Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Praha zřídí protikorupčního ombudsmana a etický kodex zastupitele

  • 5
Praha bude mít svého protikorupčního ombudsmana, sníží se limity pro zadávání veřejných zakázek a z výběrových řízení město vyřadí firmy, které mají nejasnou majetkovou strukturu. To jsou příklady nové protikorupční strategie, kterou dnes zastupitelům představil náměstek Milan Richter (ODS). Po dvouhodinové diskuzi ji schválili.

Richterův materiál obsahuje 70 konkrétních opatření, jak v Praze zatočit s korupcí. "Protikorupční strategie vychází částečně z podkladů, které pro bývalou náměstkyni primátora Markétu Reedovou zpracoval Ernst & Young, ale je daleko tvrdší a konkrétnější," řekl náměstek primátora pro oblast protikorupční politiky a informatiky.

Jedním z nich je nový protikorupční ombudsman, který má prověřovat podněty obyvatel ke korupci na pražském magistrátu. Dále se mají snížit limity, které mají ředitelé magistrátních odborů při vypisování veřejných zakázek. Nyní mohou vypsat zakázku v ceně do 20 milionů korun, v budoucnu by se měla hranice posunout na šest milionů.

"Vztahuje se to jak na služby, tak na stavební zakázky. Všechny veřejné zakázky nad 6 milionů korun bude muset schvalovat městská rada. Nově budou z výběrového řízení také vyloučeni uchazeči s nejasnou majetkovou strukturou a s vlastnictvím takzvaných akcií na majitele," upřesnil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Do komise lid

Protikorupční strategie také navrhuje, aby členy komisí, které uchazeče o zakázky města posuzují, mohli být i běžní občané. Na internetu bude magistrát zveřejňovat nejen usnesení rady, jak ukládá zákon, ale i důvodové zprávy projednávaných tisků a přílohy. Zaměstnanci magistrátu se budou řídit podle vnitřního předpisu řešícího přijímání darů a zavedena bude také interní databáze sankcí. Dodržování protikorupční strategie bude kontrolovat externí audit.

Na návrh starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy (ODS) je dokument doplněn o etický kodex zastupitele. Nově budou muset zastupitelé uvádět nejen své příjmy z působení v představenstvech a dozorčích radách společností, ale i příjmy z činnosti v občanských sdruženích a organizacích, které jsou například příjemci grantů a dotací.

"Jdeme v boji proti korupci daleko za rámec, který vyžaduje zákon. Navržená Protikorupční strategie je velmi tvrdá, zastupitelstvo Prahy ji přijalo a realizace navržených opatření proběhne velmi rychle. Jde o řád týdnů a měsíců," dodal Richter.

Všichni opoziční zastupitelé s materiálem souhlasili, i když bez připomínek se to neobešlo. Zastupitelka Petra Kolínská (SZ) kritizovala strategii za to, že sice umožňuje zveřejňování hlasování jednotlivých členů rady na internetu, ale pouze pokud o to některý z radních požádá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video