Pravice: Nechceme ústavu EU

  • 150
Čeští, britští a polští konzervativci v Praze zpečetili spojenectví v tažení proti návrhu nové evropské ústavy. Varovali, že taková smlouva uvrhne Evropu do "umělého, centralistického superstátu". Zástupci konzervativní opozice chtějí dokázat, že jejich postoj k evropské integraci není ojedinělý.

Takzvaná Pražská výzva, kterou na pražském Žofíně podepsal šéf britské Konzervativní strany Iain Duncan Smith, předseda ODS Mirek Topolánek a šéf polské strany Právo a spravedlnost Ludwik Dorn, odmítá přijetí jakékoli smlouvy, ať se nazývá ústava či jinak.

"Základem spolupráce by měly být smlouvy uzavřené mezi suverénními státy," píší ve výzvě . Zároveň však všichni ujišťovali, že nejsou proti Evropské unii jako takové a že si nepřejí její rozpad.

Ústava EU je zatím ve fázi návrhu, který by měli zástupci vlád členských a přistupujících zemí doladit letos na podzim. Zavádí novou funkci evropského prezidenta a ministra zahraničí, posiluje pravomoci evropských institucí na úkor národních vlád a počítá s větším využitím většinového rozhodování.

To všechno konzervativní politici zásadně odmítají a požadují, aby o přijetí ústavy rozhodli lidé v referendech. "Češi, stejně jako ostatní noví členové Evropské unie, by se neměli bát odmítnout společnou evropskou měnu ani ústavu," prohlásil Iain Duncan Smith během své přednášky o Nové Evropě.

"Evropa potřebuje demokratickou revoluci, při níž vlády jednotlivých zemí převezmou moc zpět do svých rukou," řekl Duncan Smith. Na rozdíl od britského premiéra Tonyho Blaira český předseda vlády Vladimír Špidla všelidové hlasování přímo neodmítl.


Video