Právník Ondřej Závodský

Právník Ondřej Závodský | foto: Michal Šula, MAFRA

Upozornil na korupci na vnitru, kolegové jej chtějí zdiskreditovat

  • 32
Právník Ondřej Závodský dál doplácí na to, že upozorňoval na pochybné zakázky a plýtvání penězi v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Šéf resortu Radek John se sice zasadil o návrat Závodského do funkce, právník však dál čelí pokusům o diskreditaci.

Ty, kteří oznámí korupci, je třeba chránit, prohlašuje ministr vnitra Radek John (VV). Co nejdříve chce proto vypracovat zákon o "whistleblowingu" (anglicky "pískání na píšťalku", přeneseně ohlašování nekalostí). Minulý týden se setkal se zaměstnancem svého úřadu, který rovněž na korupci ukázal, ale ochrany se nedočkal.

Případ Závodský

Nevidomý právník Ondřej Závodský byl loni v září sesazen z místa vedoucího v Zařízení služeb ministerstva vnitra poté, co poukázal na korupční chování a plýtvání. Čelil kvůli tomu i vyhrůžkám a obával se o život svých dětí. Policie mu odmítla poskytnout ochranu. Také díky podnětům Závodského vyměnilo ministerstvo vnitra ředitele ZSMV a poslalo do této organizace audit. Letos v únoru jej nový ředitel vrátil do jeho původní funkce šéfa právního oddělení.

Příběh Ondřeje Závodského nedávno zveřejnila MF DNES. Jedenatřicetiletý právník dlouho upozorňoval na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV).

Bývalý šéf této státní organizace Milan Kocík, místo aby se jeho podněty zabýval, odvolal Závodského z místa vedoucího právního oddělení. A když později Závodský oznámil svá zjištění na policii a vedení ministerstva vnitra, bál se několik týdnů o zdraví své rodiny kvůli drsným výhrůžkám.

"Na ZSMV jsme vyměnili ředitele a ten nový vrátil pana Závodského na jeho původní místo. Navíc jsem zadal inspekci, aby prověřila, zda policie správně řešila jeho trestní oznámení a zda mu neměla být poskytnuta ochrana," řekl John.

Závodský je sice nyní znovu vedoucím, jeho situace však stále není jednoduchá. "V organizaci zůstávají lidé, které jsem tím, že jsem na něco upozorňoval, rozhodně nepotěšil. Kolegy Jana Kratochvila, jedné z morálních autorit, se organizace naopak zbavila," vysvětluje.

Whistleblowing

Whistleblowing označuje fenomén, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem sami upozorní na podezřelé či přímo trestné jednání, přičemž se o něm dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Název znamená pískání na píšťalku a má symbolizovat poplašné upozornění na něco nezákonného.

V den, kdy MF DNES zveřejnila jeho příběh, dostal Závodský SMS od odvolaného ředitele Kocíka, jenž stále zůstává na důležitém místě v ZSMV: "Konečně je mi jasné, odkud vítr fouká." Pak se začaly mezi jeho kolegy a do médií šířit e-maily, že si i on "ušpinil ruce". Například se objevila jeho pracovní smlouva s firmou Dočista, která od vnitra získala za velmi podivných okolností zakázku na praní prádla.

"S touto společností jsem skutečně pracovní poměr uzavřel, a to samozřejmě nikoliv v době prodeje prádelny, ale až poté. Řešil jsem v zájmu obou smluvních stran některé problémy spojené s převodem prádelny. Pokud by se tyto právní kroky neučinily, mohly by vzniknout Zařízení služeb velké škody. Když k tomu ovšem někdo vytvoří nějakou lživou legendu, velice těžko mohu svou pověst bránit," říká Závodský a dodává, že jeho nepřátelé se nyní snaží zpochybnit třeba jeho právní vzdělání nebo legální původ jeho majetku.

"Takové případy bohužel ukazují, že zatímco na Západě společnost whistleblowery oslavuje, u nás se stále berou spíše za práskače a donašeče," říká náměstek ministra vnitra Michal Moroz.

Také proto Závodský váhá, zda přijmout cenu, kterou mu nabízí vznikající nadace Proti korupci. "Pochopitelně si toho nesmírně vážím, ale veškeré kroky, které jsme v uplynulých měsících s kolegou Kratochvilem učinili, byly vedeny snahou zmařit zlodějiny, a nikoli získávat ocenění," uzavírá Závodský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video