Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková na archivním snímku

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková na archivním snímku | foto: AP

Právník Tymošenkové žádá v Česku o azyl, tvrdí kyjevský list

  • 9
Advokát vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, právník Serhij Vlasenko, žádá o azyl v České republice. Informoval o tom kyjevský týdeník Ukrajina. Proslýchá se, že české úřady s poskytnutím azylu neoficiálně souhlasí. Vlasenko si prý už vyřizuje potřebné formality.

Ministerstvo vnitra, které má vyřizování azylů na starosti, informaci nepotvrdilo ani nevyvrátilo. "My se k azylovým věcem nevyjadřujeme, je to z důvodu ochrany osob a také ochrany osobních údajů," uvedl mluvčí vnitra Vladimír Řepka. Rovněž nemohl upřesnit, kde Vlasenko je. "Tohle ani netuším," dodal.

Více nevědí ani na ministerstvu zahraničních věcí. "My o tom víme jen z médií, ale takovou informaci nemáme," řekla mluvčí resortu Johana Grohová.

Šestačtyřicetiletý Vlasenko se údajně pro azyl rozhodl v okamžiku, kdy proti němu bylo obnoveno trestní řízení, k němuž dala podnět jeho bývalá manželka Natalja Okunská. Už pět let se podle médií Okunská s Vlasenkem soudí o rozdělení majetku po rozvodu a o placení výživného. Soud původně věc odložil, ale stíhání bylo nedávno obnoveno. Vlasenkovi tak hrozí až tři roky vězení.

Vlasenko označuje žalobu své bývalé manželky za součást politické hry, jejímž cílem je znemožnit mu výjezd do zahraničí. Kde advokát Tymošenkové v současné době pobývá, ukrajinská média neuvádějí.

Ukrajinští azylanti

V České republice už jako azylanti pobývají bývalý ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn a manžel bývalé předsedkyně vlády Oleksandr Tymošenko. Danylyšyn se před dvěma lety uchýlil do Česka z obavy před vězněním, na Ukrajině byl obžalován z mnohamilionových finančních machinací. Tymošenko odjel do České republiky loni v lednu v obavě ze zatčení a ze zneužití své osoby k nátlaku na vězněnou manželku.

Letos v březnu ukrajinský nejvyšší správní soud odebral Vlasenkovi poslanecký mandát a zbavil ho imunity. Důvodem byla skutečnost, že souběžně s výkonem poslanecké funkce advokát působil jako profesionální obhájce, což ukrajinské zákony neumožňují. Vlasenko, který vede právní tým Tymošenkové a bývá označován za jejího klíčového spojence, byl poslancem za opoziční stranu Vlast (Baťkivščyna), které expremiérka předsedá.

Tymošenková si od předloňska odpykává trest sedmi let vězení za podpis nevýhodné smlouvy s Ruskem o dodávkách a přepravě zemního plynu (více o věznění Tymošenkové čtěte zde). Kromě této kauzy byla expremiérka podle ukrajinských vyšetřovatelů zapletena i do řady dalších trestných činů, z nichž je nejzávažnější případ zavražděného podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně. Bývalá šéfka vlády veškerá obvinění odmítá.

Vyšetřování Tymošenkové vyvolává silnou kritiku ze strany Evropské unie, která kvůli věznění nynější vůdkyně ukrajinské opozice blokuje politické i ekonomické sbližování s Kyjevem. Evropský soud pro lidská práva nedávno v reakci na stížnost Tymošenkové rozhodl, že její zatčení v kauze kolem dodávek plynu v roce 2011 bylo politicky motivované.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video