Pravicové strany možná čeká snadnější domluva

P r a h a - Bude odchod Josefa Luxe z vysoké politiky znamenat změnu politické situace v zemi? Usnadní se tak například komunikace mezi nelevicovými stranami, které mají ve sněmovně sílu na vytvoření většinové vlády? I když se tyto otázky mohou zdát vzhledem k Luxovu vážnému onemocnění v současné době nevhodné, nelze přehlédnout, že se o nich už začíná mluvit. "Při komunikaci mezi stranou lidovou a ODS určitou překážkou osoba Josefa Luxe byla," připustila včera místopředsedkyně ODS Libuše Benešová.
"I když je to asi předčasné, je možné, že teď vznikne nový prostor pro lepší komunikaci a možnou dohodu mezi stranami." Podobnou spekulaci včera nakousl i další místopředseda ODS - Miroslav Macek: "Odchod Josefa Luxe může změnit poměry a rovnováhu sil na politické scéně." Jaké změny si pod tím představuje, už Macek nechtěl komentovat: "Na spekulace, co bude a nebude, je spousta času. V tuto chvíli se mi to zdá nepatřičné." Že se však Luxovým odchodem může zlepšit spolupráce ODS, lidovců a Unie svobody, naznačilo už i několik politologů. Je totiž všeobecně známo, že kvůli vzájemným antipatiím Václava Klause a Josefa Luxe nebyly schopny ODS a KDU-ČSL k sobě najít cestu. "Ať to zní jakkoliv morbidně, možná že Luxův odchod přispěje k tomu, že pravicové strany k sobě budou vstřícnější," řekl například brněnský sociolog Jaromír Volek. Sotva by to však mohlo znamenat, že v dohledné době ODS vypoví opoziční smlouvu sociálním demokratům a vrhne se na sestavování koaličního kabinetu s lidovci a unií. Minimálně proto, že lidovci se snaží budit dojem, že budou stejní bez Luxe, jako byli s ním. Nepřipouštějí si totiž, že nebýt Luxe, dohodli by se s ODS snadněji. "Josef Lux se striktně snažil oddělovat své osobní pocity od potřeb strany. Jeho osobní názory se do politiky KDU-ČSL nepromítaly, nebo jen málo. Takže v tomto smyslu budeme pokračovat a skutečnost, že je Josef Lux nemocen, nebude znamenat nějaký obrat v politice KDU-ČSL," prohlásil včera Jan Kasal, místopředseda lidovců, nyní pověřený řízením strany. Výraznější proměnu vztahu KDU-ČSL a ODS v souvislosti s Luxovou rezignací neočekává ani lidovecký poslanec Cyril Svoboda. "Naše strana má hlavně svůj program a ten musí plnit. Jaký bude další vývoj, to bych nechtěl předbíhat. Strana se musí vzpamatovat a pokračovat dál," řekl. Kasal a Svoboda jsou nejčastěji zmiňováni jako možní adepti na předsednické křeslo KDU-ČSL. Z nich byl právě Kasal ještě před červnovými volbami vnímán jako Luxův oponent v názoru, s kým po volbách raději sestavit vládu: Lux dával přednost ČSSD, Kasal pravici. "Zvítězí-li teď u lidovců Kasal, lze očekávat, že by se strana mohla přiklonit k politice ODS. Klaus by ji pak utáhl na vařené nudli," prorokuje - i když jen v neoficiálním rozhovoru - jeden z významných politiků Unie svobody. Úplně jinak se na všechny tyto úvahy dívá premiér a předseda sociální demokracie Miloš Zeman. Jemu by se totiž v případě, že se ODS, unie a lidovci dokážou dohodnout, mohla jeho vláda rozsypat. Zeman se utěšuje tím, že v KDU-ČSL se nic měnit nebude ani její předseda. "Sjezd budou mít možná až ve druhé polovině příštího roku a nelze vyloučit, že se do té doby Josef Lux po svém uzdravení do politiky vrátí," řekl Zeman.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video