Filozofa k studii inspirovala srážka s losem. Ilustrační foto

Filozofa k studii inspirovala srážka s losem. Ilustrační foto | foto: Volvo

„Právě teď“ trvá dvě vteřiny, zjistil švédský filozof po srážce s losem

  • 17
Okamžik přítomnosti, který definujeme slovy "právě teď", trvá podle švédského filozofa Jana Almänga dvě vteřiny. K jeho studii ho inspirovala automobilová nehoda, při které na dálnici přežil srážku s losem.

"Představte si, že posloucháte písničku s tóny do re mi na začátku, která pokračuje další minutu. Všechny tóny naráz poslouchat nemůžete. To, co najednou slyšíte, je jen krátká sekvence. Každý takový prožitek trvá vždy dvě vteřiny," vysvětlil Almäng. Dodal, že tento moment prožitku je definován jako "nyní".

Ve skutečnosti je úsek "právě teď" nemožné měřit, protože ve fyzikálním smyslu "právě teď" nemá žádné trvání. Existuje ale jiný typ pojmu "právě teď" - takzvané "prožívané teď". A to obecně trvá dvě vteřiny.

Ačkoli toto tvrzení není Almängovým zjištěním, provedl obšírné výzkumy skladby momentu. "Dokonce i v sekvenci do re mi existuje vnímání času. Když slyšíte mi, je to současnost, re je minulost a do je ještě více vzdálená minulost," řekl.

K lepšímu pochopení "prožívaného teď" využívá Almäng několik let starou událost, kdy na dálnici zažil srážku s losem. Incident, na který vzpomíná, je série provázaných momentů. Nejdříve vykřikl řidič, pak Almäng uviděl na silnici zvíře, poté slyšel náraz a nakonec spatřil dva nebo tři další losy, jak procházejí za autem. Tato série je sbírkou zapamatovaných momentů "prožitých teď".

Celý náš život je "teď"

"Když si to opakovaně přehrávám, může to trvat deset nebo patnáct vteřin, ale v každém daném okamžiku vzpomínky prožívám pouze jednu či dvě vteřiny z celku," uvedl Almäng. Je to stejné, jako když vzpomínáme na prožitky z minulosti. "Když oživíme vzpomínku, oživíme předchozí vnímání. Vzpomínky se vyznačují tím, že nás vracejí zpět do předchozího "teď"," vysvětlil.

Podle vědců, kteří se zabývají výzkumem lidského mozku, se během prožívaného zážitku aktivují stejné mozkové buňky, jako když si v hlavě přehráváme vzpomínky v podobě simulace. Všechny tyto simulace tvoří několik znovuprožívaných "teď", míní filozof.

Ačkoli je prožívané "teď" ohraničeno dvousekundovým limitem, tak se Almäng domnívá, že neexistují žádná omezení pro to, jak dlouho je schopen člověk žít pro okamžik, žít v "teď". "Řekl bych, že celý život. Stále žijeme v ´teď´. Ale ve stejný okamžik se rovněž spojuje minulost a přítomnost," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video