Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Praktici a specialisté převezmou pacienty, které nemocnice neošetří

  • 1162
Ministr zdravotnictví Leoš Heger se dohodl s praktickými lékaři a ambulantními specialisty, že případně převezmou pacienty, které nemocnice kvůli hromadným odchodům nedokážou ošetřit. Pojišťovny jim zaplatí více peněz. Dohoda vyplynula z dnešní schůzky lékařů s ministrem.

"Pan ministr se s těmito lékaři schází pravidelně. Návrh vyšel z dnešní pracovní schůzky," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že pojišťovny by měly práci navíc zaplatit a lékařům nekrátit platby v případě překročení limitů.

"Na ministerstvu se sešli nejen ambulantní specialisté, ale také praktičtí a dětští lékaři, gynekologové i zubaři. Ministr zjišťoval možnosti, zda jsme schopni zvýšení náporu na ordinace zvládnout a zda také neplánujeme zavírat ordinace," informoval předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Dodal, že praktici ani specialisté zavírání ordinací neplánují a pacienty rozhodně vyhánět nebudou. "Pokud dojde ke zvýšenému náporu na ordinace, bude to vyžadovat zvýšený předpis léků a více péče. My jsme od pana ministra potřebovali vědět, že vše bude u pojišťoven zohledněno a nebudou nám kráceny platby," uvedl Šmatlák.

Dohoda do konce února

Ministerstvo lékařům domluvu s pojišťovnami přislíbilo, ty by měli s lékaři uzavřít písemnou dohodu k cenovým dodatkům, podle kterých jim pojišťovny za léčení platí. Lékaři ministrovi ještě do konce týdne zašlou podrobnější návrhy spolupráce.

"Je potřeba ještě dále jednat s pojišťovnami, určitě plánujeme pracovní schůzku. Lékaři si také musí ověřit vlastní možnosti a kapacity. Detailně chceme tento návrh dořešit do konce února," vzkázal mluvčí Sršeň.

Šmatlák doplnil, že po prvním březnu by v jednotlivých krajích měla vzniknout informační centra, která by pacienty i ambulantní lékaře informovala, zda dané nemocniční centrum funguje a kdy má otevřeno.

"Snažíme se tím předejít dalšímu zbytečnému chaosu. Je potřeba, aby měli lékaři i pacienti informace, kde je jaká péče zajištěna a co naopak nefunguje," uzavřel šéf praktických lékařů.

Na ambulancích nebudou přístroje

Podle nemocničních lékařů nebude možné nemocničního pacienta v odborných ambulancích ošetřit. Budou jich chybět potřebné přístroje, případně personál na popis zobrazovacích metod.

"Upřímně lituji naše praktické lékaře, kteří souhlasili s návrhem pana ministra. I při velkém objemu znalostí, které by každý praktický lékař měl mít, si neumím v ordinaci praktika představit, kterak ošetřuje pacienty, na které v nemocnici nezbyl lékař," míní například lékařka z pražské Fakultní nemocnice Bulovka Petra Holečková.

"Jak bude léčit centrální mozkové příhody, srdeční infarkt, jak se postará o narozené nedonošené či donošené novorozeně, jak provede operaci rakoviny tlustého střeva či jak provede diagnostiku mnohočetných poranění při autohavárii a následně pacienta odoperuje, dá mu sádru, a bude ho monitorovat na přístrojích?" ptá se Holečková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video