Praha vyhlásila tvrdší boj proti sprejerům

Praha - Mnohé městské budovy, které sprejeři poničili graffiti, budou do konce roku očistěny. Radní na svém úterním jednání uvolnili na tyto práce sumu téměř devíti milionů korun. Z jednání představitelů města ovšem zároveň vyplývá, že se nemohou shodnout, jakým způsobem proti sprejerům bojovat. Primátor Jan Kasl oznámil, že konkrétní návrhy má veřejnost očekávat na začátku příštího roku.

"Neexistuje jednoduché řešení tohoto problému. Budeme se snažit přesvědčit občany, aby nebyli lhostejní a zavolali, když uvidí sprejery. Na mediální kampaň uvolňujeme dva miliony korun. Musíme odstraňovat graffiti a nabízet vlastníkům budov pomoc, když si sami neví rady. To je jediné, co s tím můžeme dělat," připustil Kasl.

Zároveň přiznal, že radní mají na postup města různé názory. "Bohužel sjednocení našich názorů trvá velmi dlouho. Někteří říkají, že není možné se sprejery nic dělat, dokud nebudou účinnější zákony. Jiní ale postupně chápou, že s tímto jevem je třeba bojovat trvale a stojí to peníze," prohlásil primátor.

O nerozhodnoti radních, jak řešit tento problém svědčí to, že Kasl měl už v březnu předložit strategii města v boji proti sprejerům. Tento termín nakonec radní odsunuli na červen a nyní až na leden 2001. Přitom zrušili dřívější vlastní návrh, aby vzniklo koordinační a informační centrum na řešení graffiti.

Z vyjádření Michala Čamka, majitele společnosti Centra, která spravuje mnoho budov poškozených sprejery ovšem vyplývá, že radní budou muset brzy přijmout řadu dalších opatření. Jinak hrozí nebezpečí, že budovy budou bez graffiti jen chvíli.

"Máme zkušenost, že když graffiti z budov odstraníme, brzy se tam objeví nové. Všechny čerstvě opravené plochy jsou opravdu brzy vystaveny dalšímu ataku," říká Čamek. On sám věří, že by mohlo být úspěšné přesvědčování sprejerů. "Musí se dozvědět, že řada majitelů nemovitostí si šetří na novou fasádu léta. Její poničení pro ně často znamená katastrofu. Vím například o zadlužených živnostnících, kteří chtějí prodat svůj objekt, opraví jej a druhý den je počmáraný. Tito lidé jsou naprosto zoufalí, sprejeři netuší, jak mnohdy ubližují druhým," podotýká majitel správcovské společnosti.

Náměstek ředitele městské policie Václav Bláha ale soudí, že graffiti ubývá. "Jestliže to srovnáme s minulostí, v prvním pololetí počet mírně klesl. Už to není tak četný jev. V loňském a předloňském roku sprejeři totiž tak řádili, že fasády domů v Praze jsou už velmi zdevastované. A majitelé nemovitostí si často nemohou dovolit jejich opravu. Dnes už není ani pořádně kde malovat," konstatuje náměstek Bláha.

Městská policie za první půlrok zadržela šest podezřelých sprejerů. "Ve dvou případech jsme měli podezření, že spáchali trestný čin a předali jsme je republikové policii. Zbývající jsme oznámili na místní radnicie, protože šlo spíše o přestupky," dodal.

Asistent primátora Michail Odarčenko přitom tvrdí, že boj se sprejery bude dlouhý. "Jakákoliv reálná strategie ke graffiti je nesmírně nákladnou a dlouhodobou záležitostí, jejíž výsledky se rozhodně neprojeví okamžitě," píše asistent v obsáhlém materiálu, v němž navrhuje vznik týmu proti graffiti.

Své názory můžete posílat i na mailovou adresu: radek.bartonicek@mafra.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video