnout jejich příspěvky, jde o lidi, kteří bojovali proti Husajnovu režimu, zároveň jim ale částečně jde o stejné věci jako jemu - tedy o sekulární a jednotný Irák. "Neznamená to ale, že jsou to jeho přívrženci. To je jako kdyby všichni, kterým jde o sociální spravedlnost, byli považováni za komunisty," řekl Kohák.

Řečníci jsou prý nezávislí
Pořadatelé už dříve popřeli, že by mezi účastníky konference byli příznivci svrženého iráckého diktátora či členové jeho strany Baas. Řečníci podle nich mluví sami za sebe, žádné politické strany nebo sdružení prý nereprezentují.

Kohák od konference očekává, že mu pomůže vytvořit si vyvážený názor na situaci v Iráku. "S prominutím, na základě informací českých médií se mi to nedaří," uvedl filozof, jehož žena je Američanka a který v USA žil. "Překvapilo mě, když se Američané začali chovat jako imperiální velmoc," dodal.

Většina iráckých řečníků se vyslovila pro větší zapojení a vliv Evropy a EU v Iráku. Na první část konference navázala odpoledne neveřejná panelová diskuse arabsky mluvících účastníků. V neděli budou zveřejněny její výsledky.

Nedošlo k výrazným opatřením
Vedle Česko-iráckého sdružení se na organizaci podílí také České mírové fórum. Konference si klade za cíl analyzovat poválečné politické, sociální, ekonomické a bezpečnostní poměry v Iráku a dopad americké invaze na celý region.

Akci podle policie neprovázejí žádná speciální opatření. Jen jednomu z účastníků, který přicestoval z Británie, nebyl povolen vstup na území ČR. "Nebylo to z politických důvodů, ale proto, že s sebou neměl potřebný cestovní doklad," sdělil jeden z delegátů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video