Pravda o smrti lva?

  • 5
Tahle banka má sílu strašit ještě po své neslavné smrti. Zrovna dnes budou nad mrtvolou se lvem ve znaku a vlčími moresy lamentovat poslanci. Na stole budou mít zprávu vyšetřovací komise. K čemu došla? Snažila se sice dokázat, že bude první parlamentní komisí, která bude mít díky svým zjištěním smysl. Až na několik zajímavých dílčích zjištění se však moc daleko nedostala. Základní závěr zprávy politicky sestavené komise se dal čekat. Podle ní se stát příliš lehce dohodl s ČSOB a dal jí luxusní garance. Ze zprávy také plyne, že ČSOB byla domluvena s ministrem financí dopředu a že to upekli už dávno předtím v Paříži. To jsou závěry jednoznačně politické, a ne faktické.

Chybí totiž jakýkoliv důkaz, že se vše dalo udělat jinak a levněji. Pokud tedy za důkaz nepovažujeme fakt, že ČSOB měla dokumenty profesionálně zpracované a "obsah investičního záměru západního typu", jak se praví ve zprávě. Je zajímavé vědět, že ČSOB měla v šuplíku připraven plán na převzetí krizí zmítané IPB. Ale to je legitimní. Stejně jako fakt, že s ní jednal ministr financí, ostatně jako i s dalšími zájemci.

Ve zprávě je to ovšem servírováno jako komplot a skandál. To by bylo pravda ve chvíli, že by na stole ležela v daný čas jiná alternativa, jak banku zachránit. O ní se však ani poslanecká komise evidentně nic nového nedozvěděla. Nic neříká o tom, za jakých podmínek byl IPB ochoten převzít druhý ze zájemců, Unicredito.

On garance nechtěl? Blíže ani nepopisuje variantu dohody s tehdejšími akcionáři, jen jí charakterizuje jako mnohem levnější. Jak si na základě takového plytkého tvrzení mohla udělat závěr, že dohoda s ČSOB je pro stát nevýhodná, a doporučuje ji přezkoumat a zvrátit? Co by například dohoda s akcionáři, kteří přivedli banku "zu grunt", znamenala? Co by se stalo, pokud by vláda garance, o nichž sama komise tvrdí, že zachránily miliardy vkladů, neposkytla? Na to zpráva odpověď prostě nedává.

Tahle zpráva není pitvou lva ve světě financí. Nezkoumá příčiny smrti ani nemá recept na jinou léčbu. Jen bez nových zjištění spílá těm, kteří vystavili úmrtní list.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video