Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Praha v žebříčku „zelených“ měst propadla, skončila až 24. v Evropě

  • 51
Praha je jedním z nejméně ekologických měst v Evropě. Vyplývá to ze studie společnosti Siemens zpracované u příležitosti klimatické konference v Dánsku. Město skončilo na 24. místě z 30. Nejzelenější evropskou metropolí je Kodaň, která konferenci OSN hostí. Pražský magistrát závěry studie odmítá.

Žebříček měst

1 Kodaň
2 Stockholm
3 Oslo
4 Vídeň
5 Amsterdam
6 Zürich
7 Helsinky
8 Berlín
9 Brusel
10 Paříž
11 Londýn
12 Madrid
13 Vilnius
14 Řím
15 Riga
16 Varšava
17 Budapešť
18 Lisabon
19 Lublaň
20 Bratislava
21 Dublin
22 Atény
23 Tallin
24 Praha
25 Istanbul
26 Záhřeb
27 Bělehrad
28 Bukurešť
29 Sofie
30 Kyjev

Studie společnosti Siemens zkoumala, nakolik jsou evropská města zelená, tedy přívětivá k životnímu prostředí. Hodnotila třicítku evropských měst v osmi kategoriích. Posuzovala se například čistota vzduchu, vody, doprava, odpady nebo emise oxidu uhličitého.

Praha ale dopadla v hodnocení špatně: na čtyřiadvacátém místě. Horší životní prostředí mají jen Istanbul, Záhřeb, Bělehrad, Bukurešť, Sofie a poslední Kyjev. Lépe je například v Dublinu, Aténách, Vídni i v Bratislavě, která skončila dvacátá.

Nejlepší hodnocení dostala metropole České republiky za vodu, obsadila desáté místo. Nejhůře Praha dopadla v kontrole životního prostředí, na sedmadvacátém místě.

Podle Jamese Watsona, ředitele analytické společnosti Economist Inteligence Unit, produkuje většina z třiceti evropských metropolí méně emisí oxidu uhličitého na hlavu než evropské země jako celek.

"Všechna města přesto čelí obrovským problémům. Například obnovitelné zdroje energie v současné době tvoří jen sedm procent dodávky energie pro tato města. To je výrazně menší číslo, než je 20 procent stanovených Evropskou unií pro rok 2020," dodal Watson.

Pražský magistrát studii odmítá.

"Toto vyjádření společnosti Siemens nepovažujeme za věrohodné. Ani netušíme, odkud společnost brala data pro svou studii. Protože kdyby se podívala například na internetové stránky magistrátu, získala by úplně jiné informace," uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Jak si vedla Praha

Emise CO2 - 25. místo
Energie - 24. místo
Budovy - 26. místo
Doprava - 26. místo
Voda - 10. místo
Odpad - 14. místo
Vzduch - 20. místo
Živ. prostř. - 27. místo
Celkem - 24. místo

Doplnil, že ročně město investuje do životního prostředí stovky milionů korun. "Přibývá zelených ploch, renovují se parky, přibývají odpadkové koše," jmenoval Wolf. Město se snaží zlepšit životní prostředí Pražanů prostřednictvím projektu Čistá Praha. - více o projektu čtěte zde

Podle odborníků je ale studie udělaná dobře a pečlivě a obsahuje sofistikované statistické analýzy.

"Je sympatické, že vždycky také k inspiraci nabízí příklady úspěšných programů, jaké použili v těch evropských městech, která mají dobré výsledky. Špatná čísla by primátora a jeho lidi měla přimět k tomu, aby si z čistějších a zelenějších měst vzali příklad, nikoli k rozčileným reakcím," vzkázal programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Evropské zelené město

Celou studii si můžete přečíst zde

"V ulicích dále přibývá aut i zdraví škodlivých výfukových plynů, pražské domy jsou špatně zateplené, zelené plochy ve městě mizí pod developerskými projekty - a s tím odpadkové koše nic neudělají. Pražané proto musí dál dýchat špinavý vzduch, zbytečně platit příliš vysoké částky za vytápění a maminky nemají kam chodit s dětmi," míní Vojtěch Kotecký.

Dodal, že studie neobsahuje prázdná čísla. Každé z nich se podepisuje na zdraví a kvalitě života Pražanů.

Metody výzkumu

Stude hodnotila třicet evropských měst, které se podílejí na boji proti klimatickým změnám. Index Evropské zelené město hodnotí jednotlivá města v osmi kategoriích: emise oxidu uhličitého, energie, budovy, doprava, voda, odpad, kvalita vzduchu a kontrola životního prostředí. Studie brala v úvahu všechna veřejně přístupná data z oficiálních zdrojů, jako jsou národní statistické úřady či magistráty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video