Rostislav Roztočil je opět legálně. Odjel tam legálně na občanský průkaz.

Rostislav Roztočil je opět legálně. Odjel tam legálně na občanský průkaz. | foto: David Port

Právo: Roztočil nevylučuje, že zůstane v Německu

  • 7
Rostislav Roztočil, kterého soud nepravomocně poslal na 13 let do vězení za více než třicet let starou vraždu egyptského studenta, se v případě odsouzení nehodlá vrátit z Německa. Informuje o tom dnešní Právo.

"Pokud budu znovu nespravedlivě odsouzen, do Česka se už nevrátím, vzkázal Roztočil z Německa, kam podle svých slov vycestoval legálně na občanský průkaz, o který si po propuštění z vazby požádal a dostal ho.

Roztočil nyní čeká ve svém trvalém bydlišti na odvolací řízení u vrchního soudu, kde chce prostřednictvím své obhájkyně i s pomocí nových svědectví dokázat svou nevinu.

"Pokud to bude dál jako dosud nespravedlivě vedeno, tak mi nikdo nebude moci vyčítat, když se tomu trestu budu vyhýbat," řekl Právu v telefonickém rozhovoru.

Současně tvrdí, že bude-li rozsudek spravedlivý, trestu se podrobí. "Musí být ale vynesen na základě provedení všech navrhovaných důkazů a opravdu spravedlivě. V opačném případě trest nenastoupím," upozornil.

Pro obhajobu je stěžejní nalézt jednu Češku trvale žijící v Itálii, která může údajně určit, kdo byl místo Roztočila organizátorem vraždy egyptského studenta.

Krajský soud v Praze odsoudil Roztočila ke 13 letům vězení 8. června. "Je to jen potvrzení komunistického rozsudku, se kterým nesouhlasím," řekl tehdy Roztočil. - více zde

Na podzim roku 2005 uprchl Roztočil se spoluvězněm Romanem Čabradou do zahraničí. Do Česka se vrátil poté, co byl zrušen původní verdikt a Roztočil dostal příslib obnovení procesu. - více zde

Případ Rostislava Roztočila v datech

  • konec ledna 1975 - Egyptského studenta Mohammeda Nabil el Kalliniho svědci viděli naposledy při ochodu z koleje.
  • červen 1975 - Policisté našli v řece Labi u obce Obříství na Mělnicku mrtvolu svázanou drátem a zatíženou závažím. Totožnost mrtvého se však nepodařilo policii zjistit.
  • březen 1979 - Policie dostala anonymní udání, ve kterém jeho autor naznačuje, že mrtvým je el Kallini, a za jednoho z pachatelů označil Roztočila.
  • únor 1980 - Rostislav Roztočil emigroval.
  • 1982 - Policisté obvinili uprchlého Roztočila z vraždy. Podle nich společně s dalšími muži cizince umlátil kladivem kvůli penězům. Československo požádalo o vydání Roztočila ke stíhání. Rakousko, kde tehdy uprchlík žil, odmítlo.
  • srpen 1985 Nejvyšší soud ČSSR odsoudil Rostislava Roztočila za vraždu na 24 let vězení (později mu byl trest snížen na 19 let).
  • 1991 - Roztočil požádal české úřady o vydání nového pasu. Získal ho a později mu úřady pas vyměnily ještě dvakrát. V roce 1991 přitom na něj Krajský soud v Praze vydal zatykač a Česko požádalo Německo o Roztočilovo vydání. Německé úřady to odmítly s tím, že není jisté, zda by se Roztočil dočkal obnoveného spravedlivého procesu. Do Česka začal jezdit někdy v roce 1993.
  • září 2000 - Policisté zatkli Roztočila na hranicích s Německem a poslali ho do vězení. Roztočil předtím jezdil do České republiky sedm let a nikdo si ho nikdy nevšiml.
  • 8. listopadu 2005 - Společně s Romanem Čabradou se Roztočilovi zdařil útěk z věznice na plzeňských Borech. - více zde
  • 12. listopadu 2005 - Německá policie zatkla Roztočila u jeho sestry v městečku Bietigheim-Bissingen nedaleko Stuttgartu. -více zde
  • 1. prosince 2005 - Středočeský krajský soud začal projednávat případné obnovení případu staré vraždy. Roztočil u něj nevypovídal, byl v té době v Německu ve vazbě a čekal, zda ho úřady vrátí zpět do Česka. Němečtí soudci ho však nakonec propustili na svobodu a českou žádost o vydání zamítli.
  • 18. prosince 2006 - Roztočil se sám vrátil z Německa do České republiky. Po přistání ho hned na letišti zatkla policie. O pár dní později soud rozhodl o obnově procesu.
  • 18. května 2007 - Soud pustil údajného vraha z vazby.
  • 8. června 2007 - Středočeský krajský soud odsoudil Rostislava Roztočila ke třinácti letům žaláře.

Zdroj: MF DNES

,

Nejlepší videa na Revue