Přátelé, jsme hlupáci, spílal straně Gross

  • 47
Šéf ČSSD Stanislav Gross na sobotním jednání nepřímo pohrozil členům strany, že bude rezignovat, pokud ho drtivě nepodpoří. Nakonec neměl k odchodu důvod. Jen chvíli se na klíčovém sobotním jednání širšího vedení ČSSD zdálo, že Gross nemá situaci ve své straně v rukou.

To bylo ve chvílích, kdy poslanci jeden za druhým přistupovali k řečnickému pultu a vyčítali Grossovi, že nevyjednal při tvoření nové vlády pro ČSSD dobré podmínky.

Jenže pak přešli do protiútoku Grossovi příznivci, jejichž tlak završil přesvědčivě sám předseda. Výsledek? Odmítnutí koaliční smlouvy, které navrhl poslanec Josef Hojdar, podpořili kromě něho pouze dva lidé ze 118 účastníků.

"Jestli jsem měl obavy? Určitě jsem je neměl, říkal jsem si, že by přišly jiné hezké stránky života, například bych se dočkal dovolené," vtipkoval už po výsledku hlasování Gross.

Nic není zadarmo, upozorňoval šéf ČSSD
Předseda ČSSD se snažil před členy výsledek vyjednávání prezentovat jako úspěch. "Buď to vezmete, nebo ne. Pokud to nevezmete, svět se nezboří, ale bude to mít závažné důsledky," tvrdil.

Nevelkou rekonstrukci vlády vysvětloval tím, že počet nových tváří není tolik důležitý. "Když přichází nový trenér, mužstvo může výrazně změnit výkonnost, aniž by se příliš vyměnilo," podotkl. Zároveň se snažil předejít kritice, že měl pro ČSSD vyjednat více. "Jestli někdo myslel, že budeme mít všechno, tak spadl z Marsu," mínil.

Jenže několik sociálních demokratů takovou obhajobou neuspokojil. Namítali, že lidovci i unionisté v nové vládě svůj vliv posílí. Z konkrétních věcí mu vyčítali především to, že "dopustil", aby ministerstvo obrany získala Unie svobody a ještě k tomu do jejího čela postavila Karla Kühnla, a nevybojoval pro ČSSD lidovecké ministerstvo zahraničí.

Do útoku "zavelel" na sobotním jednání jako první specialista na obranu poslanec Miroslav Titz, který ostře kritizoval, že sociální demokracie dlouhodobě podceňuje ministerstvo obrany. "Jsem si jistý, že pan ministr sice umí mluvit anglicky, ale už si vůbec nejsem jistý, co bude mluvit," rozčiloval se Titz.

K němu se připojili i další jeho kolegové z parlamentu, především Zdeněk Koudelka, Radim Turek a Josef Hojdar. "Rozuměl jsem tomu, proč Špidlova vláda padla. Dnes to však nechápu," tvrdil Koudelka.

Těsně před klíčovým rozhodnutím si vzal Gross slovo a pohrozil, že post premiéra položí, pokud jej účastníci jednoznačně nepodpoří. Přitom apeloval na členy ČSSD, aby se veřejně nekritizovali.

"Jsme tímto srandovní, jsme hloupější než ODS a ostatní strany," prohlašoval emotivně. "Přátelé, jsme hlupáci. A jestli to někdo nechápe, pak bude lepší, abychom šli do opozice, zkonsolidovali se a časem se třeba vrátili," tvrdil.

Grossovi velmi pomohl místopředseda Zdeněk Škromach, neformální lídr levého křídla strany. Rázně vyzval ty členy ČSSD, na které má vliv, aby Grossovu vládu podpořili. "Už se vzpamatujme! Všem musíme ukázat, že jsme jednotní."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video