Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražanky jezdí rády na koních

  16:21aktualizováno  16:21
Praha - "Dalo by se říci, že ježdění na koni je záležitost skoro čistě feministická, i když je to fyzicky docela náročný sport," říká Zdeněk Beneš z Jezdeckého klubu Troja Praha. S jeho tvrzením souhlasí i majitelé většiny z dvacítky jezdeckých klubů, stájí a jízdáren v Praze a blízkém okolí. "Mezi kursy pro děti do osmnácti let tvoří dívky dokonce naprostou většinu," potvrzuje Kateřina Poláková z jezdecké školy Kocanda v Jesenici u Prahy. Zájemce o ježdění na koních lze podle provozovatelů stájí dělit na dvě skupiny. První skupinu tvoří ti, kdo se přicházejí na koni jen povozit po okolí. Do druhé patří lidé s hlubším zájmem o jezdectví.

Zatímco zájem o turistické vyjížďky zvolna klesá, vzrůstající tendenci vykazuje naopak zájem o dlouhodobé jezdecké kursy. Jezdectví přitom rozhodně nepatří mezi levné koníčky (viz tabulka). Dívky i ženy středního věku v obou zmíněných skupinách klientů téměř s přehledem vládnou.

"Říká se, že jezdecký sport zejména děvčatům do dvaceti let vyplňuje období mezi panenkami a milencem," míní dílem v nadsázce, dílem s vážnou tváří Cyril Neumann, vedoucí Jezdecké společnosti Ctěnice. Odborníci z oblasti psychologie a psychiatrie jsou však s exaktními úsudky opatrnější. "Obecně lze říci, že ženská psychika je zaměřena více na cit, opečovávání, kdežto muži se věnují více technicky zaměřeným aktivitám. Možná jsou ale jen pohodlnější," odpovídá Miroslav Sekot z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Fyzioterapeutka Šárka Komínová ze Střediska hipoterapie Psychiatrické léčebny v Bohnicích vidí v touze jezdit na koni splnění jednoho z dětských snů. "Každý člověk má přece touhu sednout si na koně a odjet do pohádky, ne?" dodává Komínová.

Při první hodině čeká šok

Na devět z deseti lidí, kteří na koni nikdy neseděli a rozhodnou se zajezdit si, čeká v první hodině jízd překvapení. Drtivá většina provozovatelů stájí je totiž hned na vyjížďku po malebné krajině nepustí. "Než pošleme klienta s doprovodem instruktora ven ze stájí, musíme zjistit, zda je vůbec schopen. Když ne, absolvuje alespoň základní půlhodinový výcvik," vysvětluje Evžen Schloger z Velkostatku Trnová.

V jiných stájích jsou na jezdce-turisty ještě přísnější. "Na vyjížďku pouštíme žáky až po absolvování patnáctihodinového základního kursu, dřív ne," říká Věra Toušková z jízdárny Radonice. Řada lidí totiž do jízdárny přichází s přesvědčením, že jezdecké umění je otázkou několika hodin. "Základní minimum je tak dvacet hodin jízd, po dalších dvaceti hodinách člověk zvládne základy. Opravdu jezdit se člověk učí až pravidelnou rutinou další rok dva," domnívá se Cyril Neumann.

Lékaři si rekreační ježdění na koni nemohou pro zdraví městského člověka vynachválit. "Obrovský vliv má pohyb na koni na nosný skelet člověka, na jeho páteř," vysvětluje lékařka Jana Kulichová. "Při jízdě na koni se perfektně procvičí - navíc aniž bychom to věděli - zádové svalstvo včetně zádových svalů mezi obratli," říká doktorka. Mechanika koňského kroku je totiž velmi podobná lidskému kroku. Pánev se tedy při pohybu na koni vychyluje obdobným způsobem. Při jízdě na koni, v níž se střídá krok a klus, se také vhodným způsobem posiluje fyzická kondice kardiaků.

