Práva mají další skandál

Praha - Dva roky poté, co vyšlo najevo, že zadání přijímacích zkoušek na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy bylo předem na prodej, řeší tato škola další podobnou kauzu. Tentokrát se mezi studenty posledního ročníku předem dostalo zadání a vzorové řešení klauzurních prací z ústavního práva, které vypracoval proděkan fakulty a tajemník katedry ústavního práva Jiří Hřebejk.

Ten včera potvrdil, že nejméně dva studenti nepochybně znali jím vypracované řešení ještě předtím, než k práci zasedli.

Na případ upozornili studenti fakulty v květnovém vydání časopisu Príma Lex, jejž vydává pražská pobočka Evropské asociace studentů práv ELSA.

"Upozornili nás na to sami studenti - šli totiž nejasnosti kolem klauzur řešit se svými kolegy, kteří zasedají v akademickém senátu," říká jeden z autorů článku, student čtvrtého ročníku fakulty Pavel Rubeš.

Celá kauza se odehrála v lednu, kdy katedra oznámila, že několik studentů, kteří dosáhli vysokého bodového hodnocení, u klauzurní práce neuspělo. "Ti lidé nemohli mít řešení ze své hlavy," řekl k tomu časopisu proděkan Hřebejk.

"Nikdo se nemůže strefit do předkládací zprávy, do průvodního dopisu, který je naprosto individuální tak, jak to bylo ve vzorovém řešení. Aby ten dopis někdo napsal tak přesně doslova a do písmene, aby přesně umístil závorky se stejnými formulacemi i s pomlčkami, to je naprosto nemožné."

Vzorové řešení, které ovšem bylo jen jedním z možných, vyvěsila katedra v okamžiku, kdy studenti seděli v posluchárně a psali klauzuru. Po odevzdání práce se na chodbě mohli podívat, jak zhruba měla správná odpověď vypadat.

Tématem práce byl legislativní proces - studenti měli zpracovat krátkou novelizaci ústavy.

Jak mohlo fakultě navrhované správné znění utéci? Možnost, že je někdo ukradl a za úplatu studentům prodával stejný scénář, podle kterého se zřejmě kupčilo před dvěma lety se zadáním přijímacích testů - fakulta odmítá. "To nemusel nikdo vynést. Mohl to být organizační nepořádek. Máme toho moc a mohlo to někde uniknout třeba při množení," říká Hřebejk.

Ten vypracoval zadání i vzorové řešení na svém domácím počítači a přinesl obojí na fakultu, kde je předal ke kopírování. Pak celé dopoledne zkoušel státnice: "Neměl jsem čas se tomu věnovat. To je tak, když se dělá tisíc věcí najednou," prohlásil proděkan.

Na otázku, jak byl celý skandál vyřešen a kdo byl potrestán, Hřebejk neodpověděl. "Nejsem si úplně jist, jestli to mám takhle zveřejňovat. Prostě se to vyřešilo... Navíc šlo jen o tři studenty. Vlastně o dva a půl. Dva byli jasní, jedna ne zcela. Měla ve své práci určité prvky shodnosti a určité prvky samostatnosti," řekl pouze Hřebejk.

O které studenty přesně jde, a jak se k zadání dostali, se zatím MF DNES nepodařilo zjistit. Z dostupných informací je ovšem zjevné, že vzorové řešením mohlo předem vlastnit mnohem víc studentů - nejen ti, kteří byli tak "hloupí", že Hřebejkovu verzi přepsali doslova. Jiní studenti mohli opsat jen něco, anebo text přeformulovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video