Pražané těžko shánějí lékaře

Praha - Ještě před několika lety problém s počtem lékařů neexistoval - v centru města i mimo ně byl dostatek poliklinik. Kdo však chodí k lékaři jen sporadicky, měl by si před návštěvou ověřit, zda v ordinaci jeho praktického lékaře nesídlí například úřadovna pojišťovny. Přestože hlavní město má na rozdíl od jiných regionů síť lékařů dostatečnou, lidé mívají se sháněním lékařů často velké problémy.

Podle Jiřího Holuba, zástupce ředitelky Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, zůstává počet lékařů v hlavním městě již několik let přibližně stále stejný. Obyvatel metropole však přibývá.

Tristní je především situace se stomatology, problémy mohou být i s gynekology a praktickými lékaři. Například v centru lidem mizí lékaři neustále. Nedávno byla zrušena poliklinika v Klimentské ulici, s problémy se potýkají také polikliniky v Hybernské a v Revoluční.

V Klimentské po změně majitele vznikají ordinace posudkových lékařů, v Hybernské a Revoluční skončí doba, po kterou majitelé museli zachovat lékařskou péči, jež je pro ně finančně málo zajímavá. Mnoho pacientů z centra tak bude muset své lékaře složitě hledat. "Pořád jen likvidují to, co lidi potřebují," postěžovala si Karolína Arnoštová.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová přiznává, že někteří lékaři mají plnou kapacitu, a tak někdy lidé opravdu jezdí ať už za praktikem či ambulantním specialistou přes celé město. A pokud již nové ordinace vzniknou, často právě kvůli dostatku lékařů nedostanou smlouvu s VZP.

"Počty posuzujeme za celou Prahu, ne podle jednotlivých městských částí," tvrdí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Zamastilová. A tak vzniká pojištěncům VZP, jichž je dosud většina, další problém. Vyhlídnou-li si nového lékaře, který ještě nemá plno, musí si často ošetření zaplatit nebo se přehlásit k jiné pojišťovně.

Smlouvy totiž pojišťovna uzavírá podle zákona, kdy ordinace musí být nejprve řádně zaregistrována, získá licenci od České lékařské komory, ale pak se začne počítat.

"Smlouvu uzavřeme, pokud máme potřebu. Jinak by to pro nás byly další náklady. I když lékař si pacienty vždy najde, nám by se to nevyplatilo. A v průměru je lékařů v Praze dost," tvrdí Zamastilová. Dodává, že pacient prostě musí hledat. Pokud se mu nechce, má ještě dvě možnosti. Buď se obrátí na pojišťovnu, která mu sdělí, s kým má uzavřenou smlouvu, nebo vyhledá zdravotního radu své městské části.

Stanislava Tichá, která vede odbor zdravotnictví v Praze 1, tvrdí, že se na ni může obrátit kdokoliv. Na rozdíl od jiných zastává názor, že v Praze 1 problém s doktory není. "Poliklinika v Klimentské je sice zrušena, ale ta nikdy příliš nesloužila občanům Prahy 1. A jinak se lékaři vždy najdou," uvedla Tichá. A že někteří nemají smlouvu s VZP? To už je podle Tiché problém pojišťovny.

Náměstek primátora Otto Kechner je ze současné situace zklamaný a vidí jedinou naději, která by mohla zlepšit situaci v lékařské péči v centru. Město totiž dostalo od vlády příslib, že získá Studentský zdravotní ústav ve Spálené ulici. Budova je v současné době stále majetkem státu, poliklinika pro studenty vysokých škol je pouze příspěvkovou organizací města. Kechner uvedl, že Praha by měla budovu získat v rámci reformy státní správy, převodem kompetencí ze státu na kraje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video