Praha už je ve válečném stavu

Konečně můžeme být spokojeni. Zdá se, že mobilizace kvůli zasedání bankéřů vrcholí a Praha je dokonale připravena na válečný stav. Policisty je možné potkat na každém kroku a další posily přijíždějí, široké okolí Kongresového centra se změnilo v neprůpustnou zónu, některá divadla nehrají. Úřady chrlí varující výzvy, mnozí lidé i s dětmi město opouštějí nebo si nakupují zásoby potravin i léků, aby mohli následující dny přežít bez úhony.

Tak. Dokonale informováni a připraveni se můžeme v klidu pohodlně posadit a popřemýšlet. O čem? Třeba o tom, co nám tyto mnohaměsíční přípravy napověděly o nás samých.

Co si například myslet o rozhodnutí Dopravního podniku, který stáhl z provozu oblíbené nízkopodlažní autobusy, na které byly zvyklé například matky s kočárky či starší lidé, a poskytl je bankéřům?

"Chápeme, že cestujícím, zvyklým používat tento typ autobusů, vzniknou na čas určité problémy, ale je třeba vzít v úvahu i finanční efekt, který z celé akce pro Dopravní podnik vyplyne," prohlásil bezelstně ředitel dopraváků Milan Houfek.

K uskrovnění ovšem byli donuceni mnozí další. Stačí chvíli naslouchat rozčileným stížnostem kolem Kongresového centra. Tamní obyvatelé se musí zbytečně už od počátku týdne prokazovat zvláštními povolenkami,o nichž mnozí nemají tušení.

Cestující, kteří vystupují na zastávce metra Vyšehrad  zase narážející na policejní kontroly.  

A co si myslet o postoji vedení Prahy 4., které dokonce uzavřelo na několik dnů svou radnici? Je zřejmé, že k takovému rozhodnutí  nebyl žádný důvod a radnice měla fungovat zcela standartně.

Chování mnohých komunálních politiků i úřadníků vůbec dokazuje, že postrádají cit i toleranci. "Když toto místo potřebuji, tak přece jako představitel Prahy 2 mám na ně daleko větší právo než někdo jiný," odpověděla zástupkyně starosty v Praze 2 Jarmila Cechnerová (ODS) na otázku, proč si nahlásila několik mítinků, když  je nemíní vůbec pořádat. Co slovo, to důkaz arogance, přehlíživosti a nepochopení.

A podobně mluvili i další politici, především z ODS, kteří zcela účelově zablokovali řadu velkých náměstí, aby se nakonec podivovali, jak někoho může jejich chování pohoršovat. Copak by asi následovalo, kdyby politikům někdo zablokoval náměstí před volbami? Odpověď je samozřejmá - nic takového by nedovolili.  

Přístup lidí z radnic k odlišným názorům na fungování Mezinárodního měnového fondu a Světové banky svědčil o jediném - všechny protesty by nejraději zakázali. Naštěstí je soud upozornil, že vyjádření názoru je lidské právo.

Není rovněž nezajímavé sledovat některé politiky, jaké obavy nyní vyjadřují nad hygienickými podmínkami na Strahově, kde se ubytovávají odpůrci  zasedání bankéřů. Není tomu tak dávno, co tito politici velmi ostře odmítali byť jen úvahy o kempu na Strahově a tvrdili, ať si odpůrci zasedání bydlí kde chtějí, nyní se strachují, kolik osob připadne na jednu záchodovou mísu.

Zvláštní druh nedůvěry projevili zástupci samosprávy také k policii. Nespoléhají na to, že  je schopná uhlídat Vyšehrad, zvolili pohodlnější postup. Vstup na tuto památku rovnou zakázali. "Jakmile bychom ji otevřeli, bylo by složité udržet na něm pořádek," svěřila se její ředitelka Miroslava Havelková.

Jaký tedy smysl má budovat moderní městskou policii, která už dnes čítá více než tisíc lidí a jaký smysl má povolávat do Prahy další tisíce armádních a policejních posil?

Přípravy jsou za námi. Nyní už nezbývá nic jiného, než v opevněném městě čekat na "vetřelce", kteří jej mají obrátit naruby. Co o nich vlastně víme?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video