Kvůli rozhodnutí české vlády nedostane hlavní město evropské peníze na dopravu a životní prostředí.

Kvůli rozhodnutí české vlády nedostane hlavní město evropské peníze na dopravu a životní prostředí. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Praha přišla o miliardu korun z fondů EU

  • 91
Hlavní město řeší vážný finanční problém. Přišlo o miliardu korun, které Praze slíbil Brusel. Evropská unie přitom Prahu podporuje minimálně, v porovnání s ostatními kraji v Česku ji považuje za bohatý region. Chybějící miliarda může ohrozit rozvoj města.

"Každá koruna, o niž přijdeme, bude v Praze chybět,“ zlobil se včera primátor Pavel Bém.

"Přišli jsme o peníze, které jsme měli připravené na rozvoj pozemní dopravy, na ochranu životního prostředí a na rozvoj informačních a komunikačních technologií,“ potvrdila obavy náměstkyně primátora Markéta Reedová, která má dotace z Evropské unie na starosti.

Místo tramvají počítače
Bruselu vadilo, že Česko má příliš mnoho programů, z nichž čerpá peníze, a dostal strach, že nad nimi ztratí kontrolu. A vláda jeho "stížnost“ vyřešila nejjednodušším způsobem – v neprospěch Prahy.

Na pátečním mimořádném zasedání vláda schválila, že peníze určené na dopravu a životní prostředí přesune na jiný projekt – modernizaci státních úřadů.

Znamená to, že Praha nebude stavět nové tramvajové koleje nebo obnovovat parky, ale nakoupí počítače pro ministerstvo.

Evropští komisaři navrhli vládě, jak situaci vyřešit jinak, ministrům však jejich návrh přišel časově náročný. "Znamenalo by to zastavení celého vyjednávacího procesu,“ tvrdí náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Toušek.

Zjednodušeně řečeno: vláda, aby nezpomalila přísun peněz z Bruselu do ostatních českých regionů, hodila Prahu přes palubu. Česko má totiž možnost získat v sedmi letech z Evropské unie 780 miliard korun, ale Praha si z této částky může jako bohatý region ukrojit jen asi 14 miliard.

"Chápu, že to bylo nutné, ale není možné, aby Praha pořád doplácela na to, že je úspěšná,“ řekla Reedová. Požaduje, aby vláda hlavnímu městu ztrátu nahradila.

Miliardu korun požaduje po státu i primátor Bém. "Nerozumím tomu. Pracovali jsme na těch programech devatenáct měsíců. Již jsem mluvil s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem a nyní se chystám na ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Chci, aby mi to vysvětlil. Budu žádat kompenzaci,“ uvedl primátor, který se teprve v pondělí večer vrátil ze své dvouměsíční výpravy na Mount Everest.

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že o kompenzaci uvažuje. "S hlavním městem a ministerstvem financí už jednáme o optimální variantě, jak kompenzovat, respektive zohlednit páteční vládní usnesení,“ uvedl náměstek ministra Toušek.

Bála se vláda Béma?
Představitele města navíc pobouřilo, že vláda rozhodla narychlo a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek prý navíc o svých krocích magistrát vůbec neinformoval.

"Vláda se snažila o Praze rozhodnout dříve, než se vrátí Bém,“ jsou přesvědčeni magistrátní úředníci.

Vláda se však brání, že je ve velké časové tísni. Česko má v čerpání evropských peněz na období 2007 až 2013 zpoždění. Plán čerpání předložilo Bruselu jako jeden z posledních členských států, a navíc s řadou nedostatků.


Na co teď nebude

Město z evropských peněz plánovalo stavět nové tramvajové tratě a silnice a také obnovovat parky. Peníze měly být využity i na modernizaci komunikační techniky na úřadech i ve firmách. O peníze z evropských fondů mohly žádat také firmy, které plánovaly modernizaci vybavení, nabírání nových pracovníků či vzdělávání těch stávajících. Peníze měly jít do výzkumu a cestovního ruchu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video