Obyvatelka Mexico City při vyšetření v provizorní lékařské ordinaci (27. dubna 2009)

Obyvatelka Mexico City při vyšetření v provizorní lékařské ordinaci (27. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

„Prasečí virus“ se šíří Evropou i Asií. Přejmenování ho nezbrzdilo

  • 44
Světová zdravotnická organizace zavedla oficiální název pro prasečí chřipku. Pro nemoc razí označení "chřipka A(H1N1)". Choroba se ale šíří dále. V Mexiku, kde epidemie vypukla, onemocněly další desítky lidí. Nově se objevila v Hongkongu, Dánsku a ve Francii. Německo a Velká Británie hlásí nakažení lidí, aniž by vycestovali do postižených oblastí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nahradila novým pojmenováním nemoci její dosud běžně užívaný název "prasečí chřipka", aby zabránila domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají v této souvislosti nějaké nebezpečí. Nový název je podle viru, který nemoc způsobuje.

Ředitel Světové organizace pro zdraví zvířat Bernard Vallat označil za naprosto neopodstatněné kvůli obavám z nemoci porážet vepře nebo vyřazovat vepřové z jídelníčku. Plán vybít všechny pašíky v zemi už ohlásil Egypt.

V Bavorsku dnes byl poprvé prokázán virus chřipky A(H1N1) u ženy, která se nenakazila v Mexiku ale v Německu. Zdravotní sestra chytila infekci od pacienta, který přivezl nemoc z Mexika, je už ale vyléčená.

Sousední Nemecko tak už eviduje pět potvrzených případů, většinu v Bavorsku. Nemoc má či měla u všech pěti pacientů mírný průběh a zdají se být mimo nebezpečí. Trvá ale nebezpečí pandemie, upozornil místní expert a dodal, že vir "má potenciál" se nejen šířit, ale také dále mutovat.

Také britské úřady potvrdily první přenos nové chřipky, aniž by nemocný vycestoval do ohniska epidemie - Mexika. Onemocněl muž, který se nakazil ve Skotsku poté, co přišel do styku s novomanželským párem, který se vrátil s virem z Mexika.

Hongkong je první zemí Dálného východu, která potvrdila A(H1N1). Podle místních úřadů je nemocným Mexičan, který do země přiletěl ve čtvrtek z Mexika. Pacient byl podle hongkongských zdravotních úřadů izolován v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. Také Dánsko dnes potvrdilo první případ viru. Do země ho dovezl člověk, který se nakazil v New Yorku. Ani jeho stav není vážný.

Francouzští zdravotníci zjistili přítomnost viru u devětačtyřicetiletého muže a čtyřiadvacetileté ženy. Pravděpodobně je tam nakažen i další člověk v pařížské nemocnici Necker. Ve všech případech byli nakažení před tím v Mexiku. Vede se jim prý dobře.

Výskyt chřipky potvrdilo už 14 zemí

Od vypuknutí epidemie potvrdilo její výskyt na svém území 13 až 14 zemí. Některé zdroje uvádí jako jednu z nich Kostariku, další ji však nezmiňují. V dalších patnácti státech včetně Česka a Slovenska se zkoumají podezřelé případy. V ČR vyhledalo vyšetření kvůli obavám z nákazy zatím 35 lidí, z nichž 21 čeká na výsledek.

V neděli přiletí na pražské ruzyňské letiště letadlo z Mexika s českými turisty. Už v letadle jim stevardi změří teplotu a dají jim informace o příznacích nemoci a o možnosti vyšetření přímo na letišti.

Nejvážnější zůstává situace v Mexiku a USA. Mexiko kvůli obavám z dalšího šíření chřipky od 1. do 5. května pozastavilo činnost některých federálních úřadů a soukromých podniků. Nezbytné služby zůstanou v provozu.

Pomoc Mexiku

Mexické úřady zatím za léky, testování a lékařské zařízení v souvislosti s novou chřipkou utratily asi 116 milionů dolarů. USA už jižnímu sousedovi začaly vypravovat zásilky 400 tisíc léčivých dávek. Léky do střední Ameriky dnes poslala i Čína. Světová banka uvedla, že ve čtvrtek poslala 25,6 milionu dolarů.

who

WHO disponuje jinými údaji. Podle organizace v Mexiku nemoci podlehlo devět lidí a potvrzených případů je 156. Údaje WHO jsou často nižší než bilance od jednotlivých zemí z důvodu délky ověřovacích procedur po oznámení čísel z metropolí.

V zemi byly potvrzeny další desítky nových případů choroby. Nejnovější bilanci oznámil ve čtvrtek večer na tiskové konferenci mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba.

Počet mrtvých se podle jeho slov nezměnil a zůstává na čísle 12. Mexické úřady ovšem registrují 176 úmrtí, na nichž mohla mít tato nemoc podíl. Celkem bylo dosud potvrzeno 312 případů onemocnění. Všem nemocným se podle ministra daří dobře. Podezření na chřipku se dosud potvrdilo zhruba u poloviny testovaných osob.

Ženevské sídlo WHO dnes sdělilo, že nyní neplánuje žádné jednání svého pohotovostního výboru, který se zabývá stupněm varování před pandemií nové chřipky. Stupeň tak zatím zůstane na páté z šesti možných úrovní, jak organizace stanovila ve středu.

Velvyslanec: Cesty do Mexika nerušte

Ministři zdravotnictví zemí EU se v Lucemburku dohodli, že Unie nebude zavádět koordinovaný zákaz cest do Mexika a tento i další případné kroky ponechá na členských zemích. Česká ministryně Daniela Filipiová, která debatu jakožto zástupkyně předsednické země vedla, řekla, že většina zemí se zatím k cestovním omezením nepřiklání.

Mexický velvyslanec v České republice José Luis Bernal Rodríguez je přesvědčen, že lidé, kteří chtějí jet do Mexika, nemusejí kvůli výskytu nového typu chřipky svoje cesty rušit.

Odborníci, kteří mají zkušenosti s bojem proti epidemii SARS a ptačí chřipky v Asii, rizika vyplývající z nové chřipky sice nebanalizují, zatím ji ale považují za mírnější než ostatní zmíněné choroby.

Vědci z USA: Epidemie nemusí být tak vážná, jak se zdá

Podle Masata Tašira, zaměstnance japonského národního ústavu infekčních chorob a člena krizového výboru WHO, není v případě nového viru A(H1N1) nutné postupovat stejně přísně jako v případě ptačí chřipky, ale je zapotřebí reagovat flexibilně. "Největší hrozbou pro lidstvo zůstává virus H5N1 ptačí chřipky," dodal Taširo.

Svůj názor dnes vyjádřili také američtí zdravotní experti. Míní, že epidemie nemusí být tak vážná, jak se na první pohled zdá. Mnohé případy mají podle nich jen mírný průběh.


, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video