Pravidlo 'třikrát a dost' míří do sněmovny

  • 23
Lidovečtí poslanci oficiálně předložili návrh novely trestního zákona. Pokud by ho parlament schválil, do české justice vstoupí pravidlo "třikrát a dost". S návrhem poslance Pavla Severy souhlasí zákonodárci napříč sněmovnou. Proti není ani ministr vnitra Stanislav Gross.

Lidovci v čele s hlavním autorem návrhu Pavlem Severou shromáždili pod dokument 35 podpisů od poslanců napříč sněmovnou.

Jedinou stranou, jejíž zákonodárci odmítli s novelou souhlasit, byla US-DEU. Nikdo z desetičlenného poslaneckého klubu svůj podpis nepřipojil.

Poslanecká sněmovna bude o návrhu hlasovat pravděpodobně na květnové schůzi. Šance, že novela bude přijata, jsou relativně vysoké.

To dokumentují především jména podepsaných poslanců pod listinou. Připojili se mimo jiné šéfové poslaneckých klubů ODS a ČSSD Vlastimil Tlustý a Petr Ibl nebo místopředseda klubu KSČM Václav Frank.

Pravidlu "třikrát a dost" se nebrání ani ministr vnitra Stanislav Gross, který už v lednu potvrdil, že je ochoten s lidovci o jejich návrhu diskutovat.

Vraždí hlavně recidivisté
KDU-ČSL ke zformulování návrhu přiměla rostoucí kriminalita. "Za poslední čtyři roky bylo 304 vražd spácháno recidivisty. Jejich oběti mohly žít, kdyby platil tento zákon," obhajoval novelu před novináři Pavel Severa.

Podle lidovců spáchali 45 procent objasněných vražd recidivisté. V lednu násilně zemřelo deset lidí, sedm rukou recidivistů, tvrdil poslanec Severa. - více zde

Pravidlo "třikrát a dost" znamená, že pokud někdo spáchá třikrát za sebou těžký zločin, soud ho pošle do vězení na doživotí.

Návrh novely trestního zákona si můžete přečíst zde

Kritici lidoveckému návrhu vyčítají, že zbavuje soudce svobody v rozhodování, neboť těm by v podstatě nezbývalo nic jiného, než odsouzeného recidivistu potrestat výjimečným žalářem.

"Soudce má svobodu při rozhodování u prvního trestu. U druhého zločinu bychom požadovali vysvětlení, proč nepadl výjimečný trest. V převýchovu recidivistů příliš nevěříme," prohlásila spoluautorka Vlasta Parkanová.

Zákon podle Parkanové ponechává rozhodovací pravomoc na samotném soudu, kterému však jeho rozhodovací pozici zjednodušuje.

Trest doživotí by se nově mohl vztahovat i znásilnění, pohlavní zneužívání, obchodování s lidmi za účelem pohlavního styku, loupeže, braní rukojmí, vydírání či těžké ublížení na zdraví.

Doživotní tresty padnou zřídka
Podle platného zákona je výjimečným trestem odnětí svobody od patnácti do pětadvaceti let, případně doživotí.

Soudce může někoho poslat na 15 let za mříže, pokud "stupeň nebezpečnosti trestného činu pro společnost je velmi vysoký nebo za podmínky, že možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena." Pro udělení doživotí jsou podmínky ještě přísnější.

O novele trestního zákona, která zaváděla také pravidlo "třikrát a dost", hlasovali poslanci už před osmi lety v roce 1995, tehdy ovšem návrh neprošel. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video