Monitorovací přístroj, takzvaný holter, se používá na 24 hodinové měření

Monitorovací přístroj, takzvaný holter, se používá na 24 hodinové měření krevního tlaku. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny budou praktikům proplácet lepší metody měření krevního tlaku

  • 55
Pacienti s vysokým krevním tlakem si mohou příští rok ušetřit cestu ke specialistovi. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že dvě z vyšetření, které nyní zdravotní pojišťovny hradí jen kardiologům či diabetologům, mají pojišťovny od ledna proplácet i praktickým lékařům.

"Do návrhu novely vyhlášky seznamu zdravotních výkonů s platností od 1. ledna 2014 jsou zařazeny dva výkony, které rozšiřují kompetence praktických lékařů," potvrdila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Odborně se nazývají neinvazivní ambulantní monitorování krevního tlaku a měření ABI na čtyřech končetinách oscilometrickou metodou.

První z metod, kterou praktikům budou moci pojišťovny proplácet, využívá takzvané holtery. Jedná se o malý automatický tlakoměr, propojený s nafukovací manžetou na paži. Přístroj umožňuje 24hodinové monitorování krevního tlaku. Lékař si touto metodou může ověřit třeba to, jak pacientovi účinkuje léčba. Nebo zjistit, zda skutečně trpí onemocněním a ne třeba jen syndromem bílého pláště, kdy se tlak pacientovi zvyšuje jen v ordinaci.

Další metodou je měření tlaku současně na kotnících a pažích. Slouží jako prevence při odhalování závažných onemocnění cév.

Obě vyšetření dosud prováděli za úhradu od zdravotních pojišťoven jen kardiologové, diabetologové, internisté, anesteziologové a angiologové. Mohli jej dělat i praktičtí lékaři, zdravotní pojišťovny jim je ale neproplatily, takže o peníze si lékaři řekli buď pacientovi, nebo je pokryli z režie na chod ordinace.

Potíže s nasmlouváním nebudou, vzkazuje pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) potvrdila, že pokud praktičtí lékaři budou mít zájem, od ledna s nimi začne oba výkony nasmlouvávat. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého tato věc již byla mezi pojišťovnou a Sdružením praktických lékařů předjednána.

"Pokud oba výkony skutečně budou uvedeny v seznamu zdravotních výkonů, budou praktickým lékařům na základě jejich žádosti a po předložení dokladů o vlastnictví přístroje nasmlouvány," sdělil Tichý. Oba výkony ale praktičtí lékaři budou oprávněni provádět jen u svých registrovaných pacientů.

Proplácení ze strany pojišťoven ovšem nemusí nastat ihned od 2. ledna. Nějakou chvíli může trvat, než si lékaři dovybaví ordinace a uzavřou smlouvu s pojišťovnou.

Holtera má podle odhadu lékaře Lubora Kinšta, který je v předsednictvu Sdružení praktických lékařů, nyní maximálně pětina z 4 500 ordinací. "U výbavy pro měření ABI to bude ještě méně," tvrdí Kinšt s tím, že proplácení obou metod zvýší počet ordinací s tímto vybavením.

Specialisté jsou proti

Praktičtí lékaři krok vítají. "Poskytneme více služeb, než bývávalo zvykem, a tudíž se pacienti nebude muset potulovat po poliklinikách a nemocnicích," řekl iDNES.cz Kinšt. "Pomůže nám to lépe léčit a umořit investici do přístrojů, které stojí každý až 40 až 50 tisíc korun," dodal. Podle něj lékařům trvalo léta, než si vymohli rozšíření svých kompetencí.

Specialistům se ale rozhodnutí ministerstva zdravotnictví nelíbí. Podle nich jde proti vzdělávacímu systému i stanovisku některých odborných lékařských společností. "Současná kapacita pracovišť, která tato vyšetření provádějí, není ani zdaleka využita a přitom se rozšiřuje počet odborností," upozornil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Podle něj specialista může s pacientem pracovat v širším kontextu jeho onemocnění než praktik. Například nakombinovat mu lépe užívání léků.

Jeden lékař od pojišťoven dostává 600 korun, jiný polovinu

Spor je také o výši platby za výkon. Praktičtí lékaři budou za jedno vyšetření za použití holteru dostávat v přepočtu zhruba tři sta korun, specialistům pojišťovny proplácejí dvojnásobek.

Kinšt tvrdí, že je to tím, že používají mnohem dražší přístroje, což není nutné. Podle Jojka ale praktičtí lékaři šli účelově na nízké ceny, aby později požadovali navýšení úhrad.

"Budou si kupovat levné asijské přístroje, které nic nevydrží a neměří krevní tlak," tvrdí Jojko. Kinšt ale oponuje, že pokud přístroj nebude certifikovaný a mít patřičné parametry, zdravotní pojišťovna vyšetření neproplatí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue