Město chtělo místo kolejí Masarykova nádraží byty a kanceláře. Nestane se. Proti se postavila hospodářská krize a také radnice Prahy 1 a 8.

Město chtělo místo kolejí Masarykova nádraží byty a kanceláře. Nestane se. Proti se postavila hospodářská krize a také radnice Prahy 1 a 8. | foto: Profimedia.cz

Pražané se vrhli na nový územní plán, nejvíc je zajímaly zahrádkářské kolonie

  • 1
Pražané měli v pondělí možnost poprvé si prohlédnout koncept nového územního plánu. Ten určí, co a kde se bude moci v budoucnu v Praze postavit. Zájem lidí o návrh plánu byl včera takový, že úřednice nevěděly, co mají dřív dělat.

Už od osmi hodin ráno se totiž do magistrátního infocentra vydaly desítky lidí.

"Celý den tady bylo velmi rušno, od rána jsme se nezastavily a neoddechly si, a to jsme tu celý den měly službu v pěti," popsala Kateřina Szentesiová z Útvaru rozvoje města, který návrh nového územního plánu vypracoval.

Co pražští radní naplánovali

Tramvaj až k metru Pankrác, MHD na Jižní spojku

Pražany nejvíce zajímal osud zahrádkářských kolonií, které se nacházejí v podstatě po celé Praze.

"To byl jednoznačně nejčastější dotaz. Lidi dále zajímalo například to, zda a jak se změní jejich pozemek, jestli se třeba zhodnotí, nebo jestli na něm bude zeleň. Právě tyto osobní dotazy převažovaly. Celková koncepce pak zajímala minimum lidí," řekla Szentesiová.

Pražany, kteří se přišli na koncept územního plánu podívat, zajímaly také takzvané regulativy. To znamená například, jak vysoké budou moci být v dané lokalitě nejvyšší domy nebo kolik procent z pozemku bude zabírat zeleň. Územní plán totiž určuje nejen, co smí na dané parcele stát, ale také v jaké podobě a za jakých podmínek.

Nový územní plán by měli městští zastupitelé schválit nejpozději do května příštího roku.

"To je nejzazší termín, jaký jsme si určili," uvedl radní Martin Langmajer, který má tvorbu územního plánu na starosti.

Pražané budou moci do dokumentů nahlédnout až do 2. prosince letošního roku.

Jak se proklestit územním plánem

Nový územní plán se dotkne života všech Pražanů. Určí totiž, co se kde bude moci v budoucnu stavět a v jaké míře mohou být parcely zastavěny. Také určí, kolik bude kde zeleně, a výrazně tak změní podobu města.

Kde plán najdete

Internet
www.uppraha.cz
a www.magistrat.praha-mesto.cz (v sekci územní plánování)

Útvar rozvoje města
Kde: Velký sál budovy A
Sídlo: Vyšehradská 57, Praha 2
Kdy: PO, ÚT, ČT 8 až 16 hod., ST 8 až 17 hod., PÁ 8 až 15 hod.

Magistrát
Kde: Informační centrum rozvoje hlavního města Prahy
Sídlo: Jungmannova 29, Praha 1 (přízemí Škodova paláce)
Kdy: PO - ČT 8 až 18 hod., PÁ 8 až 16 hod.

Radnice
Informace lidem poskytnou také na radnicích jednotlivých městských částí

Jak podat změnu
Osobně
V písemné podobě ji na standardním formuláři odnesete do podatelny magistrátu, která sídlí v budově Škodova paláce v Jungmannově ulici
Poštou
Vyplněný formulář zašlete na adresu magistrátního Odboru územního plánování na adresu Jungmannova 29/35, Praha 1
Elektronicky
Formulář je ke stažení také na internetových stránkách www.uppraha.cz nebo na wgp.urm.cz/koncept_up/ pripominky

MF DNES proto pro vás vybrala několik otázek spojených s územním plánem.

1. Proč by mě měl návrh územního plánu zajímat?
Důvod je jednoduchý. Plán totiž určuje, kde se co bude moci stavět. Může se tak stát, že například na místě louky za vaším domem vyroste nový dům nebo les.

2. Proč nový územní plán vlastně vzniká?
Současný územní plán musí město změnit z několika důvodů. Tím prvním je, že mu to přikazuje stavební zákon, který říká, že Praha musí mít nový územní plán nejpozději do roku 2015.

Plán je také nevyhovující pro potřeby města, to znamená, že jsou například pozemky zbytečně rozděleny. "V mnoha případech také zbytečně zatěžují administrativu a orientaci uživatelů, tedy lidí," doplnila Karolína Kudynová, mluvčí útvaru rozvoje města, který návrh plánu vypracoval.

3. Dokdy má být územní plán hotov a schválen?
Předběžně by jej měli zastupitelé hlavního města schválit nejpozději do května 2010. Pokud by se tak nestalo, nejpozději by to zastupitelé museli udělat do roku 2015.

Návrh územního plánu by měl být hotov podle odhadu města v dubnu příštího roku, do té doby by v něm měly být zapracovány také připomínky lidí.

4. Odkdy dokdy bude návrh územního plánu vystaven?
Útvar rozvoje města zveřejnil plán včera. Pražané mají možnost do něj nahlédnout od pondělí 2. listopadu až do 2. prosince 2009.

