Prezident Václav Havel sedí v pracovně v chalupě na Hrádečku. (1. října 2000)

Prezident Václav Havel sedí v pracovně v chalupě na Hrádečku. (1. října 2000) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Pravda a láska. Blbá nálada. Havlova slova, která vstoupila do historie

Václav Havel jako dramatik a spisovatel dovedl používat slova jako málokterý politik. Sílu slov pochopil v době totality, kdy byla jediným způsobem boje proti režimu. Proto také řada jeho výroků vstoupila do povědomí společnosti a znamenala zlom v uvažování milionů lidí. Často ale také popudila jeho protivníky a odpůrce.

Zemřel V. Havel

Slova "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" se stala symbolem sametové revoluce. A ačkoli dnes u řady lidí i politiků budí spíše ironické úšklebky, v roce 1989 byla jednotícím heslem boje proti komunismu.

Havel ve zkratce vyjádřil náladu milionů lidí a zároveň jim vzkázal, aby se snažili postupovat a jednat nenásilně a bez osobní zášti. V duchu jeho celoživotní filosofie i jiného revolučního hesla "Nejsme jako oni".

Naše země nevzkvétá

Další větou, kterou si dodnes pamatují téměř všichni občané je slavný úvod jeho prvního novoročního projevu v roli prezidenta 1. ledna 1990. "Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá," řekl tehdy Havel a otevřel oči lidem, kteří ještě mohli žít v iluzi o prosperitě republiky. Nový prezident jasně a natvrdo lidem sdělil, že je nečeká jen šťastná budoucnost, ale především práce a odříkání, byť ve svobodné společnosti.

Už jako čistokrevný politik se projevil září 1997, kdy veřejně popsal náladu, která podle něj ve společnosti panuje, jako dusno a blbou náladu. Slova vadila především ODS. Výrok dodnes používají či parafrázují právě politici z této strany. Například příznivci Václava Klause  v té době často vítali svého oblíbeného politika slovy "Nemáme blbou náladu".

Ještě tentýž rok se Havel obul do politiků ještě ostřeji. Při slavném projevu v Rudolfínu 9. prosince jeho slova dokonce přinutila Klause k udiveným obličejům a nevěřícnému kroucení hlavou. "Chovali jsme se jako primusové, premianti, či rozmazlení jedináčci, kteří mají právo povyšovat se nad jiné a všechny poučovat," řekl Havel a měl přitom na mysli politiku vládnoucí ODS.

Mafiánský kapitalismus

"Mám-li být prezidentem alespoň ještě nějaký čas, nemohu nevidět nebezpečné prvky čehosi, co nazývám mafiánským kapitalismem," prohlásil pak v březnu 2000 a jen potvrdil nevyhlášenou ideovou válku s Klausem.

Výrok, který lidé Havlovi zazlívali, ale který prezident popřel, se týkal bombardování bývalé Jugoslávie armádami NATO. Havel údajně v roce 1999 prohlásit, že to bylo humanitární bombardování.

"Domnívám se, že během zásahu NATO na Kosovu existuje jeden činitel, o kterém nikdo nemůže pochybovat: nálety, bomby, nejsou vyvolány hmotným zájmem. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu." Havel výrok pronesl v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video