Bývalou státní zástupkyni podle jejích slov odvolal ministr dříve, než stačila v Plzni něco vyšetřit.

Bývalou státní zástupkyni podle jejích slov odvolal ministr dříve, než stačila v Plzni něco vyšetřit. | foto: Dan Materna

Práva v Plzni už před čtyřmi lety řešila Benešová, pak ji odvolali

  • 487
Podivuhodné praktiky na plzeňské právnické fakultě mohly být odhaleny už v létě 2005. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou informoval o svých podezřeních, že vedení katedry zneužívá svého postavení, advokát Karel Jelínek. Než ale Benešová něco vyšetřila, ve funkci skončila.

Benešová dnes říká, že dala svým podřízeným příkaz, aby podezření vyšetřili. Vyšetřovat však ani nezačali. Benešovou pár dní poté odvolala Paroubkova vláda na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce.

"Když jsem dostala první informace o praktikách v Plzni, docela mě mrazilo. Vše nasvědčovalo tomu, že je to organizované spiknutí. Připomnělo mi to Chicago třicátých let, kdy si mafie vychovávala své právníky, vyšetřovatele i soudce. Dala jsem tu smradlavou záležitost urgentně vyšetřit," říká dnes Benešová.

Ani nyní nevěří, že se to vypátrá. "Bude těžké něco dokázat, nitky vedou hodně vysoko."

OPUSTÍ KINDL ARBITRÁŽ S DIAG HUMAN?

Je na to pozdě, tvrdí ministerstvo o bývalém proděkanovi

Ministr Němec ji odvolal kvůli kauze katarského prince, jehož po odsouzení za sex s nezletilými pustil do Kataru. Benešová se s ním hádala, že na to neměl právo. Ale měl, dodal Němcovi rychle odborný posudek děkan plzeňských práv - nikdo jiný, než Milan Kindl.

"Nebyl to rozhodující posudek, stejný názor měla i pražská fakulta," vzpomíná Němec. "Paní Benešová mě o svých podezřeních v Plzni neinformovala. A divil bych se, vždyť tu školu studoval i její syn."

Benešová mi nic neřekla, dušuje se exministr

Karlovarský advokát Karel Jelínek přijel tehdy za Benešovou do Brna s písemnou zprávou, v níž popsal svá zjištění: "Existují nepotvrzené indicie o tom, že formou vysokoškolského studia či vědeckých titulů z úrovně JUDr. Kindla dochází ke korupci v podstatě v celé šíři právnické veřejnosti v Plzni, ať již jde o soudce, státní zástupce nebo policisty."

Právník Jelínek na údajnou mafii narazil při práci pro svého klienta, německého majitele golfového hřiště Petera Vöcklinghause. Lidé z advokátní kanceláře tehdejšího děkana práv Milana Kindla ho poslali do konkurzu, aby pak hřiště sami ovládli. Hlavní roli hrál Kindlův partner Ondřej David, tajemník karlovarské vysoké školy.

POLICISTA BAKALÁŘEM ZA TŘI TÝDNY

Přečtěte si, jak rychle se dalo v Plzni vystudovat

Plzeňští kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce dali německému podnikateli za pravdu, že konkurz byl zinscenovaný. Jenže další vyšetřování zastavili s fakultou spříznění státní zástupci. Stíhání zastavil žalobce Augustin Hrbotický, jehož dcera zrovna studovala plzeňská práva.

"Jsou to zločinci, kteří diplomy a vysokoškolským studiem korumpují, koho se dá. Vytvářejí si tak cenné vazby," přesvědčil Marii Benešovou advokát Jelínek.

"Kindl je renesanční dobrák"

Bývalý ministr spravedlnosti, který vládě navrhl odvolání Benešové, však tvrdí, že o ničem nevěděl. "Ani nevím, že paní Benešová tehdy měla tak vážná podezření, s ničím se nikomu nesvěřila," pochybuje dnes Němec, že chtěla něco vyšetřit.

"Já docenta Kindla považuji za člověka renesančního typu. Významně doplatil spíše na svou dobráckou povahu než na věci, které jsou mu dnes intenzivně podsouvány," míní Němec.

Pětapadesátiletý muž s vizáží Sarumana z Pána prstenů (to je ten nejdřív hodný, pak zlý čaroděj) skutečně renesančním mužem je - co do množství svých aktivit: radil vládní legislativní komisi, třem ministerstvům, šéfoval fakultě, vedl prestižní Ústav státu a práva, má vlastní advokátní kancelář, dělal rozhodce v miliardových kauzách, na jiné aféry psal posudky a ještě stíhal doma chovat medvídka mývala.

V podezřené z nekalého studia je i Gross

O řádění JUDr. mafie na západě Čech údajně netušil ani exministr vnitra a bývalý premiér Stanislav Gross, který sám na plzeňské fakultě získal v roce 2004 titul JUDr.

I on už delší dobu čelí podezření, že nevystudoval zcela regulérně. "V době mého působení ve vládě jsme explicitně varováni nebyli. Dnes se divím docela s úžasem, co vše je možné, ale jsem přece jen zdrženlivý. Mohu posoudit pouze fakta, která se týkají mě," řekl včera Gross.

Zmíněná fakta nelze ověřit, vždyť jeho rigorózní práce chybí a fakulta ji odmítá zveřejnit.

KAUZA PRÁV V PLZNI

Ministerstvo školství dnes zveřejní právní analýzu, která by měla přinést odpovědi na klíčové otázky:

1. Zda a případně kdy škola zveřejní seznam rychlostudentů, kteří absolvovali magisterské studium za pár měsíců. "Já jsem samozřejmě pro co největší otevřenost. Ale musíme zvažovat, zda zveřejněním neporušíme zákon," vysvětluje šéf fakulty Jiří Pospíšil.

2. Jasno bude i v otázce, zda lze studentům-podvodníkům odebrat titul. A zda to může udělat sama škola, nebo jen soud.

3. Které trestné činy bývalé vedení fakulty mohlo podle ministerstva školství spáchat tím, že rozdávalo diplomy a opisovalo vědecké práce. A zda mohou být trestně stíháni také studenti, kteří bez zkoušek titul získali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video