Zároveň se Pražané mohou zúčastnit veřejného projednání nebo navštívit přednášky o návrhu nového územního plánu.

5. Jak do návrhu územního plánu nahlédnout?
Možností, jak se do map podívat, je hned několik. Zřejmě nejjednodušší je podívat se na internetové stránky www.uppraha.cz nebo na stránky magistrátu hlavního města.

"Pokud někdo nemá možnost podívat se na internet, může si plán fyzicky prohlédnout buď na magistrátním odboru územního plánování, nebo u projektanta, tedy na útvaru rozvoje města," řekla Kudynová.

Třetí možnost, kde lidé informace získají, jsou radnice jednotlivých městských částí. "Ty mají pro občany připraveny všechny potřebné informace," uvedla Kudynová.

6. Kde získat podrobné informace o plánu?
Kromě internetových stránek magistrátu a útvaru rozvoje města se mohou lidé s podrobnostmi seznámit také během dvou přednášek. Ty se budou konat v budově magistrátu na Mariánském náměstí v zasedacím sále zastupitelstva v prvním patře. První přednáška se uskuteční hned příští týden v pondělí 9. listopadu od 17.00 hodin. Druhá přednáška se potom bude na stejném místě konat 16. listopadu od 10.00 hodin.

7. Kdo může vznést připomínky k územnímu plánu?
Do přípravy nového územního plánu se s připomínkami a námitkami může zapojit v podstatě kdokoliv, kdo je starší osmnácti let.

"Zapojit se mohou také občanská sdružení i odborná veřejnost v rámci veřejného projednávání. Stanoviska, námitky a připomínky k vystavenému konceptu pak bude možné podat do patnácti dnů ode dne veřejného projednání, to znamená od 9. prosince," upřesnila Kudynová.

8. Jakým způsobem vznést své vlastní připomínky?
Možnosti jsou v podstatě dvě. Tou první je vznést své vlastní připomínky na veřejném projednávání, které se uskuteční na magistrátu 23. listopadu od 9 hodin.

Druhý způsob, jak se mohou lidé k návrhu nového územního plánu vyjádřit, je prostřednictvím formuláře. Ten mohou městu předat buď osobně na podatelně ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, nebo prostřednictvím internetu.

Formuláře najdou například na stránkách magistrátu. Rozhodně na magistrát nenoste z internetu vytištěné mapy, do kterých zakreslíte své návrhy.

9. Jak se s připomínkami naloží a jak se dozvím výsledek?
Každá připomínka dostane jednací číslo a stane se součástí dokumentace. Podle přiděleného čísla pak každý na internetových stránkách najde, jak byla připomínka vyřízena. "Každou připomínku musíme vyřídit, nestane se, že bychom ji hodili do koše. Každému pak napíšeme zdůvodnění, proč a jak s připomínkou bylo naloženo," řekl radní Martin Langmajer.

10. Co znamenají jednotlivé barvy a značky?
Pro dobrou orientaci v plánu je dobré si prostudovat legendu k mapám. Jinak pro vás budou nesrozumitelné. Každá barva a zkratka totiž znamená určité využití pozemku, to znamená, co na té které parcele může, či nemůže stát.

Co se chystá

(příklady z návrhu)

Radotín
V trojúhelníku jižně od soutoku Berounky a Vltavy v Radotíně vzniknou tři jezera a rekreační zóna se zelení. Nedaleko jezer také vyrůstá velká křižovatka, která je součástí silničního okruhu kolem Prahy.

Masarykovo nádraží

Původně bylo území nádraží určeno železnici, po změně na něm budou moci vyrůst obchody nebo park. Změna plánu je nyní pozastavena.

Prodloužení metra A
Zhruba třináctikilometrová trasa si vyžádala změny územního plánu. Pozemky totiž nebyly určeny pro výstavbu metra. "V konceptu změn jsou pro nás tyto změny společně s výstavbou dopravní infrastruktury nejdůležitější," uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Nákladové nádraží Žižkov
Vznikne tady prakticky nová čtvrť. Pozemek byl v územním plánu původně určen železnici. Mohly by tu vyrůst byty, kanceláře, obchody nebo park. Změna plánu je nyní pozastavena.

Trasa metra D
Ta by měla spojit Písnici, Krč a Pankrác s hlavním nádražím a ulehčit tak přetížené trase C. Křeslice a Uhříněves Mezi Křeslicemi a Uhříněvsí by na místě orné půdy měl podle nového územního plánu vzniknout les místo části pole, v druhé části pozemku bude zeleň. Návrh počítá také s bytovou výstavbou.

Královice
Zeleň přibude také mezi Královicemi a Uhříněvsí v Praze 22. V současné verzi územního plánu je tady zakreslena orná půda, v novém návrhu to pak je nejen takzvaná bezlesní zeleň, místo tu bude i pro stromy.

Lhotka - Krč
Přesun stanice metra trasy D ze Zálesí k Thomayerově nemocnici si vyžádal změnu územního plánu.

Roztyly
Na pozemcích kolem stanice metra C by mohly vyrůst obytné a administrativní budovy, zrekonstruován by měl být autobusový terminál. Proti plánu se bouří místní obyvatelé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video