Jízda pomáhá psychice

Kulichová rovněž připomíná studie německých výzkumníků, které prokázaly vliv jízd na koni na psychiku člověka. "Když se na koně posadí - bez předběžné zkušenosti - tzv. těžko zvladatelný pacient, může se tím pozitivně utužit jeho vztah s terapeutem," říká Kulichová. "Člověk se ocitne v naprosto nové životní situaci, často je to pro něj šok. Pak si snáze nechá domluvit nejen v tom, jak zvládnout koně pod sebou, ale i s tím, jak zvládnout svoje zhoubné návyky nebo obtížné životní situace," doplňuje.

Pozitivum pro lidskou psychiku vidí v ježdění na koni i fyzioterapeutka Šárka Komínová. "Kontakt se zvířetem pomáhá překonávat bariéry v kontaktu s lidmi. Člověk si musí s tím velkým zvířetem nejprve vyjasnit dominanci - kdo z nich dvou stojí v jejich "stádu" výš," tvrdí terapeutka hiporehabilitačního střediska v Bohnicích. "Člověk se nejen perfektně odreaguje a relaxuje, ale učí se i asertivitě - vyhovět zvířeti, a zároveň trvat na svém." Zimní projížďka po zasněžené krajině se do vzpomínek jezdce nemusí zapsat jen idylicky. Pádu z koně sice vždy zabránit nelze, klient by se však měl zajímat o to, zda a jak je jeho stáj pojištěna.


Vyjížďky na koních a jezdecký výcvik v Praze a okolí

středisko (tel.) cena v Kč
Jezdecký klub Troja Praha
Pod Havránkou 7 (6880152, 6890026)
výcvik: 15 h/3500, (tj. 233,-/h)
Jezdecká společnost Ctěnice
Zámecký areál Ctěnice (8505407)
výcvik: 10 h/4100, (tj. 410,-/h)
Jízdárna Radonice
Stáj Otakara Stáry Vrchlabská 40 (0602/386699)
výcvik: individuálně 300,-/h
skupinové kurzy: základní 15 h/3750,
(tj. 250,-/h)
mírně pokroč.: 10 h/2800,(tj. 280,-/h)
pokročilí: 15 h/4200,(tj. 280,-/h)
 Jízdárna Zadní Kopanina
Aleš Baudis (57960171)
výcvik: 250,-/h 10 h/2400,(tj. 240,-/h)
 Velkostatek Trnová
Trnová u Prahy (9913431)
vyjížďka i výcvik: 300,-/h
Jezdecké středisko Zmrzlík
Zmrzlík 3 (57960245)
vyjížďka: 250,-/h
kurz pro 6-18leté: 5200,(září - červen, min. 1x týdně)
Jezdecká škola Kocanda
Jesenice u Prahy (41932380)
výcvik: ve skupině (4-8 os.) 300,-/h
individuálně 500,-/h

Stáj Gruberovi
Osnice (41932314)

vyjížďka: 300,-/h
výcvik:
500,-/h

Country saloon
Kutnohorská 69 (0601/286075)
vyjížďka: 1h/ 250 ,-; 2 h/400
celodenní vyjížďka:
1000,
Jízdárna Koloděje
Podzámecká 213 (81970055)

vyjížďka: 200,-/h
6 jízd za 1 měsíc: 900,-

Hotel Cinema Palace
Jíloviště (9913167, 9913285)
vyjížďka: 230,-/h
výcvik: 5 h/500,(tj. 100,-/h)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Farář Kazimierz Plachta v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Farář z vypáleného kostela poslal obviněným dopis. Odpouštím vám, píše

Dopis plný duchovního odpuštění a naděje do budoucnosti poslal farář zničeného kostelíku v Gutech na Třinecku dvěma mladým mužům, kteří jsou ze zapálení...  celý článek

Barokní palácový komplex Belveder v rakouské Vídni
100 POHLEDŮ: Udusanou cestou k pompéznímu paláci Belveder ve Vídni

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

O slyšení před komisí se přihlásil bývalý šéf fotbalu Miroslav Pelta (22. srpna...
Pelikán zbavil žalobce Zemana mlčenlivosti, před komisí mluvil i Pelta

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zbavil mlčenlivosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rozhodl se k tomu po úterním jednání s poslaneckou komisí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.