Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Prasečí chřipka poprvé zabíjela v Indonésii, podlehlo jí už 800 lidí

  • 7
Indonésie potvrdila první případ úmrtí na takzvanou prasečí chřipku. Ministerstvo zdravotnictví čtvrté nejlidnatější země světa oznámilo, že viru ve středu v Jakartě podlehla šestiletá dívka. Podle Světové zdravotnické organizace viru podlehlo už 800 lidí.

Podle prohlášení, které nemocnice zveřejnila na své webové stránce, přijali zdravotníci dívku s horečkou, kašlem a dýchacími problémy. Za několik dní poté zemřela a pitva prokázala přítomnost viru A(H1N1). Tím je v Indonésii nakaženo 343 lidí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že vir zabil už 800 lidí a rozšířil se do 160 zemí světa. Odborníci ale upozorňují, že číslo nevystihuje přesně počet úmrtí. Nová chřipka totiž se totiž může projevovat různými způsoby.

Nakažení podlehnou jiným nemocem

Pacienti mohou zemřít na zápal plic, zástavu srdce, mrtvici nebo na celkové selhání organismu. Bez pitvy se nikdy nemusí přijít na to, že pravou příčinou byl vir takzvané mexické chřipky.

Nejvíce nemocných v Evropě hlásí Velká Británie, kde viru podlehlo 29 lidí. Londýn už avizoval, že provede očkovací akci století, a objednal vakcínu pro všechny své obyvatele. K podobnému kroku přistoupila i Francie. Prasečí chřipka ale zabíjela i ve střední Evropě, podlehl jí Maďar. - více si přečtěte zde

V České republice je potvrzených 43 případů prasečí chřipky. Jen za pátek vzrostl počet nakažených o pět. Čeští pacienti se chřipkou nakazí většinou při cestách do zahraničí. - o nových českých případech čtěte zde

WHO označila takzvanou prasečí chřipku za pandemii 11. června. Minulý pátek konstatovala, že se virus ve světě šíří ve srovnání s jinými epidemiemi nebývalou rychlostí a už ho nelze zastavit. Podle organizace budou všechny země potřebovat očkovací látku.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video